یکشنبه , ۶ , اسفند , ۱۴۰۲
خانه / آموزش / با این روش های ساده سرما نمی‌خورید

با این روش های ساده سرما نمی‌خورید

چکیده:
مطالعات نشان می‌دهد که اضافه کردن ریشه گون به سوپ و مصرف آن، می‌تواند گلبول‌های سفید را فعال کند. این گلبول‌های سفید هستند که با ویروس‌ها مبارزه می‌کنند. کارشناسان معتقدند که با فعال‌تر شدن گلبول‌های سفید در خون، احتمال سرما خوردن افراد کاهش خواهد یافت.

ما به ویژه در روزهای سرد سال بیشتر وقت خود را با سرفه، گلو درد، آبریزش بینی و تب می‌گذرانیم. بر طبق آمارها افراد بالغ به طور متوسط در یک سال سه بار سرما می‌خورند. که هر کدام از آنها ممکن است یک الی دو هفته به طول انجامد. در این بین ۵ تا ۲۰ درصد افراد بزرگ سال به آنفولانزا مبتلا می‌شوند، که می‌تواند زمان بیماری را حتی بیشتر از یک ماه بیشتر کند.

در ادامه این مطلب شما را با روش‌هایی آشنا می‌کنیم که با پیروی از آن‌ها می‌توانید به مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا بروید. این موارد می‌تواند در تمام روزهای سرد سال که احتمال سرماخوردگی افزایش می‌یابد، شما را در مقابل سرماخوردگی و آنفولانزا حفظ کند.

۱-تفکر مثبت و مراقبه

بر طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ در دانشگاه ویسکانسین، نشان می‌دهد، ذهن شما می‌تواند شانس شما را از ابتلا به سرماخوردگی ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهد. در این مطالعه ۵۱ نفر از تکنیک‌های ذهنی استفاده کردند. در این بین این گروه که آمادگی ذهنی و دید مثبتی داشتند، کمتر به سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا شدند. چرا که وقتی انسان استرس حاصل از سرماخوردگی را از خود دور کند، کمتر به این بیماری دچار می‌شود. چرا که با استرس سیستم ایمنی بدن تاحت تاثیر قرار می‌گیرد و ضعیف می‌شود و این امر به ویروس‌ها اجازه می‌دهد تا راحتر به بدن حمله کرده و در نتیجه شما را بیمار کنند.

۲- استفاده از محصولات پروبیوتیک

توصیه می‌شود در رژیم غذایی خود محصولات و یا مکمل‌های حاوی مواد پروبیوتیکی را لحاظ کنید. این مواد برای سلامتی شما مفید هستند. چرا که Lactobacillus موجود در مواد پروبیوتیکی خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی و دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد. طبق تحقیقاتی که توسط آقای مایکل گلیسون استاد بیو ورزش در دانشگاه لوهوربورو انگلستان صورت گرفته است؛ افرادی که از محصولات پروبیوتیک استفاده می‌کنند ۴۲ درصد احتمال ابتلا به سرماخوردگی در آنها نسبت به اشخاصی که این مواد را در رژیم غذایی خود ندارند، کاهش می‌یابد.

۳-سیر بیشتری بخور

ریچارد ناهاس، استادیار پزشکی خانواده در دانشگاه اتاوا، می‌گوید:«آلیسین موجود در بافت سیر می‌تواند با ویروس‌ها مبارزه کند». البته سیر را باید به صورت له شده مصرف کنید و یا در هنگام خوردن به اندازه کافی جویده باشید تا این ماده از آن خارج شود و جذب بدنتان گردد. در آزمایشی که روی داوطلبانی در انگلستان صورت گرفت، نتایج جالبی حاصل شد. در این آزمایش به افراد ۱۸۰ میلی گرم آلیسین روزانه به آنها خورانده شد و این کار ۱۲ هفته به طول انجامید. در این بین ۶۳ درصد از افرادی که این مطالعه روی آن‌ها انجام شده، به سرماخوردگی مبتلا نشدند. با این تفاسیر خوردن روزانه سیر را از برنامه غذایی خود حذف نکنید. شما می‌توانید در هنگام شام، سیر بخورید. اگر ترس آن را دارید که در هنگام ناهار بوی سیر اطرفیان‌تان را اذیت می‌کند، یادتان نرود که موادی وجود دارد که می‌تواند بوی سیر را خنثی کنند.

۴- ورزش کردن

مطالعه‌ای که در دانشگاه ایالتی آپا لاچی صورت گرفته، نشان می‌دهد افرادی که ۵ روز و یا بیشتر در هفته ورزش می‌کنند، ۴۳ درصد کمتر به عفونت‌های فوقانی بدن مبتلا می‌شوند. شما برای حفظ سلامتی باید ورزش کنید، به ویژه اگر تحرک کاری نداشته باشید. دکتر دیوید نیامن می‌گوید:«ورزشی مفید است که شما روزانه ۳۰ الی ۶۰ دقیقه در روز تمرینات ورزشی داشته باشید. این کار جریان خون را افزایش داده و باعث می‌شود که سلول‌های ایمنی بدن در سراسر آن در گردش باشند».

۵- واکسیناسیون به موقع

شاید واکسن آنفولانزا به صورت کامل سرما خوردگی و آنفولانزا را ریشه کن نکند، اما می‌تواند با توجه به پاتن‌هایی که تولید می‌کند، به مبارزه با ویروس‌ها بپردازد. فقط توجه داشته باشید که واکسن از زمانی که تزریق شود تا دوهفته بعد کارایی خود را نشان می‌دهد. این بدان معنی است که بلافاصله پس از تزریق، شما در برابر ویروس سرما خوردگی در امان نیستید. این نکته را حتما بعد از زدن واکسن در نظر داشته باشید و تا رسیدن به دو هفته پس از تزریق واکسن احتیاط‌ های لازمه را بیشتر کنید.

۶-دست‌های خود را بشویید و خشک کنید

شستشوی دست‌ها به صورت مرتب آن هم پس از دست دادن با اشخاصی که مطمئن نیستید که سرما خورده‌اند، بسیار ضروری است. شستشوی دست‌ها و خشک کردن آنها کلید مبارزه در دام نیافتادن ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا است. یادتان نرود پس از هر بار شستشوی دست آنها را به خوبی خشک کنید. چرا که محیط دست‌ها می‌تواند مکان مناسبی برای میکروب‌ها و ویروس‌ها باشد.

۷-خوابیدن کافی

سیستم ایمنی بدن‌مان مثل سایر اورگان‌های دیگر به فراخور کاری که انجام می‌دهند، نیاز به استراحت دارند. مطالعه‌ای که در این‌باره صورت گرفته، نشان می‌دهد، افرادی که کمتر از ۷ ساعت می‌خوابند، نسبت به افرادی که ۸ ساعت می‌خوابند تقریبا سه برابر بیشتر در معرض سرما خوردگی قرار دارند. شما با خوابیدن به بدنتان اجازه می‌دهید تا در طول خواب انرژی از دست رفته را بازیابی کند.

۸- اضافه کردن ریشه گون به سوپ

مطالعات نشان می‌دهد که اضافه کردن ریشه گون به سوپ و مصرف آن، می‌تواند گلبول‌های سفید را فعال کند. این گلبول‌های سفید هستند که با ویروس‌ها مبارزه می‌کنند. کارشناسان معتقدند که با فعال‌تر شدن گلبول‌های سفید در خون، احتمال سرماخوردگی افراد کاهش خواهد یافت. دکتر هارویتز می‌گوید:«گون با بدن‌مان به خوبی سازگاری دارد. از این رو اگر بتوانیم آن را روزانه مصرف کنید، می‌توانید از فواید آن نیز بهره‌مند شوید» وی معتقد است که می‌توان ریشه گون را به صورت سبزی خوراکی به سوپ خود اضافه کنید. گون (Astragalus) از تیره نخود است. گون‌ها گیاهانی یک‌ساله یا دائمی هستند که در ایران بیش از ۸۰۰ گونه از آن‌ها می‌روید.

۹- از گیاهان و ادویه‌جات استفاده کنید

دکترTieraona Low از اعضای هیئت مشاوره پیشگیری بیمار ها می‌گوید:«مایه پنیر در سس ماکارانی و سس خردل در ساندویچ بوقلمون می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را افزایش دهد». وی پیشنهاد می‌کند در زمستان لوبیا را با طعم دهنده آویشن و مرغ به همراه ۱/۴ قاشق چای خوری زردچوبه و یک فنجان ماست ساده مخلوط کنید و بخورید.

۱۰- مصرف شیرنی را کم کنید

وقتی ما شیرنی حاصل از شکر را می‌خوریم، بدنمان پس از گذشت چند ساعت به افسردگی و کسلی مبتلا می‌شود. در این حالت قدرت سیستم ایمنی بدن کاهش می‌یابد و همین امر به ویروس‌ها و میکروب‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی بتوانند در بدن تکثیر پیدا کنند. در ضمن چنین موادی که با شکر تهیه می‌شوند می‌توانند مقاومت بدن را در مقابل انواع بیماری ها کم کنند.

۱۱-اضافه وزن

داشتن اضافه وزن باعث می‌شود، عملکرد واکسن آنفولانزا در بدن تحت تاثیر قرار بگیرد. با این وجود به احتمال زیاد شما بیمار خواهید شد. تولید آنتی بادی در افراد چاق پس از واکسن زدن افزایش چشمگیری خواهد داشت، اما پس از گذشت چند ماه این آنتی بادی‌ها با کاهش تولید روبه‌رو می‌شوند و این درست زمانی است که میکروب‌ها و ویروس‌ها انتظار دارند. دکتر Peter Mancuso ، دانشیار علوم بهداشتی محیطی در دانشگاه میشیگان می‌گوید:«اگر شما شخص چاقی هستید، شستن دست‌ها را کاملا جدی بگیرید. این اقدام پیشگیرانه خیلی راحت تر و موثرتر از درمان بیماری است. حتی ۵ تا ۱۰ درصد کاهش وزن می‌تواند به جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها به کمک‌تان بیاید».

۱۲- آب کافی بخورید

اگر با ویروس کنار بیایید، بی‌شک پزشکتان از شما خواهد خواست که مصرف مایعات را افزایش دهید. دکتر ولالس می‌گوید:«غشای مخاطی بدن‌تان را از هجوم ویروس‌ها حفظ می‌کند. این در حالی است که اگر مایعات به اندازه کافی ننوشیده باشید، این ترشحات کم می‌شود و در نتیجه میکروب‌ها و ویروس‌ها راحتر می‌توانند از آن عبور کنند».

۱۳- استفاده درست از مسواک

مراقب باشید در هنگام مسواک زدن از مسواک دیگر اعضای خانواده استفاده نکنید. در صورت امکان مسواک‌ها را کنار هم قرار ندهید، چرا که ویروس‌ها قادر خواهند بود از یک مسواک مرطوب در صورت تماس به یک مسواک مرطوب دیگر جا به جا شوند. در صورت امکان مسواک‌های خود را در جایی قرار که زود خشک شوند، چرا که میکروب‌ها و ویروس‌ها در مکان‌های خشک زودتر نابود می‌شوند.

۱۴- مصرف مکمل ویتامینC

از آنجایی که وجود ویتامین C با قدرت سیستم دفاعی بدن رابطه مستقیم دارد، سعی کنید در صورت نیاز از مکمل‌های ویتامین C استفاده کنید. اگر هم از مواد و یا میوه‌هایی که به اندازه کافی ویتامین C دارند، استفاده می‌کنید، دیگر نیازی نیست از این مکمل‌ها استفاده کنید. بزرگسالانی که ویتامین C مصرف می‌کنند ۸ درصد کمتر از دیگر افراد به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند. همین امر همچنین می‌تواند زمان سرما خوردگی را نیز کاهش دهد.

 ۱۵- خوردن قارچ

بسیاری از انواع قارچ‌های خوراکی قادرند، سیستم ایمنی بدن را قوی کنند. همچنین برخی قارچ‌ها قادر هستند، توان تکثیر سلول‌های ایمنی بدن را افزایش دهند. سعی کنید هفته‌ای یک الی دو وعده قارچ مصرف کنید.

نکته:در فصول سرد سال، در هنگام دست دادن و رو بوسی کردن، احتیاط لازم را به خرج دهید. کسانی که به ویروس سرماخوردگی مبتلا شده باشند، به راحتی می‌توانند شما را نیز درگیر کنند. در صورت دست دادن با افراد مختلف سعی کنید، دست‌هایتان را بلافاصله بشویید و تا وقتی که دستت‌تان را نشسته‌اید، به هیچ وجه آن‌ها را به دهان و یا چشمان خود نمالید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

روغن هسته انگور یک ضد سرطان بی نظیر

چکیده: یک متخصص هندی تبار در آمریکا و دستیاران وی در آزمایش جدیدی متوجه شده‌اند …

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: مهناز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This