جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / مسواک زدن منظم دندان ها، قلب شما را سالم نگه می دارد

مسواک زدن منظم دندان ها، قلب شما را سالم نگه می دارد

چکیده:
مسواک زدن ۱۲٪ خطر نارسایی قلبی را کاهش می دهد . در تحقیقات انجام شده که طی مدت زمان ۱۰/۵ سال و بر روی ۴ هزار و ۹۱۱ شرکت کننده برای تشخیص بیماری  فیبراسیون دهلیزی انجام گرفته، مشخص شد که مسواک زدن دندانها سه بار یا بیشتر در روز ۱۲٪ احتمال ابتلا به فیبراسیون دهلیزی قلبی را کاهش میدهد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که مسواک زدن دندانها سه یا چند بار در روز ، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. باکتری های موجود در دهان ما ممکن است سبب ایجاد بسیاری از مشکلات برای سلامتی ما باشند.

محققان سرنخهای جالب توجهی در مورد خطر سرطان لوزالمعده و مری در باکتریهای دهان پیدا کرده اند و برخی از تحقیقات ، بهداشت دهان و دندان ضعیف را با مشکلات تنفسی مرتبط کرده است. شواهد در حال تقویت همچنین تقویت ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سلامت قلب و عروق است.
به عنوان مثال ، برخی مطالعات باکتریهای دهانی را در لخته های خون افرادی که تحت درمان اضطراری سکته مغزی قرار گرفته اند ، پیدا کرده اند و متخصصان بیماری شدید لثه را با خطر قابل توجهی بالاتر از فشار خون بالا ارتباط داده اند. در مقابل ، از بین بردن باکتریهای دهانی “دوستانه” که به حفظ میکروبیوم دهان سالم و متعادل کمک می کند ، می تواند باعث اختلال در فشار خون شود و همچنین منجر به فشار خون شود.

بنابراین به نظر می رسد حفظ سلامت دهان و دندان برای سلامت قلب و عروق مهم است. اکنون ، یک مطالعه جدید که در ژورنال اروپایی کاردیولوژی پیشگیرانه آمده است نشان می دهد که مسواک زدن منظم امکان ابتلا به نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib) – نوعی آریتمی – را کاهش میدهد.

دکتر تائه جین سونگ از دانشگاه Ewha Womans در سئول کره ، نویسنده ارشد این مطالعه جدید است. در مقاله خود ، دکتر سونگ و تیم توضیح می دهند که انگیزه این مطالعه به نقش میانجی التهاب وابسته است. آنها می نویسند: “نبود بهداشت دهان و دندان می تواند باکترمی زودگذر و التهاب سیستمیک را ایجاد کند که واسطه ای برای فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی است.

نارسایی قلبی و بهداشت دهان و دندان

 دکتر سونگ و تیم او در مطالعه خود ارتباطات فیبریلاسیون دهلیزی را هم با نارسایی قلبی و هم بهداشت دهان و دندان ضعیف بررسی کردند. آنها از اطلاعات ۱۶۱ هزار و ۲۸۶ نفری که بخشی از سیستم ملی غربالگری سلامت بیمه کره-گروه غربالگری سلامت کره بودند استفاده کردند. فیبریلاسیون دهلیزی یک بیماری است که حداقل ۲.۷ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا هستند. در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ، قلب نمی تواند به طور مؤثر خون را به قسمت دیگر بدن برساند زیرا به طور منظم ضرب نمی شود.

قلب همچنین در افرادی که نارسایی قلبی دارند ، خون را آنطور که باید پمپ نمی کند. این ناکارآمدی منجر به خستگی و بعضاً تنگی نفس می شود ، زیرا اکسیژن کافی به سایر اندامهای بدن نمی رسد. شرکت کنندگان در مطالعه حاضر ۴۰-۷۹ ساله بودند و هیچ سابقه ای از بیماری A-fib یا نارسایی قلبی نداشتند. در طی ثبت نام ، که بین سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ صورت گرفت ، تیم قد و وزن هر یک از شرکت کنندگان را اندازه گیری کرد و از آنها سؤالاتی در مورد سبک زندگی ، سلامت دهان و دندان و عادت های بهداشت دهان و دندان پرسید.شرکت کنندگان همچنین تحت آزمایشات کلینیکی قرار گرفتند ، که شامل آزمایش خون ، آزمایش ادرار و فشارخون بود.

مسواک زدن ۱۲٪ خطر نارسایی قلبی را کاهش می دهد

در تحقیقات انجام شده که طی مدت زمان ۱۰/۵ سال و بر روی ۴ هزار و ۹۱۱ شرکت کننده برای تشخیص بیماری  فیبراسیون دهلیزی انجام گرفته، مشخص شد که مسواک زدن دندانها سه بار یا بیشتر در روز ۱۲٪ احتمال ابتلا به فیبراسیون دهلیزی و بیماری قلبی را کاهش میدهد. در این تحقیقات عوامل مخدوش کننده – از جمله سن ، جنس ، وضعیت اقتصادی افراد ، فعالیت بدنی ، مصرف الکل ، شاخص توده بدنی یا اضافه وزن و سایر شرایط دیگری مانند فشار خون بالا و مصرف سیگار – در نظر گرفته شد.

نتیجه گیری:
بهبود مراقبت از بهداشت دهان و دندان با کاهش خطر ابتلا به لرزش دهلیزی و نارسایی قلبی همراه بود. بهداشت سالم دهان با مسواک زدن مکرر و تمیز کردن دندانهای حرفه ای ممکن است خطر ابتلا به لوزه دهلیزی و نارسایی قلبی را کاهش دهد.

با این حال ، آنها همچنین متذکر می شوند که ، مانند هر مطالعه مشاهده ای ، تحقیقات محدود است و نمی تواند علیت را توضیح دهد. این مطالعه همچنین محدود است زیرا فقط به افرادی که در یک کشور زندگی می کنند نگاهی انداخته است ، بنابراین نتایج ممکن است قابل تعمیم نباشد. با این وجود ، نویسنده ارشد این مطالعه یادداشت می کند: “ما در یک دوره طولانی یک گروه بزرگ را مطالعه کردیم که به یافته های ما اعتبار می بخشد.”

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This