خانه / آموزش / ۱۱ راه برای افزایش انرژی حیات یا نیروی پرانا

۱۱ راه برای افزایش انرژی حیات یا نیروی پرانا

چکیده:
انرژی حیات، نیروی پرانا یا Life force ، بدن فیزیکی ما را متحرک می کند و همیشه در درون و اطراف ما جریان دارد. انرژی جیات در فرهنگ های مختلف به نام های متفاوتی شناخته می شود. از این انرژی به نامهای، آکا در فرهنگ مصریان ، پرانا در فرهنگ هندو ، چی در فرهنگ چینی اشاره شده است.

 در حقیقت انرژی حیات است که به ما زندگی داده و ما را هدایت می کند. این انرژی زمانی که درست و دقیق شناخته و هدایت شود می تواند، معنای عمیقی را برای زندگی ما به ارمغان آورد.

 انرژی پرانا چیست؟

پر واضح است که یک نیروی زندگی بخش نامرئی وجود دارد که در تمام خلقت در جریان است. ذره ای از این انرژی بی نهایت پر رمز و راز کهیانی،  در وجود بشر قرار گرفته تا چرخ آسیاب فعالیت های پیچیده ما را بچرخاند. برخی این انرژی حیات را روح نامیده اند که به جسم مادی انسان زندگی میبخشد. شناخت و حفظ این انرژی، راز داشتن سلامت جسم و روان ماست. در وجود هر فردی اندازه معینی از انرژی حیات وجود دارد که لازم است راه های جلوگیری از کاهش, حفظ و افزایش آن را دانسته و قدر این شاهکار خلقت و عظمت آن را بدانیم.

پزشکی نوین و انرژی حیات

پزشکی نوین در درمان بسیاری از بیماری ها به کمک داروهای شیمیایی و جراحی موفقیت زیادی داشته لیکن به نظر میرسد که یک عامل مهم غایب است. عاملی که با وجود موفق بودن کامل جراحی و اطمینان از موثر بودن دارو کماکان بیماری معالجه نشده و بیماری تشدید، یا منجر به مرگ میگردد. پزشکان طب جدید فراموش کرده اند که جراحی عامل بیماری و اثر مخرب آن بر بدن را حذف میکند، لیکن کار اصلی را بدن با مرمت حراحات ناشی از جراحی و جایگزین نمودن بافت های جدید به جای بافت ها و ارگان های تخریب یا برداشته شده انجام میدهد و در صورتی که بدن انرژی حیاتی کافی برای این منظور را نداشته باشد قطعا همه کارهای انجام گرفته بی نتیجه است.

در مورد داروهای شیمیایی هم همین گونه است که این داروها در برخی موارد عامل بیماری و در بسیاری موارد اثر بجا مانده از بیماری را حذف نموده و خود نیز آثار مخربی را بر بدن بجا میگذارند و البته این خود بدن است که باید عامل اصلی بیماری را از بین برده و بخش های تخریب شده را بازسازی و حتی اثر بد داروها را خنثی و ترمیم نماید. بدیهی بدن میبایست برای این همه کار انرژی حیاتی لازم راداشته باشد . و این در حالی است بدن بواسطه بیماری ضعیف شده و بخشی از انرژی حیاتی خود را از دست داده است.

چه عواملی انرژی حیات را کاهش داده و گردش آن را مختل می کنند.

همه بیماری های جسمی و مشکلات و آسیب های روحی، بخشی از انرژی حیاتی شما را از بین برده و شما را چند قدم به مرگ و پایان این انرژی نزدیک می کنند. بدیهی است که آلودگی های محیطی مانند آلودگی هوا و صوت، اعتیاد به مواد مخدر، الکل و سیگار و همچنین استرس و فشارهای روحی سبب کاهش انرژی حیاتی میگردد. جالب است بدانید بیمار پیش پافتاده ای چون سرما خوردگی که ما آن را نادیده گرفته و در درمان آن کوتاهی میکنیم، بخش مهمی از انرژی حیاتی ما را کم میکند و دلیل آن هم این است که ویروس عامل سرماخوردگی و آنفولانزا توسط هیچ آنتی بیوتیکی از بین نمی رود و تنها کاری که میتوان برای آن انجام داد، حذف اثر بد ویروس مانند عفونت دستگاه تنفسی ، گلو و سینوس هاست.

آنتی بیوتیک هایی که برای این بیماری تجویز می شود فقط برای حذف این غفونت ها بوده و تاثیری بر ویروس ندارد. تنها سیستم دفاعی بدن قادر به ساخت آنتی بادی برای کشتن ویروس است. بدیهی است که بدن برای این کار نیازمند انرژی فراوان و خصوصا تغذیه خوب، ویتامین، مایعات و استراحت کافی است. باید بپذیریم که ویروس هایی مانند سرما خوردگی، میلیاردها سال بیشتر از ما سابقه تکاملی داشته و براحتی توانایی تطابق خود با شرایط محیطی جدید و مقاوم شدن در برابر آنتی بیوتیک ها را داشته و براحتی انتشار می یابند .تردید نکنید که بی توجهی به درمان سرماخوردگی شما را به مرگ نزدیک و نزدیکتر میکند. این گونه بیماری ها و مشکلات که به آنها اشاره شد علاوه بر کاهش انرژی حیاتی، گردش روان انرژی را در بدن شما مختل خواهد نمود.

چرا پرانا (چی) اهمیت فراوان دارد؟

 طب سوزنی چینی در مرتبه نخست برای تهسیل گردش انرژی در بخش های حیاتی بدن است که در نقاط رفع انسداد جریان انرژی حیات انجام می گردد. باید پذیرفت که اگر طب سوزنی بی اثر بود، برای هزاران سال توسط اطبای طب چینی انجام نمی گردید، اساس درمان در هر دو طب هندی یا آیورودا و طب چینی بر پایه جریان آزاد انرژی در بدن، برای داشتن زندگی سالم و خوشبختی است.

لحظه ای مکث کرده و به دنیای اطراف خود نگاهی بیندازید. اگر اکثر مردم بدبخت هستند و در مشاغل بی معنی کار می کنند ، اگر استرس برای پرداخت قبض و مخارج بیشمار دارند، اگر بسیاری به مواد مخدر پناه برده اند یا شبانه روز به گوشه ای خزیده و سر در گوشی هوشمند و کامپیوتر و تبلت دارند، همه و همه برای فرار از زندگی و دنیای خود هستند. در حالی که نیروی زندگی و انرژی حیات آرام آرام از وجود آنان محو می شود، انرژی حیات جاری در اطراف ماست و باید آن را به درون خود هدایت و از اتلاف و هدر رفتن آن حلوگیری کنیم. حفظ انرژی حیات چاره دردهای ماست. آن را به وجود خود دعوت کرده، و مصرف آن را مدیریت کنید.

۱۱ راه برای افزایش انرژی حیات

۱-ورزش مدیتیشن را بصورت منظم انجام دهید -هدیه مدیتیشن  ورود و تسلط به درون خودمان است. شما با حضور کامل و انجام مدیتیشن در مکانی آرام ، انرژی حیات را از مبدع آفرینش به درون خود دعوت می کنیم تا به ما بپیوندد.

۲- نفس عمیق بکشید – تنفس راه ارتباط ما با منبع انرژی حیات است. تنفس راهی است که ما به طور مداوم نیروی زندگی را وارد بدن خود می کنیم. نفس عمیق علاوه بر دریافت انرژی حیات بیشتر، گردش آن را در بدن تسریع و تسهیل میکند. علاوه بر این تاثیر مهم نفس عمیقی بر بدن، ایجاد آرامش درون و تمرکز افکار خواهد بود.

۳- غذاهای با طبع گرم بخورید غذاهای گیاهی با طبیعت گرم مانند فلفل، دارچین، زنجبیل و … انرژی حیات بیشتری از خورشید دریافت و ذخیره میکنند. همچنین غذاهای با منشا حیوانی با طبع گرم مانند گوشت بره نر، بوقلمون، بلدرچین، کبوتر, گوشت شکار، گوشت شتر مرغ و … به دلیل تغذیه از گیاهان با طبع گرم و دریافت انرژی حیات بیشتر از محیط، نیروی زندگی بیشتری را به بدن منتقل میکنند.

از طرفی غذاهای تازه و ارگانیک که ارزش غذایی بیشتری دارند نیز از انرژی حیات بیشتری برخودارند. برخی از گیاهان پس از برداشت قادرند انرژی حیات خود را بیشتر نگه دارند. ریشه‌ و پیاز گیاهان، حبوبات و بعضی از میوه‌ها از این دست هستند. محصولاتی همانند پیاز، سیر، سیب زمینی، لوبیا، کدو تنبل، سیب، هویج، تربچه و چغندر از جمله غذای های پر انرژی محسوب می شوند.

۴- افکار مثبت داشته و با انگیزه باشید– داشتن تفکر مثبت تا حد زیادی توخالی است، اگر ما انرژی پرانا و انگیزه قوی را در پشت آن نداشته باشیم.  آرزوها و اهداف جدید و متنوع داشته باشید. تلاش های خود را در مسیر خواسته ها و علایق خود قرار دهید ، آگاهانه حرکت کنید و اثر دعا در مسیر خود را بسیار جدی بگیرید و شکر گذار باشید . بدین گونه نیروی حیات بخش زندگی بیشتری را از کائنات دریافت خواهید نمود.

۵- بخندید – فراز و نشیب های زندگی قطعا شوخی نیست ولی ضروری است گاهی به آن نگرش کودکانه داشته باشیم. آنچه موجب ناراحتی و افسردگی می شود، بسیار زیاد و آنچه ما را خوشحال کرده و میخنداند بسیار کم است . احمقانه است که خود بدنبال موضوعات ناراحت کننده برویم. برای خندیدن باید تلاش بیشتری کرد، در حالی که مسائل ناراحت کننده به سادگی ما را پیدا می کنند. بی شک جریان انرژی فراوانی در زمان خنده و شادی در انتظار ماست. آن را از دست ندهید.بخندید و بخندانید تا از کائنات انرژی حیات دریافت کنید.

۶- عاشق باشید– عشق محور جهان هستی است. وقتی این عشق را به اشتراک می گذاریم و بدون قید و شرط آن را به دیگران عطا می کنیم ، کائنات نیز با هدیه انرژی حیات به ما پاداش میدهد. عشق ورزیدن باعث تقویت انرژی نیروی زندگی در وجود ما می شود.

۷- شور و اشتیاق وارد زندگی خود کنید– شور و اشتیاق نوعی عشق و جاذبه‌  معنوی است که وجود ما را سرشار از هیجان، انرژی و الهام می‌سازد. اشتیاق تحریک احساسی قدرتمندی است. این احساس نصیب کسانی می‌شود که درباره‌ی کار، شخص یا یک باور، احساسی شدید دارند. نمونه‌های فراوانی در دنیا داریم که نشان می‌دهد آدم‌های مشتاق توانایی انجام چه اقدامات فوق‌العاده‌ای را دارند. هر داستان عاشقانه، هر تغییر عمده در تاریخ (اجتماعی، اقتصادی، فلسفی و هنری) به این ‌دلیل نمود واقعی پیدا کرد که پای شخص مشتاقی در میان بود.

همه‌ی ما توانایی آن را داریم که هیجانات احساسی شدید را تجربه کنیم، ولی تنها تعداد کمی از ما بر اساس اشتیاق و شور و شوق خود عمل می‌کنیم. به ‌محض اینکه به خود اجازه‌ی احساس کردن می‌دهید، این قدرت در شما به ظهور می‌رسد. هیچ نیازی نیست کاری را که از آن متنفرید، انجام بدهید. می‌توانید کاری را که به واقع دوست دارید، انجام بدهید. این کاربرد اشتیاق است و اشتیاق سبب افزایش انرژی حیات است.

۸- افکار منفی را دور بریزید این یک واقعیت است که اشخاص دارای منفی، همیشه مشغول منفی‌ بافی‌ هستند، حتی زمانی که همه چیز عالی پیش می‌رود، باز می‌گویند: «درسته، ولی …» اما از طرف دیگر افراد خوش‌بین، حتی مواقعی که اوضاع خوب پیش نمی‌رود هم، و امیدوار باقی می‌مانند.

اما وقتی افکار منفی را از خود دور می کنید، تعامل انرژی حیات در بدن شما برقرار شده و نیروی زندگی راحت تر می تواند در وجود شما حرکت کند. افکار منفی در حقیقت “خون آشام های انرژی حیات” هستند. برای دور کردن افکار منفی نباید به ته خط فکر کنید. تقریبا هیچ‌ جای زندگی سیاه و سفید نیست، هیچ‌ جای زندگی صفر و یکی نیست و هیچ چیزی در زندگی از همه یا هیچ پیروی نمی‌کند. اما افکار منفی باعث می‌شوند اتفاقات بد را به بدترین شکل ممکن دیده و موجب کاهش انرژی حیات شویم.

۹- با شرایط خود کنار آمده و سازگار باشید – بطور قطع کلیه افراد در زندگی با تغییراتی رو به رو می شویم. تغییر محل کار و زندگی، ازدواج یا طلاق پدر و مادری که دیگر جوان نیستند یا مرگ و بیماری یکی از عزیزان، اتفاقاتی هستند که انسان ها آنها را تجربه می کنند. انسانها در مواجهه با تغییرات مهم زندگی خواه مثبت و یا منفی دچار استرس می‌شوند که شدت آن در افراد و شرایط مختلف متفاوت است.

اغلب اشخاص می دانند که چگونه عواطف، احساسات و کارهای شان را هنگام بروز تغییرات مدیریت کنند. به همین دلیل با بروز تغییرات، ناراحت و نگران نمی شوند و می توانند سر رشته امور زندگی شان را به دست گیرند؛ ولی، بعضی دیگر نمی دانند چطور با تغییرات زندگی کنار بیایند و هنگام بروز تغییرات، نگران و دستپاچه شده و سر رشته امور به دست شان خارج می شود. جنگ با تغییرات، تنها روندی فرسایشی است که جلوی رشد شما را می گیرد؛ ولی استقبال از تغییرات و موارد جدید به ارتقای سلامت روان کمک می کند و حتی در بهبود توان سیستم ایمنی و افزایش انرژی حیات تاثیر مثبت دارد.

۱۰- خود و دیگران را دوست بدارید دوست داشته باش تا دوستت داشته باشند. قضاوت در قبال خود و دیگران ، نیروی زندگی را مسدود می کند و دریچه عقاید شما را قفل کرده و تکامل شما را محدود خواهد نموند. همواره سعی کنید نسخه اول از خودتان باشید نه نسخه دوم از دیگری. پا در کفش کسی نکنید، تنها کفش مناسب پای شما کفش خودتان است. اگر به جای خود و در نقش خودتان زندگی نکنید، اصلاً زندگی نکرده اید،  اگر خودتان را دوست نداشته باشید، چگونه می خواهید دیگران شما را دوست بدارند. حس بسیار زیبایی است که بدانی دیگران دوستت دارند. و این انرژی حیات شما را بشدت افزایش خواهد داد.

۱۱- نوشیدن آب را فراموش نکید: کم آبی از عوامل و مقصران اصلی کاهش مقدار انرژی حیات و بروز خستگی است. اگر دچار کمبود آب به صورت خفیف شدید، رساندن اکسیژن به اندام ها آرام تر صورت می گیرد و باعث از بین رفتن انرژی می گردد. پس نوشیدن قهوه و نوشیدنی های انرژی زا را کنار بگذارید و روزانه به اندازه کافی آب بنوشید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گیاه رازک برای کاهش استرس

چکیده: دمنوش گیاه رازک دارای خاصیت آرام بخش اعصاب بوده و به رفع بدخوابی، برطرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This