جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / آنچه باید در مورد عمل جراحی اپیکانتوپلاستی یا درشت کردن چشم بدانیم

آنچه باید در مورد عمل جراحی اپیکانتوپلاستی یا درشت کردن چشم بدانیم

چکیده:
چین اپیکانتال در پلک فوقانی چشم از مشخصه های مردم شرق آسیا است ، لیکن در سایر افراد چشم بادامی نیز دیده می‌شود.  این یک چین پوست پلک است که گوشه داخلی چشم را  پوشانده و منجر به یک زاویه باریک دید چشم می‌شود که ظاهری “شکاف مانند” به چشم می دهد. اگرچه تقریباً به طور کلی در مردم آسیا وجود دارد ، اما میزان شدت آن در افراد به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود.

جراحی اپی کانتال چشم یا عمل درشت کردن چشم، برای کسانی که چشمان باریک و شرقی دارند بسیار موثر است. به همین دلیل به جراحی اپی‌کانتال، عمل چشم شرقی یا عمل چشم بادومی نیز می‌گویند. با جراحی اپی‌کانتال یا اپی‌کانتوپلاستی، زاویه داخلی چشم بیشتر می‌شود؛ افتادگی پلک رفع می‌گردد و در نهایت چشم درشت‌تر می‌شود.

معمولا کسانی که چشم‌های شرق آسیایی دارند از جراحی اپی کانتال برای عمل بزرگ کردن چشم خود استفاده می‌کنند؛ مانند افراد دارای چشم‌های کره‌ای، چینی و ژاپنی و همچنین چشم‌های مغولی، ترکی و یا ترکمنی. البته ممکن است برای دیگر افراد نیز این جراحی انجام شود که به نظر تخصصی جراح پلاستیک بستگی دارد.

با اینکه این روش به درشت‌تر شدن چشم‌ها بسیار کمک می‌کند اما نکات مهمی نیز وجود دارد که باید پیش از عمل به آن توجه کرد. دوره بهبودی و همچنین شیوه انجام جراحی اپی کانتال با عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک، هم اشتراک‌هایی دارد و هم متفاوت است.

در این مقاله، تمام موارد مهمی که باید پیش از عمل درشت کردن چشم بدانید، آمده است:

دلیل انجام جراحی اپی کانتال چشم

جراحی اپی کانتال چشم یا اپیکانتوپلاستی، روشی برای درشت کردن چشم‌های شرقی و بادومی است. ساختار چشم و پلک‌ها در کسانی که چشم‌های شرقی یا مغولی دارند، با دیگران متفات است. این تفاوت در آناتومی پلک‌ها و بافت‌های چشم، به چند شکل خود را نشان می‌دهد:

 • وجود لایه‌ای برآمده در بخش درونی زاویه داخلی چشم؛ به این لایه یا چین اضافه، اپی کانتوس یا فولد اپی کانتال می‌گویند. به جراحی برداشتن این چین اضافی، اپی کانتوپلاستی (Epicanthoplasty) یا جراحی اپی کانتال چشم می‌گویند.
 • همچنین شکل چین خوردگی پلک، با چشم‌های نرمال فرق دارد.
 • معمولا پلک‌ها در چشم شرقی، حالت افتاده و پف کرده دارند.

دلیل این تفاوت در ساختار چشم، به هزاران سال پیش و دوران فرگشت دسته‌ای از انسان‌ها برمی‌گردد که در محیط‌های بسیار سرد و بیابان‌های خشک و یخزده شرق آسیا زندگی می‌کردند. شاید این چین‌خوردگی اضافی کمک می‌کرده تا چشم‌ها آب کمتری از دست بدهند و خشک نشوند.

حال پس از گذشت هزاران سال و وجود این تفاوت‌ها، چشم‌های شرقی را نسبت به دیگر چشم‌ها، باریک و بادومی کرده است. با کمک جراحی اپی کانتال چشم، می‌توان چشم‌های شرقی را به چشم‌های نرمال و طبیعی تبدیل کرد

.جراحی اپی کانتال چگونه انجام می‌شود؟

جراحی اپی کانتال، ترکیبی از اپیکانتوپلاستی یا برداشتن چین اپی کانتال و همچنین بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک و عمل پف چشم است. همانطور که در شکل دیده می‌شود، برای انجام جراحی اپی کانتال، گوشه داخلی چشم و همچنین پلک بالا برش می‌خورد تا:

 • چین داخلی یا فولد اپی کانتال برداشته می‌شود و زاویه داخلی چشم بازتر می‌شود.
 • پوست پلک بالا کوتاه می‌شود تا افتادگی پلک رفع شود.
 • لایه‌های چربی پلک بالا برداشته می‌شود تا پف پلک نیز از بین برود.
 • چین پلکی ایجاد می‌شود تا چشم‌ها حالت نرمال و طبیعی داشته باشند.

ممکن است متخصص جراحی پلاستیک، یکی یا همه موارد گفته شده را به شما پیشنهاد دهد تا عمل درشت کردن چشم به بهترین شکل انجام شود. انتخاب این موارد بسته به فرم و ساختار چشم‌ها و پلک‌های شما دارد. به همین دلیل حتما باید توسط متخصص زیبایی معاینه شوید و در صورت نیاز، آزمایش‌هایی را پشت سر بگذارید.

این جراحی معمولا با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که چند روز پیش از عمل باید استعمال دخانیات، مصرف قرص‌های ضد انعقاد خون مانند آسپرین و همچنین مصرف الکل را قطع کنید. اگر به بیماری زمینه‌ای دچار هستید، حساسیت خاصی دارید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

فراموش نکنید که شب پیش از جراحی، حتما حمام کنید و صبح عمل، بدون آرایش و همراه با یک همراه به بیمارستان بروید. ۶ تا ۸ ساعت پیش از عمل باید ناشتا باشید (برای جراحی، معده شما باید خالی باشد). پرونده کامل پزشکی خود را نیز به همراه داشته باشید؛ چرا که پزشک پیش از شروع جراحی باید حتما نتایج معاینه‌ها و آزمایش‌ها را یک بار دیگر بررسی کند.

تفاوت اپی کانتوپلاستی و کانتوپلاستی

شاید شما نام جراحی کانتوپلاستی را نیز شنیده باشید. گاهی از این روش نیز به عنوان عمل درشت کردن چشم نام برده می‌شود. در واقع کانتوپلاستی، جراحی گوشه بیرونی چشم است؛ اما اپی‌کانتوپلاستی جراحی گوشه داخلی چشم همراه با بلفاروپلاستی می‌باشد. به بیان بهتر، تفاوت کانتوپلاستی و اپی‌کانتوپلاستی در این است که:

 • کانتوپلاستی جراحی بخش بیرونی چشم برای اصلاح زاویه خارجی چشم است. در این عمل، گوشه خارجی چشم برش می‌خورد و باز می‌شود. اگر این عمل برای بهبود زاویه خارجی و عدم تقارن چشم‌ها انجام شود، بسیار مفید خواهد بود.
 • از سوی دیگر برخی برای درشت‌تر شدن چشم‌ها و کشیده‌تر شدن آن به کانتوپلاستی روی می‌آورند. این جراحی به عمل چشم گربه‌ای هم مشهور است که البته چندان توصیه نمی‌شود؛ چون اگر با دقت و ظرافت انجام نشود ممکن است بیش از اندازه چشم باز شود. در نتیجه خشکی چشم و آسیب به بینایی را در پی خواهد داشت. همچنین قرمزی گوشه‌های چشم نیز مشخص می‌شود که چندان خوشایند نیست.
 • اما از سوی دیگر، اپی‌کانتوپلاستی همان جراحی زاویه داخلی چشم برای عمل درشت کردن چشم است. جراحی اپی کانتال بیشتر برای چشم‌های بادومی و ترکی – مغولی انجام می‌شود. جراحی اپی کانتال، چین پلک بالا را (که گوشه داخلی چشم را پوشانده) برمی‌دارد. عمل درشت کردن چشم، یک جراحی استاندارد و دارای نتایج درخشان و قابل اعتماد است.

مراقبت‌های پس از جراحی اپی کانتال چشم

دوره نقاهت این روش مانند بلفاروپلاستی، کوتاه است. پیش از تصمیم به جراحی، پزشک متخصص جراحی پلاستیک برای شما نکاتی را مشخص می‌کند که پیش و پس از عمل جراحی باید رعایت کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، به پزشک متخصص خود اعتماد داشته باشید و اجازه بدهید تا زمان بگذرد. نتایج خوب و دلخواه جراحی اپی کانتال با گذشت زمان خود را نشان می‌دهد. در کنار دستورات پزشک، روندی که بعد از جراحی پشت سر می‌گذارید به گونه‌ای خواهد بود که باید موارد زیر را در دوران بهبودی در نظر بگیرید و رعایت کنید:

 • درد و سوزش، ورم و پف، کبودی و همچنین تاری دید و دوبینی، طبیعی است. نگران نباشید و به دستورات پزشک توجه کنید تا این موارد رفته‌رفته از بین برود.
 • در صورت وجود پانسمان، دو روز بعد از عمل به جراح زیبایی خود مراجعه کنید تا آن را بردارد و جای عمل را معاینه کند. همچنین نخ‌های بخیه، یک هفته تا ۱۰ روز پس از جراحی کشیده می‌شوند.
 • دلیل استفاده نکردن از نخ‌های بخیه قابل جذب این است که پلک شما مدام در حال حرکت است؛ این شرایط می‌تواند نخ‌های جذبی را شل کند.
 • برای رفع ورم و کبودی، چند نکته مهم را باید حتما رعایت کنید. نخست این که حتما سر خود را بالا نگه دارید. حتی هنگام خواب، چند بالش نرم زیر سر خود بگذارید تا سر شما از زمین فاصله زیادی داشته باشد و خون در سر جمع نشود.
 • برای رفع کبودی و ورم، تا سه روز اول از کمپرس آب سرد استفاده کنید. یخ را مستقیم روی پوست نگذارید، بلکه در یک کیسه نایلون بریزید و لای هوله بگذارید. هر یک ساعت، ۱۰ دقیقه کمپرس سرد را روی محل کبودی و ورم دور چشم بگذارید. همچنین می‌توانید یک هوله را نم‌دار کنید و در فریزر بگذارید تا خنک شود. سپس روی کبودی و ورم قرار دهید.
 • پس از سه روز کمپرس سرد، می‌توانید ۳ روز هم کمپرس گرم استفاده کنید. این کار به کاهش کبودی‌ها کمک بسیاری می‌کند.
 • برای کاهش درد، مسکن تجویز می‌شود و همچنین ممکن است آنتی‌بیوتیک و قطره چشم برای جلوگیری از خشکی چشم نیز تجویز شود.
 • تا سه روز حمام نروید و محل بخیه‌ها را نشویید.
 • هرگز جای بخیه و همچنین زخم روی پلک و گوشه چشم را دستکاری نکنید.
 • پس از ۳ تا ۵ روز می‌توانید به فعالیت‌های عادی روزانه خود برگردید و یا به سر کار بروید.
 • تا چند هفته از هر گونه فعالیت سنگین پرهیز کنید.
 • برای رفع کامل ورم‌ها و دیدن نتیجه عمل، ۲ تا ۴ هفته زمان نیاز است.
 • همچنین رفع کامل جای زخم نیز گاهی بیش از ۶ ماه زمان نیاز دارد و از پمادی که پزشک متخصص زیبایی تجویز کرده، حتما طبق توصیه وی استفاده کنید.

در نهایت، نتیجه جراحی اپی کانتال چه خواهد بود؟

جراحی اپی کانتال یا عمل درشت کردن چشم، هنگامی که همراه با بلفاروپلاستی انجام می‌شود، نتایج درخشانی در تغییر چهره شما و بزرگ شدن چشم‌ها دارد. با جراحی اپی کانتال، افتادگی و پف پلک‌ها از بین می‌رود و اپی‌کانتوس یا چین داخلی پلک برداشته می‌شود. به‌ویژه کسانی که چشم‌های شرق آسیایی یا چشم‌های بادومی دارند، با عمل درشت کردن چشم می‌توانند چهره خود را تغییر دهند.

فراموش نکنید برای دیدن نتیجه نهایی عمل درشت کردن چشم، حتما باید به جراح زیبایی خود اعتماد داشته باشید:

 • پیش از عمل به توصیه‌های او از نتایج عمل و نگاه واقع‌بینانه به جراحی اپی کانتال، دقت کنید.
 • توصیه‌های پس از عمل را کامل رعایت کنید.
 • برای رفع کامل ورم‌ها گاهی ممکن است بیش از یک ماه زمان نیاز باشد.
 • همچنین جای عمل در گوشه چشم و روی پلک بالایی نیز به زمان نیاز دارد تا رفع شود. البته جای عمل اندک اندک به صورت یک خط ظریف در چین پلک تبدیل می‌شود که به سختی دیده می‌شود.

بسته به فیزیولوژی هر فرد، واکنش بدن وی به عمل متفاوت خواهد بود پس خود را با دیگر افرادی که جراحی اپی کانتال انجام داده‌اند مقایسه نکنید. در افرادی که به اصطلاح خوش‌زخم هستند، گاهی جای بخیه‌ها در شش ماه رفع می‌شود. در تعداد کمی از افراد نیز گاهی ۹ ماه و یا حتی یک سال زمان نیاز است تا به‌طور کامل جای عمل از بین برود و نتیجه جراحی نهایی شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This