خانه / آموزش / چند ترفند برای نابود کردن شپشک برنج

چند ترفند برای نابود کردن شپشک برنج

چکیده:
حشرات از جمله شپشک برنج همواره مزاحمت‌های زیادی برای انسان درست می‌کنند. آن‌ها وارد انبار شما می‌شوند و تمام مواد غذیی شما را از بین می‌برند. شپشک برنج با نام علمی Sitophilus oryzae، آفت کوچکی است که به برنج و انواع غلات حمله می‌کند.
  بطور معمول لاروهای شپشک برنج در بسته ها برنجی که خریداری میکنیم موجود است و ضرورت دارد شیوه های درست نگهداری برنج در انبار و کابینت آشپزخانه فرا گرفته تا بتوان از خروج شپشک ها در داخل برنج و رشد و تولید مثل آنها جلوگیری نمود. ما در این مطلب ترفندهای مختلف از بین بردن شپشک برنج را ارائه خواهیم نمود.

شیوه های از بین بردن شپشک برنج

قرار دادن برنج در فریزر

  پیشنهاد می کنیم برای از بین بردن شپشک برنج و تخم‌های آن، برنج را به مدت چهار روز در فریزر نگه دارید. این روش برای انواع مواد غذایی که دارای شپشک هستند جواب می‌دهند. بعد از چند روز، برنج را در بیاورید و در بسته بندی جدیدی نگه داری کنید.

استفاده از برگ بو یا چریش

  استفاده از برگ بو و برگ چریش یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن شپشک برنج است. این برگ‌ها را در ظرف برنج قرار دهید تا حشرات را از آن دور کنند. همچنین می‌توانید ظرف را در فضای باز و در سایه قرار دهید تا شپشک به سایر مواد غذایی سرایت نکند. استفاده از برگ بو یک روش امن و سالم محسوب می‌شود.
برگ بو برای از بین بردن شپشک برنج

گل خشک میخک

گذاشتن گل خشک میخک یکی از راههای از بین بردن شپشک برنج است. میخک را می‌توانید به راحتی از عطاری‌ها خریداری کنید و درون ظرف برنج قرار دهید تا هم حشرات موجود را از بین ببرد و هم از ورود آن‌ها به ظرف پیشگیری کند. همچنین می‌توانید کمی میخک در جای جای قفسه‌های نگه داری غذا یا آشپزخانه قرار دهید.

از جعبه کبریت بهره بگیرید

 شاید تعجب کنید، ولی گذاشتن یک قوطی کبریت در داخل بسته برنج، روش خوبی برای از بین بردن شپشک برنج است. این حشرات از گوگرد متنفر هستند؛ بنابراین با قرار دادن یک جعبه کبریت درون ظرف برنج، گوگرد کبریت‌ها حشرات را فراری داده و کمک می‌کند، برای همیشه از دست شپشک‌ها خلاص شوید.

پهن کردن در آفتاب

  در صورتی که مقدار زیادی برنج توسط شپشک مورد حمله واقع شده است، تنها کافیست برنج را زیر نور آفتاب قرار دهید؛ چرا که تابش آفتاب این حشرات را دور خواهد کرد. برای این کار برنج شپشک زده را زیر نور آفتاب بر روی یک پارچه تمیز در جایی که گرد و خاک زیادی وجود نداشته باشد پهن کنید. شپشک به دنبال محلی تاریک و مرطوب است و اصلا آفتاب را دوست ندارد؛ بنابراین تنها در عرض یک روز با کم آفتاب  تند و تیز ساعات ظهر و هوا خوردن به برنج می‌توانید شپشک برنج را از بین ببرید.
البته لازم است بدانید نور آفتاب سبب شکستن و خرد شدن دانه های برنج خواهد گردید.

قرص سیر یا قرص برنج

  بوی تند قرص برنج موجب از بین رفتن شپشک برنج می‌شود. اما لازم است توجه داشت که بسیار سمی بوده، ترکیب شیمیایی خطرناک آن می‌تواند بیماری کلیه و کبد کردد. می‌توانید این قرص‌ها را درون یک قوطی کبریت قرار دهید و چند سوراخ ریز روی آن ایجاد کنید و سپس درون ظرف برنج قرار دهید. شواهدی وجود ندارد که گاز متصاعد شده باعث مسمومیت برنج شود با این حال بهتر است از روش‌های امن تر برای پیشگیری از حشره زدن برنج استفاده کنید.
شپشک برنج

روش‌های دیگر

گذاشتن سنگ نمک، زنجبیل، سیر خشک یا زرد چوبه در ظرف برنج به از بین بردن شپشک برنج کمک می‌کند. از بین روش های ارائه شده روشی که برایتان در دسترس تر است را انتخاب نمایید.

پیشگیری از شپشک برنج

 جهت پیشگیری از شپشک زدن برنج، اولین چیزی که باید رعایت کنید این است که برنج را در محلی خشک و خنک نگه داری کنید چرا که خروج شپشک از لارو و رشد و تولید مثل آنها به مکانی تاریک، گرم و مرطوب برای  نیاز دارد. همچنین بهتر است برنج را در یک قفسه که از زمین فاصله دارد، به گونه‌ای قرار دهید که هوا به خوبی در زیر آن جریان داشته باشد و مانع ایجاد رطوبت و حشره زدن برنج شود. گونی برنج را به دیوار تکیه ندهید چرا که این کار هوادهی را مسدود می‌کند.
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
تلگرام
اینستاگرام
فیسبوک
گوگل پلاس
تویتر
آپارات

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

پروتئین میوه ها را جایگزین گوشت کنیم

چکیده: میوه ها از جمله غنی ترین منابع ویتامین ها هستند؛ ویتامین ها از جمله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This