جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / بهداشت و سلامت / تازه های سلامت / هرآن چه باید در خصوص شیمی درمانی بدانیم

هرآن چه باید در خصوص شیمی درمانی بدانیم

چکیده:
شیمی‌ درمانی یا کیموتراپی نوعی از شیوه‌های معالجه سرطان، یا کاهش سرعت گسترش آن، با استفاده از گروهی از داروهای ویژه است، عمده عملکرد این داروها حذف سلول‌های سرطانی است بدون آنکه به بافتهای مجاور آن آسیبی وارد نماید. 

شیمی درمانی چیست؟

” شیمی درمانی ” که به لاتین  Chemotherapy نامیده می شود ، راهی برای درمان سرطان است که از داروهایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی چگونه کار می کند؟

این سلول‌های سرطانی که به سرعت رشد نموده و تقسیم می‌شوند، مورد هدف داروهای شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند. شیمی درمانی برخلاف پرتودرمانی یا جراحی ، که در مناطق خاصی انجام می‌شود ، می تواند در همه جای بدن بیمار مؤثر باشد. این داروها همچنین می توانند بر روی برخی سلولهای سالم نیز مانند سلولهای پوست ، مو ، روده و مغز استخوان تاثیر داشته باشند. این تاثیر ناخواسته همان چیزی است که عوارض جانبی ناشی از درمان را ایجاد می کند.

شیمی درمانی چه می کند؟

این موضوع به  نوع سرطان و مقدار پیشرفت آن بستگی دارد.

  • درمان: در بعضی موارد ، شیمی‌درمانی می تواند سلول های سرطانی را بطور کامل از بین برده ، تا جایی که پزشک شما دیگر نتواند اثری از سلولهای سرطانی را در بدن بیمار تشخیص دهد. بدیهی است که بهترین نتیجه این است که سلولهای سرطانی دیگر هرگز دوباره رشد نکنند ، اما این همیشه اتفاق نمی افتد.
  • کنترل: در برخی موارد ، شیمی‌درمانی فقط ممکن است بتواند از پیشرفت سلولهای سرطانی به سایر نقاط بدن بیمار جلوگیری کرده یا رشد تومورهای سرطانی را کُند کند.
  • سهولت علائم: در بعضی موارد ، شیمی درمانی نمی تواند در درمان سرطال یا شیوع کمک کند ، ولی می‌تواند موجب کاهش فشار ، درد و علائم تومور گردد ، لیکن کماکان این نوع تومورها اغلب به رشد خود ادامه می دهند.

 

شیمی درمانی چگونه استفاده می شود؟

شیمی‌درمانی در بعضی اوقات ، خود به تنهایی قادر است سرطان را درمان کند ، اما بیشتر اوقات در ترکیب باروشهای درمانی دیگری بکار می‌رود:

  • شیمی‌درمانی و جراحی: پزشک معالج ، تومورهای سرطانی یا بافت و اندامهای آلوده به سلولهای سرطانی را ابتدا به کمک شیمی‌درمانی ضعیف و سپس با جراحی برمیدارد.
  • شیمی‌درمانی و پرتودرمانی : پزشک پس از شیمی‌درمانی ابتدایی برای جلوگیری از رشد و گسترش سرطان ، از ذرات رادیواکتیوی نامرئی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کند.  این کار توسط دستگاه مخصوصی انجام می‌شود که قسمت هایی از بدن بیمار را از بیرون بمباران می‌کند ، این عملیات با قرار دادن مواد رادیواکتیو در نزدیکی یا بر روی تومور یا حتی داخل بدن بیمار انجام می‌گردد.
  • شیمی‌درمانی و بیولوژی درمانی: پزشک معالج پس از ضعیف کردن سلولهای سرطانی یا تومور ، مواد زنده به شکل باکتریها ، واکسن‌ها یا آنتی بادی ها را برای از بین بردن سلول های سرطانی با دقت در محل سرطان تزریق می‌کند.

شیمی درمانی ممکن است مورد زیر نیز استفاده گردد:

  • قبل از پرتودرمانی یا جراحی ، برای منقبض کردن تومور.
  • از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده بعد از عمل جراحی یا پرتودرمانی ، که به نام شیمی درمانی کمکی نیز گفته می‌شود.
  • سایر روشهای درمانی (بیولوژیکی یا پرتودرمانی) را موثرتر می‌کند
  • سلول های سرطانی را که به قسمت های دیگر بدن بیمار انتقال یافته یا گسترش پیدا کرده ، نابود می‌کند

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This