شنبه , ۲۳ , تیر , ۱۴۰۳
خانه / زیبائی / آرایش صورت و دست / تقویت مو با روش های طبیعی و خانگی

تقویت مو با روش های طبیعی و خانگی

چکیده:
ریزش مو و کم پشتی موی سر را امروزه تمام افراد تا حدودی تجربه می کنند. تغییر الگوی رفتاری و رژیم غذایی انسان های دنیا مدرن نسبت به گذشتگان یکی از علل اصلی ریزش موی سر است. نسخه های خانگی و طب سنتی برای درمان ریزش مو را می توان برای حل این مشکل مورد استفاده قرار داد چرا که این دسته از توصیه ها تاثیراتی ثابت شده و بدون عوارض بر روی رشد و تقویت مو داشته اند.

برای تقویت مو با روش‌های خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- شستن مو با ماست و آب ماست از ریزش مو جلوگیری می کند و باعث تقویت مو میشود .

۲- برای درمان ریزش مو و همچنین تقویت مو ، یک عدد خیار بزرگ که کاملاً رسیده و زرد شده است را از وسط به دو نیم کنید و لابه لای گوشت و تخم آن مقداری جو دو سر قرار دهید.

پس از چند روز جو از آب خیار استفاده کرده و جوانه می زند و پس از مدتی خشک می شود. از راه های تقویت مو اینست که آنرا کوبیده و مخلوط با حنا یا ماست به سر ببندید.

۳-برگ های گیاه گزنه و پیاز را کاملاً ریز کرده و در الکل ۷۰ درصد بریزید. هر روز این مخلوط را تکان دهید و به مدت یک الی دو هفته آن را در هوای اتاق نگه دارید. اکنون آنرا صاف کرده و به مدت یک هفته هر روز پوست سر را با آن ماساژ دهید.

بعد از گذشت این مدت خواهید دید که این محلول باعث تقویت و پرپشت شدن مو شده و  ریزش موی شما چقدر کاهش یافته است.

۴- برای تقویت موهای خود ، مقدار کمی سیر را رنده کنید و بعد به آن مقداری عسل اضافه کنید و خوب مخلوط کنید .

این مایع را به کف سر خود بمالید و پس از گذشت ۲ ساعت موهای خود را خوب بشویید.

۵-  آرد ثعلب یکی از موادی است که باعث تقویت مو شده و از ریزش آن جلوگیری می کند . برای استفاده از آن می توان آرد را به مقدار اندکی به کف سر مالیده و بعد با آب سرد موها را بشویید.

۶- ضماد برگ تازه و خشک سدر را تهیه نموده ، مالیدن این ضماد بر سر، برای تقویت مو بسیار مفید است. برای مالیدن بهتر است موها نم دار باشند.

۷- مغز کهنه و سیاه شده گردو را له کرده و به صورت پودر درآورید و با مقدار کمی روغن زیتون مخلوط نمایید. مالیدن این ژله به موها باعث جلوگیری از ریزش و تقویت مو می شود.

۸- سیاه دانه را خوب بسوزانید و سپس آنرا با موم و کمی روغن بادام و حنا مخلوط کنید و به مدت ۴۰ دقیقه به سر خود بمالید. این مایع از ریزش مو جلوگیری کرده و باعث تقویت مو میشود .

۹- کلم را با مقدار کمی آب بپزید. استفاده از این مایع باعث می شود که موها نریزند و باعث تقویت مو میشود.

۱۰-گل نسترن و گل همیشه بهار را در روغن زیتون ریخته، بجوشانید تا قوام آید و بعد آنرا به سر بمالید.

شست و شوی سر با جوشانده گل بابونه نیز برای جلوگیری از ریزش و تقویت مو بسیار مفید است.

۱۱- شستن مو با کف کله پاچه به مدت ۲۰ روز برای بهبود ریزش و تقویت مو بسیار مفید است.

۱۲- مالیدن جوشانده برگ انجیر و شیره آن برای جلوگیری از ریزش و تقویت مو نتیجه مفیدی دارد. برای تهیه آن بدین ترتیب عمل کنید:

یکی دو برگ انجیر را جوشانده و در شیشه ای ریخته و بعد کمی از آنرا برداشته و فقط موی سر را با آن خیس کنید و مواظب باشید که آب بر روی صورت و بدنتان نریزد و اگر ریخته شد فورا محل را با یک دستمال تمیز پاک نمایید.

۱۳- شست و شوی سر با برگ گردو علاوه بر آن که از ریزش مو جلوگیری می کند باعث نرمی ولطافت و تقویت مو می شود.

۱۴- شست و شوی سر با آب خام یا پخته شلغم و چغندر نیز برای ریزش مو بسیار مفید است. و اگر سر خود را با آب لبو بشویید باعث تقویت موها شده و  موی پرپشتی خواهید شد.

۱۵- مقداری کتیرا و زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و به سر خود بمالید (مشروط بر اینکه سر شما چرب نباشد) مالیدن زرده تخم مرغ فقط برای موهای خشک است و موهای چرب باید از مورد سبز و آب نخود استفاده کنند.

۱۶- خمیر اطراف تخم های انواع خربزه نیز برای جلوگیری از ریزش موها بسیار مفید است. حتی آب گرمک و طالبی نیز برای تغذیه مو از خارج نیز بسیار مفید است. برای این کار کافی است که تخمه ها را در دست مالش داده و چربی آنها را بر سر بمالید و بگذارید ۱ ساعت بماند و خشک شود و بعد سر خود را با آب نیمه گرم بشویید. استفاده از جوشانده جو دو سر اثر بسیار خوبی در استحکام موها دارد.

۱۷- برای تقویت موها ، مقداری شاهی را ریز نموده، سپس آنرا خوب له کرده به طوری که آب آن خارج شود. این آب را با مقداری روغن زیتون مخلوط کنید و به سر خود بمالید و پس از گذشت ۶ ساعت موها را خوب شست و شو دهید.

۱۸-مقداری برگ خشک مریم گلی را در مقداری آب جوشیده ریخته و در ظرف را ببندید تا دم بکشد و سپس به مدت ۱۰ دقیقه به آن حرارت دهید، پس از آن این مخلوط را صاف کرده و به سر خود بمالید. این نسخه باعث تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن می شود.

۱۹- استفاده از جوشانده غلیظ آویشن شیرازی و مالیدن آن به سر، باعث تقویت پیاز مو می شود و از ریزش آن جلوگیری می کند. استفاده از روغن گل نسترن و روغن گل همیشه بهار برای موهایی که ریزش دارند بسیار مفید می باشد. روغن زیتون را با روغن اوکالیپتوس به نسبت های مساوی مخلوط نمایید و سپس آن را به سر خود مالیده و بگذارید تا ۲ ساعت بماند و سر را با آن ماساژ داده و بعد بشویید. این عمل از ریزش مو جلوگیری می کند.

۲۰- برای تقویت موها ؛ پودر حنا، انگور، شیر دلمه شده و آب لیمو را با هم مخلوط نمایید و بر روی مویتان بگذارید. پس از ۱ ساعت با یک نوع شامپوی ملایم سرتان را بشویید.

۲۱- از مخلوط گل اقاقیا و صابون (Soap nut) و انگور خمیری درست کنید. می توانید از این مخلوط به عنوان یک شامپوی گیاهی تقویت کننده بسیار مؤثر استفاده کنید.

۲۲-مخلوط گل مروارید ، انگور، نارگیل، بادام، زیتون را بر روی موهای خود بگذارید. پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه موهایتان را بشویید . (برای تقویت موهای ضخیم و تیره).

۲۳- از خیار و پرتغال و آب لیمو و حنا مخلوطی درست کرده و بر روی موی خود بگذارید. پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه سر خود را بشویید. این مخلوط را می توانید بعنوان یک سفید کننده گیاهی(دکلره کننده) استفاده نمائید.

۲۴- ژل آلوئه ورا، روغن کرچک و روغن زیتون را مخلوط کرده سپس بر روی موی خود بمالید. این مخلوط برای پوست شما بسیار مغذی است. پس از مالیدن بر روی پوستتان می توانید اثرات معجزه آسای آن را مشاهده کنید.

۲۵- قبل از حمام با روغن کنجد موهای خود را ماساژ دهید. بعد سر خود را بشویید.

۲۶- استفاده از عصاره ترب در قسمتی که موی سر ریخته است برای رشد مو  و تقویت مو بسیار مفید است.

۲۷-برای تقویت موها ، مقداری برگ های تازه یا خشک گزنه را با مقداری برگ تازه یا خشک گلپر در شیشه ای بریزید و به آن ۱ لیتر الکل ۹۰ درجه اضافه کنید و در آن را محکم ببندید و در آفتاب قرار دهید. بعد از گذشت ۱۵ روز آن را صاف کرده و درشیشه ای دیگر بریزید. ۳ قاشق سوپخوری از این تنطور را در ۲۵۰ سی سی آب ریخته و صبح و شب به سر خود بمالید و نتیجه آن را خودتان مشاهده کنید.

۲۸- شیره شاهی آبی را با الکل ۷۰ درصد مخلوط نمایید و بگذارید تا سه ساعت بماند و بعد با این عصاره پوست سر را ۲ یا ۳ بار در روز مالش دهید، این محلول در متوقف کردن ریزش موها و رویاندن مجدد و تقویت مو بسیار مؤثر است.

۲۹ – ۱۲ تا ۱۵ گرم جوانه تازه گردو را در ۳۰۰ گرم پیه بپزید. پماد را خوب بکوبید و به هم بزنید. این پماد را می توان به مدت چندین هفته در ظرف کاملاً در بسته و جای خنک نگه داشت و پس از شستن سر با شامپو قشر نازکی از این پماد را برای مدت طولانی روی موها بکشید.

۳۰- لوسیون مخصوصی جهت جلوگیری از ریزش مو به کار می رود. جهت تهیه آن دو مشت از ریشه تازه باباآدم و یک مشت ریشه گزنه را خرد کرده و در یک و نیم لیتر الکل (روم ) بریزید. پوست سر را با این مخلوط مدت زیادی ماساژ دهید.

۳۱-لوسیون بولاغ اوتی ( آب تره) جهت جلوگیری از ریزش و تقویت مو بسیار مفید است. برای تهیه آن ۱۰۰ گرم از بولاغ اوتی را در ۱۰۰ گرم الکل بریزید و در صورت امکان جهت تشدید تأثیر آن، مقدار ۲۰ گرم قان به آن اضافه کنید و هر روز یک بار، پوست سر را با آن ماساژ دهید.۲

۳۲- جهت جلوگیری از ریزش و تقویت موهای سر، جوشانده ای از پوست درخت قان تهیه می شود و چند قطره از اشک ساقه آن را نیز به جوشانده می افزایند و پوست سر را با آن ماساژ می دهند.

۳۳- دو مشت از گل و برگ تازه و دانه های لادن را با دو عدد برگ گزنه و سه عدد برگ شمشاد کوبیده، مدت دو هفته در یک لیتر الکل ۹۰ درجه قرار دهید بعد آن را صاف کرده، پوست سر را با این مایع به شدت ماساژ دهید.

۳۴- کلم را پخته به صورت ضماد بر پوست سر قرار دهید و یا با محلول جوشانده غلیظ برگ کلم، موها را ماسای دهید این محلول برای برطرف کردن ریزش موی سر بسیار مفید است.

حتما بخوانید:
روش های حل مشکل موخوره

۳۵ – گرد فلفل سیاه را با پیاز و نمک به صورت خمیر نرمی تهیه نموده و بر روی قطعه پارچه ای قرار داده و به شکل ضماد، در محل مورد نظر بگذارید. این عمل را لااقل روزی یک مرتبه تکرارنمایید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.برای رویانیدن مویی که بر اثرداءالثعلب (پسورزیازیس) ریخته است،این روش بسیار مفید است.

۳۶- برای درمان ریزش موی سر، ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری گرد خشک فلفل سبز را در یک لیوان آب حل نموده و هفته ای ۲ یا ۳ مرتبه موهای سر را با آن آهسته ماساژ دهید و یا به ملایمت بر پوست سر بمالید.

۳۷ – موی سر را صبح و شب با آب جوشانده گل ختمی، یا لعاب اسفرزه بشویید و روغن بنفشه یا نیلوفر بمالید و استحمام بسیار کنید.

۳۸- استفاده از عصاره ترب در قسمتی که موی سر ریخته است، برای رشد مجدد و تقویت مو بسیار مفید است.

۳۹- مقداری برگ های تازه یا خشک گزنه را با مقداری برگ تازه یا خشک گلپر در شیشه ای بریزید و به آن ۱ لیتر الکل ۹۰ درجه اضافه کنید و در آن را محکم ببندید و در آفتاب قرار دهید. بعد از گذشت ۱۵ روز آن را صاف کرده و درشیشه ای دیگر بریزید. ۳ قاشق سوپخوری از این تنطور را در ۲۵۰ سی سی آب ریخته و صبح و شب به سر خود بمالید و نتیجه آن را خودتان مشاهده کنید.

۴۰- شیره شاهی آبی را با الکل ۷۰ درصد مخلوط نمایید و بگذارید تا سه ساعت بماند و بعد با این عصاره پوست سر را ۲ یا ۳ بار در روز مالش دهید، این محلول در متوقف کردن ریزش موها و رویاندن مجدد آن بسیار مؤثر است.

۴۱- برای درمان ریزش و تقویت موی سر، ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری گرد خشک فلفل سبز را در یک لیوان آب حل نموده و هفته ای ۲ یا ۳ مرتبه موهای سر را با آن آهسته ماساژ دهید و یا به ملایمت بر پوست سر بمالید. موی سر را صبح و شب با آب جوشانده گل ختمی، یا لعاب اسفرزه بشویید و روغن بنفشه یا نیلوفر بمالید و استحمام بسیار کنید.

۴۲- اگر دارای موی سر مجعد یا سیاه هستید و با شانه یادر اثر کشیدن، زود کنده می شود و می ریزد باید بابونه را جوشانده و صاف کرده و با روغن کنجد دوباره بجوشانید تا آب آن تمام شود، روغن حاصل را صبح و شب بر مو مالیده و مالش دهید.

۴۳- اگر دارای پوست نرم و موی باریک و ابریشمی هستید، باید بر سر و بدن روغن آمله یا روغن هلیله کابلی یا روغن مازو بمالید و هر روز موی سر را با روغن مورد و تخم لادن یا مورد تنها، بسیار مالش دهید.

۴۴- اگر دارای موی نازک و چرب هستید که ریزش نیز دارند، به موها هیچ گونه روغنی نمالید که ریزش آن زیادتر می شود تنها راه درمان این است که موها را زیاد بشویید.

۴۵- برای درمان ریزش مو می توان از گوجه فرنگی نیز استفاده کرد. عصاره برگ یا روغن کنجد، تقویت کننده موی سر می باشد و از ریزش آن جلوگیری می کند. ضماد جوشانده میوه یا برگ سرو کوهی توأم با سرکه، از ریزش مو جلوگیری کرده و شوره سر را نیز بر طرف می سازد. شست و شوی سر با جوشانده غلیظ برگ درخت پسته، سبب تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش مو می شود.

۴۶- شست و شوی سر با پودر برگ درخت بید از ریزش مو جلوگیری می کند. ماساژ پوست سر با جوشانده غلیظ باباآدم پوست سر را قوی و از ریزش مو جلوگیری می کند.

۴۷- مالش سر با خیسانده برگ انجیر، از ریزش مو جلوگیری می کند. مالش پوست سر با محلول دم کرده آویشن، از ریزش مو جلوگیری می کند.

داروهای زیادی برای درمان ریزش مو وجود دارند. یکی از معروف‌ترین آن‌ها داروی فیناستراید است. فیناستراید دارویی است که متعلق به گروه مهارکننده‌های آندروژن می‌باشد. بدین معنا که مانع از تولید هورمون‌های مردانه می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

راهکارهای خانگی برای تسکین دندان درد

چکیده: شاید بدترین درد برای آدم ها دندان درد  است که تقریبا برای تمام افراد …

۱۲ نظرات

 1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون
  تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
  براتون بشه

 2. I read this piece of writing completely concerning the resemblance of hottest and earlier technologies,
  it’s amazing article.

 3. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really
  informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.

  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 4. Highly energetic post, I liked that bit. Will there be a part 2?

 5. Does your blog have a contact page? I’m having
  trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it expand over
  time.

 6. Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website, and your views are pleasant for new viewers.

 7. Excrptional post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Many thanks!

 8. Greetings! Very helpful advice within this post!
  It is the little changes which will make the
  most significant changes. Thanks a lot for sharing!

 9. I take pleasure in, result in I discovered just what I used to be
  looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man.
  Have a nice day. Bye

 1. بازتاب ها: شیرین

 2. بازتاب ها: اسداللهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This