سه شنبه , ۸ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / خواص بی شمار پیاده روی بر سلامت جسم و روان

خواص بی شمار پیاده روی بر سلامت جسم و روان

چکیده:
خواص بسیار پیاده روی نه تنها بر روی جسم بلکه بر روان و توانایی ذهنی اشخاص نیز قابل مشاهده است. اصلی‌ترین فایده پیاده روی، کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است. عضلات پایین تنه در حین پیاده روی بسیار درگیر هستند.

پیاده روی چه خواصی دارد؟ آیا می‌دانستید پیاده روی از بهترین و کم هزینه‌ترین روش‌های ارتقاء سلامت جسمی و روحی است؟ در این مطلب به تعدادی از خواص پیاده روی اشاره می‌کنیم و در پایان به مسائلی همچون عضلات درگیر در حین پیاده روی و مضرات پیاده روی زیاد می‌پردازیم.

در مورد پیاده روی چه میدانیم

  چنانچه میدانیم پیاده روی یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد سبک زندگی سالم است. پیاده روی با تاثیرات فراوانی که بر بدن و روحیه افراد می‌گذارد، نقش بسیار مهم و تأثیر گذاری در سلامت افراد دارد. اطلاع از فواید پیاده روی و مسائل مربوط به آن به ما کمک می‌کند با شیوه صحیحی پیاده روی کنیم و از فواید آن بهره‌مند شویم. در ادامه به فواید پیاده روی برای سلامت جسمی و روحی افراد اشاره خواهیم کرد.

خواص پیاده روی

۱- کاهش وزن

کم شدن وزن از نتایج اولیه یک دوره منظم پیاده روی است. دانشمندان آمریکایی در طی تحقیقات خود بر گروه افرادی که به صورت منظم هر روزه برنامه پیاده روی داشته‌اند دریافته‌اند که پیاده روی تأثیر مستقیم بر وزن افراد دارد. افرادی که تحت این تحقیقات و بررسی‌های پزشکی بوده‌اند بعد از ۸ هفته تا حدود ۳ کیلوگرم کاهش وزن داشته‌اند. پیاده روی برای کاهش وزن را می‌توانید از مقصد‌های نزدیک محل زندگی‌تان شروع کنید.

۲- بهبود سلامت قلب

قلب، این عضو حیاتی و تأثیر گذار در سلامت فردی به شدت تحت تأثیر پیاده روی است و پیاده روی به سلامت آن کمک می‌کند. طبق نتایج تحقیقات پزشکی زنان و مردان ۶۵ سال به بالایی که در هفته حداقل ۴ ساعت پیاده روی داشته‌اند در سنین میانسالی و پیری از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی به دور هستند و ریسک ابتلا به این بیماری‌ها برای این افراد کمتر است.

۳- تنظیم فشار خون

طبق گفته‌های پزشکان روزانه ۱۰۰۰۰ قدم پیاده روی برای بدن اهمیت بسیاری دارد. در بررسی‌های آماری افرادی که به مدت ۱۲ هفته هر روز ۱۰۰۰۰ قدم پیاده روی داشته‌اند کاهش چشم گیری در فشار خون خود مشاهده کرده‌اند. حتی اگر ۱۰۰۰۰ قدم پیاده روی برای شما امکان پذیر نیست در نظر داشته باشید با روزانه ۶۰ دقیقه پیاده روی می‌توانید فشار خون خود را کنترل و تنظیم کنید.

۴- مبارزه با سرطان

پیاده روی به صورت قطعی برای مقابله با سرطان مفید است. پیاده روی منظم هم خطر ابتلا به سرطان را کم می‌کند و هم برای افرادی که مبتلا به این بیماری هستند و تحت درمان هستند کارساز است. از جمله فواید پیاده روی کاهش تاثیرات منفی شیمی درمانی است. سرطان سینه نیز یکی از انواع سرطان‌هاست که پیاده روی شانس ابتلا به آن را بسیار کاهش می‌دهد.

۵- بهبود سیستم گردش خون

باور کنید یا نه پیاده روی به هوش شما نیز اضافه می‌کند! چطور؟ خوب است بدانید پیاده روی باعث می‌شود گردش خون شما در شرایط بهتری انجام شود و نتیجه آن هم تأمین اکسیژن و گلوکز کافی برای مغز است. این تأمین اکسیژن و انرژی فعالیت و عملکرد مغزتان را افزایش می‌دهد. فعالیت پویا و مؤثر سلول‌های مغزی در گرو تأمین انرژی و اکسیژن است. پس پیاده روی با بهبود سیستم گردش خون شما را باهوش‌تر هم می‌کند!

۶- پیاده روی دشمن دیابت

سبک زندگی بدون تحرک بستر مناسبی برای افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت است. این بیماری که بسیار هم در میان گروه‌های سنی مختلف شایع شده، با پیاده روی میانه خوبی ندارد. یکی از فواید پیاده روی کاهش و تنظیم قند خون است. کنترل قند خون با پیاده روی منظم از بروز دیابت نوع دو جلوگیری می‌کند.

۷- تقویت استخوان بندی

استخوان‌های بدن همزمان با پیرتر شدن شما ضعیف‌تر می‌شوند. با این حال خبر خوب این است که می‌توان با پیاده روی منظم این روند را کندتر کرد. پیاده روی از بروز بیماری‌هایی همچون پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود استخوان‌های شما در برابر شکستن مقاوم‌تر شوند. از طرفی دیگر استخوان بندی قوی‌تر به حالت کلی بدن و حفظ تعادل کمک می‌کند.

۸- تقویت عضلات با پیاده روی

در هنگام پیاده روی عضلات بسیار زیادی در بدن درگیر خواهند شد. این فعالیت‌های عضلات اگر به صورت منظم و هرروزه و با روش‌های صحیح انجام شوند به تقویت بافت‌های عضلاتی کمک می‌کنند. عضلات پا و کمر با پیاده روی منظم قوی‌تر می‌شوند و این تفاوت‌ها کاملاً مشهود و عینی است.

۹- برای هضم غذا قدم بردارید

اختلال در سیستم گوارش بدن منشأ درد‌ها و بیماری‌های بسیار خطرناک است. از لازم‌ترین مراقبت‌های فردی، مراقبت از سیستم گوارش است. همزمان با اهمیت بخشیدن به خوراک و نوشیدنی سالم در وعده‌های غذایی مختلف، باید یک برنامه منظم پیاده روی تدارک ببینید. پیاده روی به کمک سیستم گوارش بدن می‌آید و در هضم غذا به معده کمک می‌کند.

۱۰- پیاده روی کنید تا فراموش نکنید!

آلزایمر یک اختلال مشکل زا و دردسر ساز است که بیشتر با فراموشی کوتاه مدت و بلند مدت برای افراد شناخته شده است. از جمله فواید پیاده روی منظم جلوگیری از بروز بیماری آلزایمر است. پیاده روی به تقویت حافظه کمک می‌کند.

۱۱- نفس‌های عمیق‌تر

ظرفیت ریه‌ها با پیاده روی افزایش پیدا می‌کند. زمانی که پیاده روی می‌کنید اکسیژن بیشتری وارد ریه‌هایتان می‌شود. این تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن که در پیاده روی افزایش پیدا می‌کند به افزایش گنجایش ریه‌ها کمک می‌کند.

۱۲- بیشتر عمر کنید

یک مطالعه آماری که بر روی ۱۷۰۰۰ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد انجام شده است نشان می‌دهد دانشجویانی که هر روز حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی کرده‌اند، بیشتر از افرادی که این عادت را نداشته‌اند عمر کرده‌اند. برخی بر این باورند که تاثیرات پیاده روی بر طول عمر و فاکتور‌های تأثیر گذار در طول عمر ثابت شده هستند.

۱۳- ویتامین دی تولید کنید

پیاده روی در صبح فرصت فوق العاده مناسبی برای دریافت ویتامین D به شمار می‌آید. اهمیت ویتامین D انکار ناپذیر است و پیاده روی باعث می‌شود با هر روز در معرض نور خورشید قرار بگیرید و میزان ویتامین D. کافی برای سلامتی بدن را دریافت کنید.

۱۴- زندگی آرام با پیاده روی

فواید پیاده روی فقط محدود به فواید فیزیکی نمی‌شوند. پیاده روی منظم باعث می‌شود هورمون‌های استرس زا کمتر ترشح شوند و در نتیجه پس از مدتی فشار استرسی کمتری را حس خواهید کرد. استرس می‌تواند در انجام کار‌های روزمره اختلال ایجاد کند.

۱۵- رنگ و رو بگیرید

حالات روحی افراد بر وضعیت سلامت بدنی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. این تأثیر به صورت برعکس نیز صدق می‌کند. حتماً شنیده‌اید که عقل سالم در بدن سالم است. از طرفی دیگر شادابی روحی در وضعیت بدنی ما نیز دخیل خواهد بود. پیاده روی با بهبود فعالیت بخش‌های مختلف بدن شادی و حس خوب روحی را نیز به همراه می‌آورد.

۱۶- تقویت حافظه

دانشمندان ژاپنی بر این باورند که پیاده روی منظم و اصولی در تقویت حافظه افراد نقش مهمی دارد. پیاده روی و فعالیت فیزیکی باعث می‌شود سایز هیپوکمپوس در مغز انسان افزایش پیدا کند و این به یادگیری و حافظه افراد کمک خواهد کرد.

۱۷- پیاده روی و خلاقیت

زمانی که در حال پیاده روی هستید نگرانی جلسات کاری و وظایف شغلی و نگرانی‌های کمتر مهم از ذهن شما بیرون می‌رود. آرامش اعصاب و آسودگی ذهنی از جمله فواید پیاده روی هستند. این آسودگی به مغز شما این فرصت را می‌دهد که در آرامش بیشتری تحلیل کند و راهبرد‌های جدیدی خلق کند. این نوع تفکر منظم‌تر و طبقه بندی شده در نتیجه به خلاقیت ختم می‌شود.

۱۸- کاهش درد مفاصل

درد‌های مربوط به مفاصل از جمله شایع‌ترین درد‌ها در میان افراد هستند. سبک زندگی کم تحرک از علت‌های این دردهاست. مطالعات متعددی نشان می‌دهند حداقل ۵ کیلومتر پیاده روی هفتگی می‌توانند از بروز آرتروز نیز جلوگیری کنند. جالب است بدانید با پیاده روی عضلات اطراف مفاصل تقویت می‌شوند و در نتیجه مفاصل استخوانی تحت پوشش و ساپورت عضلات قرار می‌گیرند.

۱۹- تقویت سیستم ایمنی بدن

شاید حتی به ذهن ما هم خطور نکند، اما خوب است بدانید یک بررسی مطالعاتی بر روی ۱۰۰۰ زن و مرد نشان می‌دهد که افرادی که حداقل ۲۰ دقیقه در روز و ۵ روز از هفته را پیاده روی کرده‌اند ۴۳ درصد روز‌های بیماری کمتری از دیگر افراد داشته‌اند. افراد دیگر یا یک روز در هفته پیاده روی می‌کرده‌اند یا اصلاً برنامه ورزشی نداشته‌اند. دوره‌ها بیماری افرادی که پیاده روی منظم و اصولی داشته‌اند نیز کوتاه‌تر از گروه دوم بوده است. این نشان دهنده نقش مهم پیاده روی بر دستگاه ایمنی بدن است.

۲۰- فکر کردن سالم

هر فردی نیازمند زمانی برای فکر کردن درباره اتفاقات روزمره زندگی و تصمیماتش است. فکر کردن در حالی که مشغول انجام کار‌های دیگر هستید از کیفیت تفکرتان کم می‌کند. پیاده روی یک فرصت طلایی برای فکر کردن و تحلیل کردن زندگی است. در طول مدتی که پیاده روی می‌کنید خودتان هستید و خودتان و از لحاظ بدنی در شرایط پایدار و مناسبی قرار گرفته‌اید. از جمله فواید پیاده روی این است که به شما فرصت فکر کردن عمیق و مثبت اندیشی می‌دهد.

۲۱- آلرژی بی آلرژی

روز‌های بهار و تابستان برای بسیاری از افراد مشکل ساز هستند. اگر آلرژی فصلی داشته باشید حتماً به این فکر کرده‌اید که‌ ای کاش می‌شد تا رسیدن فصل سرما و تمام شدن آلرژی خانه می‌ماندیم و از شر عطسه و آبریزش بینی خلاص می‌شدیم. خوب است بدانید طبق نتایج مطالعات دانشمندان، پیاده روی منظم و دویدن حتی ۱۵ دقیقه در روز تا حد چشم گیری از آلرژی افراد و حساسیت آن‌ها می‌کاهد. خارش، عطسه، آبریزش در افرادی که پیاده روی می‌کنند کمتر است.

۲۲- افزایش متابولیسم بدن با پیاده روی

متابولیسم بدن فرایند‌های بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی بدن انسان است. نام دیگر متابولیسم سوخت و ساز بدن است. پیاده روی به شدت سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و این یکی از بهترین فواید پیاده روی برای بدن انسان است.

۲۳- پیاده روی کنید، پول ذخیره کنید

پیاده روی برای رسیدن به مقاصد روزانه بخشی از یک سبک زندگی سالم است. اما این سالم بودن فقط به سلامت بدن و ذهن انسان مربوط نیست. با پیاده روی‌های کوتاه روزانه می‌توانید مبلغ قابل توجهی را ذخیره کنید. این هزینه برای خودرو شخصی، سوخت یا هزینه‌های جابه جایی است و از طرفی دیگر به کاهش ترافیک شهری و محیط زیست نیز کمک می‌کند.

۲۴- پیاده روی بهتر از کرِم عمل می‌کند

پیاده روی و ورزش را اکسیر جوانی می‌دانند! تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که برنامه منظم پیاده روی دارند در ظاهر جوان‌تر به نظر می‌رسند. این خبر خوبی است برای افرادی که علاقه‌ای به استفاده از کرم‌های شیمیایی و گران قیمت محافظت از پوست ندارند.

۲۵- خوب بخوابید

خواب خوب به اندازه تغذیه خوب برای بدن حیاتی و مهم است. از جمله تاثیرات پیاده روی بر بدن این است کیفیت خواب بیشتر می‌شود و می‌توانید یک خواب عمیق و انرژی بخش را تجربه کنید. کمبود خواب و بی خوابی از عارضه‌های دامن گیر این روزهاست و راه کار‌های غیراستاندارد مانند مواد مخدر و قرص‌های مضر و شیمیایی از جلمه رقبای پیاده روی هستند.

پیاده روی کدام قسمت از بدن را لاغر می‌کند؟

این سؤال برای افرادی که برای لاغری سراغ پیاده روی می‌روند اهمیت بسیاری دارد. پیاده روی عضلات بسیار زیادی را در بدن درگیر فعالیت می‌کند. این فعالیت و حرکت‌ها همگی باعث چربی سوزی و لاغر شدن بخش‌های مختلف بدن می‌شوند. نکته بسیار مهم در این باره این است که چربی سوزی و سوزاندن کالری اگرچه باعث لاغر شدن کل اندام بدن می‌شود، اما این تنها در صورتی تحقق پیدا می‌کند که پیاده روی به صورت اصولی و به روش صحیح انجام شود.

عضلات درگیر در حین پیاده روی کدام اند؟

در ابتدا باید گفت: پیاده روی به تنهایی عضلات بالا تنه افراد را زیاد درگیر نمی‌کند و برای مشاهده نتیجه در بالاتنه باید حرکت‌های دیگری همراه پیاده روی انجام دهید. از جمله عضلاتی که در حین پیاده روی درگیر می‌شوند می‌توان به عضلات شکمی و مرکزی بدن، عضلات همسترینگ (ناحیه پشت استخوان ران)، باسن، ساق پا و عضلات چهار سر ران اشاره کرد.

یک ساعت پیاده روی چقدر کالری می‌سوزاند؟

پاسخ این سؤال به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد، اما در کل یک فردی که حدوداً ۷۰ کیلوگرم وزن دارد می‌تواند با ۳۰ دقیقه پیاده روی آهسته حدود ۶۰ کالری بسوزاند. این عدد در یک ساعت تبدیل ۱۲۰ کالری و در دو ساعت پیاده روی با سرعت آهسته حدود ۲۲۰ کالری می‌شود.

مضرات پیاده روی زیاد چیست؟

بدیهی است که پیاده روی در کنار تمام فوایدی که می‌تواند برای بدن داشته باشد اگر از حد توان فرد بیشتر شود مضراتی نیز دارد. شکستگی استخوان کف پا، آسیب دیدن تاندون پا، ورم پا، تاول و آسیب‌های مربوط به ساق پا از اولین مضرات پیاده روی پیش از حد است. در صورتی که به هر علتی متوجه این آسیب‌ها در بدن خود شدید در اولین فرصت با مراجعه به پزشک علت را جویا شوید.

نتیجه گیری:

در پایان می‌توان نتیجه گرفت پیاده روی از بهترین روش‌های بهبود سلامت فیزیکی و ذهنی است و نه تنها هزینه‌ای ندارد بلکه از برخی از هزینه‌های زندگی نیز می‌کاهد. فواید پیاده روی فقط برای افرادی است که این کار را به صورت اصولی انجام می‌دهند و روش صحیح برای قدم بداشتن انتخاب می‌کنند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

«یخ ضد لک» برای حذف لکه های پوست

چکیده: در این مطلب روش تهیه « یخ ضدِ لک » برای از بین بردن …

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: فرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This