جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / زیبائی / آرایش صورت و دست / عملکرد طب سوزنی گوش برای درمان بیماریها

عملکرد طب سوزنی گوش برای درمان بیماریها

چکیده:
امروزه تأثیرگذاری طب سوزنی گوش توسط روش‌های علمی و پیچیده طب مدرن مورد تأیید قرارگرفته است و می‌توان از این روش و با کمک گرفتن از نقاط موجود در گوش بیرونی برای بهبود سلامت و برطرف کردن بیماری‌ها به‌صورت جهانی استفاده کرد.

طب سوزنی گوش با روش طب سوزنی چین که بر روی کل بدن انجام می‌گیرد، تفاوت بسیاری دارد.طب سوزنی گوش به‌طور کامل ازنظر علمی به ثبت رسیده، تحقیقات بین‌المللی و معتبر بر روی آن انجام‌شده و نتایج مثبت استفاده از آن در مجلات پزشکی به چاپ رسیده‌اند.

بااین‌حال متأسفانه بسیاری از پزشکان آمریکایی و دیگر نقاط جهان با روش طب سوزنی گوش نسبتاً ناآشنا هستند و باآنکه این روش ده‌ها سال است مورداستفاده قرارگرفته و موفقیت‌های بسیاری هم کسب کرده است، همچنان بسیاری از متخصصین به آن باور ندارند.

طب سوزنی گوش می‌تواند باعث کاهش درد شده و درمان مشکلات و بیماری‌ها را به دنبال داشته باشد، آن هم درحالی‌که تمام روش‌های درمانی دیگر در کسب موفقیت در آن زمینه شکست‌خورده‌اند.  در سال ۱۹۹۰ مدیرکل سازمان سلامت جهانی اعلام کرد که طب سوزنی گوش «احتمالاً بهترین، گسترده‌ترین، علمی‌ترین و مستندترین میکرو سیستم طب سوزنی و کاربردی‌ترین نوع آن هست که به‌طور گسترده مورداستفاده قرارگرفته است».

بیماری‌های قابل‌درمان با کمک طب سوزنی گوش:

سازمان سلامت جهانی ۱۵۰ بیماری را در فهرست بیماری‌های قابل‌درمان به کمک طب سوزنی گوش قرار داده است. برخی از این بیماری‌ها شامل اختلالات مختلف عصبی و ارتوپدی مانند سردرد، میگرن، نورالژی عصب سه قلو، فلج عضلات صورت، نورالژی محیطی، سندرم منیر، نورالژی میان دنده‌ای، آرنج تنیس‌بازان، درد سیاتیک ران، آرتریت روماتیسمی، درد ناشی از سرطان، خشکی دهان، گرگرفتگی و می‌باشند.

طب سوزنی گوش همچنین در کمک به افرادی که از حساسیت‌های مزمن رنج می‌برند نیز بسیار مؤثر است.

درمان بیماری‌های مزمن با روش طب سوزنی گوش:

طب رایج و سنتی غربی به گوش انسان فقط به‌عنوان اندامی برای شنیدن و گوش دادن به اصوات محیطی نگاه می‌کند. این در حالی است که گوش خارجی اتصالات و پیوندهای عصبی بسیاری پیچیده‌ای در خود دارد که باعث می‌شود به‌طور دائم ارتباطات زیادی از طریق گوش میان‌مغز و بدن ردوبدل شود.

زمانی که در بخشی از بدن شما مشکلی ایجاد شود، طب سوزنی می‌توان واکنش الکتریکی نقاط طب سوزنی موجود در گوش که با آن اندام یا عضو در ارتباط هستند را مشخص کرد. با تحریک این نقاط به کمک ابزارها و روش‌های مختلف، می‌توان پاسخ و فرآیند خوددرمانی طبیعی بدن را تحریک کرد و آن را به کار انداخت.

عوامل بسیاری هستند که می‌توانند باعث اختلال در جریان مناسب انرژی در بدن گردند. اختلال در جریان انرژی نیز می‌تواند مشکلاتی را در سلامت بدن ایجاد کند. موانع موجود بر سر راه انرژی در بدن به مواردی گفته می‌شود که مانع از برقراری جریان معمول و مناسب انرژی در بدن گردند. دانش و علم طبی شرقی بر این باور است که سلامت بدن بستگی به تعادل انرژی و پایداری محور بدن، ذهن و روح دارد.

تحقیقات و مطالعات اخیر به کمک تکنولوژی نشان داده‌اند که قوانینی که به مدت هزاران سال توسط بسیاری از فرهنگ‌ها شناخته‌شده و مورداستفاده قرارگرفته‌اند، معتبر هستند. طب سوزنی گوش در خط مقدم انقلاب طب علمی انرژی قرارگرفته است. این روش بسیار ایمن بوده و انجام آن بر روی بیمار هم بسیار ساده است.

کشف روش درمانی طب سوزنی گوش:

در طب‌های سنتی و باستانی، در روش‌های مختلف برای درمان بیماری‌ها از گوش استفاده می‌شده است. این مسئله را می‌توان در تاریخ بزرگ‌ترین تمدن‌های تاریخ مانند مصر، یونان، رم و ایران یافت. همچنین چینیان باستان نیز از دسته‌ای از نقاط طب سوزنی موجود در گوش برای برطرف کردن برخی از مشکلات و بیماری‌ها سود می‌جستند. در آن زمان مردم چین نمی‌دانستند که گوش درواقع یک میکرو سیستم است که نقشه عصبی کل بدن را در خود جای داده است.

طب سوزنی گوش مدرن در دنیای غرب:

در دنیای غرب و در عصر جدید توسط متخصص عصب‌شناس فرانسوی، یعنی پائول نوژیر توسعه یافت و شناخته شد. در دهه ۱۹۵۰، دکتر نوژیر متوجه وجود زخمی عجیب بر روی گوش برخی از بیماران خود گشت. او متوجه شد که تمامی این افراد توسط پیش از این توسط طبیبان محلی خود تحت درمان درد سیاتیک قرارگرفته بودند. در آن زمان یک پزشک دیگر به نام مادام بارین به‌منظور کاهش درد کمر و سیاتیک بخش خاصی از گوش خارجی بیماران را می‌سوزاند.

دکتر نوژیر که سر نخ اولیه ارتباط گوش با درد سیاتیک کمر را مشاهده کرده بود، دست به اقدامی مشابه زد و سعی کرد با روش مادام بارین به درمان درد سیاتیک بیماران خود بپردازد. او با انجام این کار متوجه شد که درد سیاتیک بیمارانش کاهش‌یافته است. پس‌ازآن او تلاش کرد روش‌ها و ابزارهای دیگری برای تحریک این نقطه از گوش که بر روی درد سیاتیک تأثیر داشت کشف کند.

این در میان روش‌های مختلفی که به کار گرفت از طب سوزنی هم استفاده کرد و با بررسی و مقایسه نتایج متوجه شد که طب سوزنی به‌منظور درمان درد سیاتیک کمر بسیار مؤثر و مفید است. پس‌ازآن دکتر نوژیر یافته‌ها و روش ابداعی خود را توسعه داد تا به روشی کامل و همه‌جانبه دست یابد.

فرضیه دکتر نوژیر برای طب سوزنی گوش:

دکتر نوژیر تصور می‌کرد که اگر بخشی به‌خصوص از بالای گوش خارجی برای درمان پایین کمر مؤثر است، شاید بتوان نتیجه گرفت که بخش‌های دیگر گوش نیز بر بخش‌های دیگر بدن اثرگذاری داشته باشند. او با همین فرض اولیه تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کرد. تحقیقات او نشان دادند که انرژی گوش به انرژی دیگر بخش‌های بدن متصل است و با آن‌ها ارتباط دارد و به‌نوعی یک نقشه کوچک از تمام بدن را ارائه می‌کند.

این بدین معنا بود که گوش به‌تنهایی نماینده تمام بخش‌ها و اندام‌های بدن است و ارائه یک سیستم طب سوزنی برای گوش به منزله ارائه یک روش درمانی برای درمان تمام بخش‌های بدن است.

نقشه‌ای کوچک از تمام بدن در گوش

دکتر نوژیر پس‌ازآنجام مطالعات بسیار و آزمایشات مختلف متوجه شد که گوش می‌تواند با شکل برعکس کل بدن انسان در حالت جنینی مقایسه شود، به گونه‌ای که سر انسان در نره گوش قرارگرفته و پاها در بالای گوش قرار بگیرند. به این صورت تمام اعضای دیگر بدن نیز در میان این دو بخش از گوش جای می‌گیرند. این مدل اولین بار در سال ۱۹۵۷ در فرانسه پیشنهاد شد که بعدتر به آلمان رسیده و نهایتاً به زبان چینی ترجمه شد. در سال ۱۹۵۸ چینی‌ها این روش و مدل پیشنهادی دکتر نوژیر را پذیرفتند و او را پدر سوزنی گوش نامیدند.

گوش یک نقشه سه بعدی از تمام بدن:

چند سال پس‌ازآن، دکتر نوژیر به همراه تیمی از محققان و همکارانش پس ازمایش های بسیار دریافتند که سطح گوش درواقع بازتابی از آناتومی تمام بدن و فیزیولوژی آن، یا به عبارت دیگر هولوگرام تمام بدن است. هولوگرام یک تصویر سه بعدی از یک شئ است که شامل اطلاعات و جزئیات بخش‌های مختلف آن هست. دنیس گابور مفهوم هالوگرام را در سال ۱۹۴۷ ارائه داد که سال‌ها بعد توسط دکتر نوژیر برای توجیه و توضیح عملکرد سوزنی گوش و توسعه مفهوم طب سوزنی گوش مورداستفاده قرار گرفت.

نوژیر متوجه شد که در همه حال و در همه زمان‌ها، گوش به ما تصویری سه بعدی از الگوی انرژی‌های درون بدن ما را مشخص می‌کند. این بدان معنی بود که سه نقشه جداگانه (فازهای انرژی) از بدن در گوش وجود دارد که نشان دهنده وضعیت سلامت (مشکلات مزمن، فرسایشی و حاد) هستند. درواقع بر اساس این نظریه، هر نقطه و اندام از بدن نه یک نقطه، بلکه سه نقطه مختلف در گوش را به خود اختصاص داده است.

ادامه راه نوژیر:

متأسفانه تعداد بسیار کمی از متخصصین طب سوزنی بر روش پیچیده و بسیار دقیق نوژیر تسلط کافی دارند و در درمان بیماران خود از روش ۳ فازی طب سوزنی نوژیر استفاده نمی‌کنند. درواقع اکثر متخصصین طب سوزنی تنها به استفاده از روش یک فازی (نقشه گوش) بسنده می‌کنند. در این میان تنها عده معدودی از متخصصین طب سوزنی بودند که روش پیشرفته و پیچیده ولی در عین حال خارق العاده نوژیر که به نام طب سوزنی گوش (آزمون بیو انرژی) را می‌شناسند.

راه و روش نوژیر توسط برخی از شاگردان و کسانی که به روش او علاقه پیدا کردند ادامه پیدا کرد. مهم‌ترین این افراد، متخصص هوش بری، متخصص طب سوزنی و متخصص هوموپاتی، نادر سالیمن است.

طب سوزنی گوش به چه صورت انجام می‌شود؟

شگفت‌انگیز ترین حقیقتی که در مورد این روش وجود دارد آن است که در حقیقت ازنظر عصبی، گوش با دیگر قسمت‌های بدن هیچ ارتباطی ندارد. البته عصب‌های موجود در گوش با مراکز آرامش و بخش‌هایی از مغز که مسئول هیجانات هستند، ارتباط دارند. بنابر این با کار بر روی گوش می‌توان پیام‌های آرام سازی عصبی را به نخاع و از آن جا به بخش‌های مرتبط را ارسال کرد.
کاربرد طب سوزنی چیست و چرا باید از این روش برای درمان مشکلات سلامت استفاده کرد؟

می‌توانید مغز را به مانند یک کامپیوتر فرض کنید. در داخل این رایانه نقشه‌ای کامل از تمام بدن موجود است. این نقشه بر روی نقشه رشته‌های عصبی موجود در گوش بیرونی، انعکاس یافته است. استفاده از نقاطی که روی گوش قرار دارند همانند استفاده از صفحه کلید یا موس در رایانه هست؛ یعنی با کمک این نقاط می‌توان اطلاعات و دادهای مورد نیاز را به‌طور مستقیم به مغز ارسال کرد. با استفاده از سوزنی گوش ما قادر هستیم برخی از بیماری‌های درد ناک را مستقیماً به کمک رایانه موجود در مغز درمان کنیم.

عملکرد طب سوزنی گوش ازنظر علم پزشکی:

برخی از متخصصین و دانشمندان بر این اعتقادند که کاهش و آرامش دردی که با انجام سوزنی گوش به دست می‌آید درواقع ناشی از ترشح اندورفین در خون و بدن است. اندورفین ماده‌ای است که نقش مسکن درد طبیعی را در بدن بازی می‌کند. اندورفین توسط مغز تولید و ترشح می‌شود. درواقع اثر اصلی اندورفین همانند داروهای مخدر، مانند مورفین هست.

برای اثبات این فرضیه و عملکرد واقعی طب سوزنی، به انجام آزمایشات مختلف نیاز بود. به کمک آزمون‌های مختلف، نهایتاً مشخص شد که داروهایی که اثر داروهای مخدر را خنثی می‌کنند می‌توانند علاوه بر آن اثر آرام سازی و کاهش درد را در سوزنی گوش نیز کاهش داده یا آن را به کلی از بین ببرند

دیدگاه طب شرقی در مورد طب سوزنی گوش:

از دیدگاه طب سنتی چینی، درد به علت انسداد انرژی چی در بدن به وجود می‌آید. انرژی چی همان انرژی حیاتی بدن است که از طریق مریدین ها یا همان کانال‌های مخصوص انرژی در بدن جریان یافته و تمام بدن ما را متعادل می‌کند. با تحریک نقاط خاصی در گوش در روش سوزنی گوش، اتصالات دو بعدی در سیستم بزرگ‌تر بدن فعال شده و منجر به متعادل شدن انرژی و افزایش جریان چی می‌گردد.

نگاه از دریچه مطالعات علمی طب سوزنی گوش:

تحقیقات و مطالعات اخیر ثابت کرده‌اند که فرهنگ‌ها تمدن‌های باستانی از این روش برای درمان استفاده می‌کرده‌اند و میلیون‌ها نفر اعتقاد داشته‌اند که طب سوزنی واقعاً مؤثر است. فناوری‌هایی مانند fMRI (MRI کاربردی) نشان می‌دهد که سوزنی گوش می‌تواند با تحریک و تأثیرگذاری بر قسمت‌های خاصی از گوش بر بخش‌هایی از مغز تأثیر گذاشته و آن‌ها را تحریک کند.

پزشکان و افرادی که به طب سوزنی گوش اعتقاد و باور ندارند باید متوجه شوند که سوزنی گوش به هیچ وجه یک روش غیر اصولی، مرموز و اثبات نشده نیست. آن‌ها می‌توانند مطالعات و تحقیقات گسترده پزشکی که در مورد سوزنی گوش صورت گرفته است را مطالعه کنند تا به هر گونه شک و تردید خود در مورد سوزنی گوش و به‌طور کلی طب سوزنی، خاتمه دهند. در طول تاریخ، طب سوزنی به‌صورت ایمن و مؤثر برای درمان بیماری‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گرفته و سابقه آن بسیار بیشتر از داروهای شیمیایی امروزی هست.

طب سوزنی گوش در نقاط مختلف دنیا:

طب سوزنی در آمریکا:

طب سوزنی گوش به مدت بیش از ۴ هزار سال است که در آسیای شرقی مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته در روش که آن‌ها به کار می‌گرفتند تنها چند نقطه محدود از گوش شناخته‌شده بود و متخصصین طب سوزنی برای درمان بیماران خود به تحریک همان چند نقطه بسنده می‌کردند. درواقع آن‌ها هنوز سیستم کامل طب سوزنی گوش را کشف نکرده بودند. در ماه نوامبر ۱۹۹۷، در اجماع موسسه ملی سلامت آمریکا طب سوزنی را به‌عنوان یک روش درمانی برای مقابله با بیماری‌ها به رسمیت شناخت.

حتما بخوانید:
طب سوزنی و زیبائی

آن‌ها پیش از این تصمیم خود به ارزیابی و بررسی مطالعات انجام‌شده در مورد طب سوزنی و اطلاعاتی که از اثرگذاری و ایمنی آن حمایت می‌کردند و آن را در کاهش درد و درمان بسیاری از مشکلات دیگر (مانند سیگار کشیدن، ترک اعتیاد به مواد مخدر و الکل) مؤثر می‌دانستند، پرداختند.

طب سوزنی گوش در اروپا:

طب سوزنی گوش به مدت بیش از ۴۰ سال است که در اروپا مورداستفاده قرار می‌گیرد. حجم زیادی از تحقیقات و مطالعات صورت گرفته بین‌المللی، از اثرات طب سوزنی حمایت می‌کند که بسیار تحسین بر انگیز است. علاوه بر آن تحقیقات صورت گرفته در مراکز مطالعاتی آمریکا و چین نیز دقت و تأثیرگذاری سوزنی گوش را مورد تأیید قرار داده‌اند.

مطالعات صورت گرفته در جهان:

در چین، نقاط طب سوزنی روی گوش بیش از دو هزار بیمار مورد ارزیابی قرار گرفت. در این ارزیابی ارتباط میان نقاط طب سوزنی روی گوش با بیماری‌های مشخصی که هر یک از آنها به آن دچار بودند ثبت شد. ارتباط این نقاط با بیماری‌های مشاهده شده از طریق بهبود علائم بیماری قابل مشاهده بود.
طب سوزنی شرقی و استفاده از آن برای تغذیه و سلامت تمام بدن:

در دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس، تلاش برای درمان بیماران از طریق تشخیص درست مکان و منشأ اصلی درد اسکلتی عضلانی در ۴۰ بیمار با ۷۵ درصد موفقیت همراه بود. نتیجه کاری این محققین ثبت و استاندارد سازی بین‌المللی نقاط آرام سازی بر روی گوش از سوی سازمان سلامت جهانی بود.

سوزنی گوش برای درمان سرطان در بیمارانی که استفاده از داروهای تجویز شده تأثیر مثبتی نداشته است، موفقیت آمیز بوده است. نتایج مطالعه‌ای که در آن ۹۰ بیمار مبتلا به سرطان تحت آزمایش قرارگرفته بودند، در مجله Journal of Clinical Oncology در سال ۲۰۰۴ به چاپ رسید. در این مطالعه دانشمندان نتیجه گرفتند که سوزنی گوش برای درمان و کاهش درد مرتبط با سرطان مؤثر است.

نمونه‌ای دیگر از تحقیقات صورت گرفته در مورد طب سوزنی را می‌تواند در تحقیقات طب چینی که در مجله Zhonggue Xhen Jui در سال ۲۰۰۷ به چاپ رسید، یافت کرد. این مطالعه مشخص کرد که طب سوزنی در کاهش درد تحتانی کمر موثر است. همچنین مطالعات دیگری بر روی سوزنی گوش انجام‌شده است که خبر از اثرگذاری و موفقیت طب سوزنی در مقابله با اعتیاد به مواد مخدر و نیکوتین، می‌دهد.

طریقه انجام طب سوزنی گوش:

طب سوزنی گوش به طرف مختلف می‌تواند بر روی بدن انجام شود. انواع مختلف سوزن‌های طب سوزنی تخصصی می‌توانند برای این مقصود به کار گرفته شوند هر چند که در حقیقت سوزنی گوش بدون استفاده از سوزن نیز قابل انجام است. روش بدون سوزن شامل استفاده از تحریک الکتریکی، لیزری یا فشار به‌خصوص وارد شده از سوی دانه‌هایی از جنس طلا، نقره، فولاد، دانه‌های گیاهان دارویی، آهن ربا یا فشار دستی هست.

استفاده از هر کدام از این انواع روش‌های درمانی تأثیر به‌خصوصی بر روی بیماران دارد و متخصصین طب سوزنی از آن‌ها به‌منظور درمان استفاده می‌کنند. انتخاب روش مناسب برای استفاده جهت درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد و تشخیص آن به عهده متخصص طب سوزنی است.

تفاوت میان سوزنی گوش و طب سوزنی بدن در چیست؟

طب سوزنی بدن به کمک مریدین های ثابت در بدن انجام می‌گیرد. مریدین های ثابت کانال‌هایی هستند که به‌طور دقیق در بدن پخش شده، مشخص هستند. نقاط طب سوزنی ثابت نیز در طول این مریدین ها قرارگرفته‌اند. این نقاط همیشه به راحتی قابل تشخیص هستند چراکه این نقاط دائماً ازنظر الکتریکی دارای فعالیت هستند.طب سوزنی گوش یک نوع طب سوزنی تخصصی و پیشرفته است که از طریق میکرو سیستم کل بدن در گوش به درمان می‌پردازد.

نقاط طب سوزنی در گوش بر خلاف نقاط طب سوزنی بدن تنها زمانی ازنظر الکتریکی فعال می‌شوند و قابل تشخیص هستند که اندام و ناحیه مرتبط با آن نقطه دچار مشکل و اختلال شده باشد. بسیاری از متخصصین بر این باورند که این تفاوت درواقع مزیت اصلی سوزنی گوش بر طب سوزنی بدن است.

مشخص کردن نقاط طب سوزنی الکتریکی گوش:

طب سوزنی سنتی شامل قرار دهی سوزن‌هایی نازک در نقاطی مخصوص در مسیر مریدین ها هست. این سوزن‌ها اصولاً در فواصل زیاد نسبت به یکدیگر قرار داده می‌شوند. این در حالی است که سوزنی گوش بسیار دقیق بوده و نقاط موجود بر روی آن بسیار فشرده و نزدیک به هم هستند. نقاط سوزنی گوش تنها چند میلی متر با یکدیگر فاصل دارند که باعث می‌شود فواصل قرار گیری سوزن‌ها نیز بسیار کمتر شود.

از آن جا که در چین باستان هیچ روشی برای تشخیص مکان‌های الکتریکی بر روی گوش وجود نداشته است، بیشتر نقاط موجود بر روی گوش ناشناخته باقی مانده بودند. ولی اکنون با کمک فناوری‌های عصر جدید متخصصین قادر به تشخیص نقاط فعال الکتریکی بر روی گوش با دقتی باورنکردنی هستند. این دستگاه‌ها برای تشخیص افزایش هدایت الکتریکی پوست مورداستفاده قرار می‌گیرند و به این طریق می‌توانند نقاط طب سوزنی را شناسایی کنند.

افزایش جریان الکتریکی دقیقاً با شدت بروز مشکل در نواحی مرتبط با آن نقطه از گوش در ارتباط است. دستگاه‌های دقیق‌تر و حساس‌تر همچنین قادرند قطبش نقاط فعال را نیز تشخیص دهند که به منزله نوع درمان مورد نیاز برای درمان بیماری هست. این تجهیزات همچنین می‌توانند برای انجام طب سوزنی الکتریکی نیز به کار گرفته شوند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This