جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / شش درمان خانگی برای هموروئید یا بواسیر

شش درمان خانگی برای هموروئید یا بواسیر

چکیده:
هموروئید یا بواسیر توده هایی از رگهای متورم در داخل و اطراف مقعد هستند که در هنگام دفع مدفوع دردناک شده و احتمال خونریزی دارند. درمان های خانگی بواسیر می تواند شامل حمام آب گرم، داروهای بدون نسخه (OTC) و تغییر شیوه زندگی باشد.

بواسیر، که به عنوان هموروئید نیز شناخته می شود، اغلب خود به خود بدون درمان در عرض چند هفته از بین می رود. این مطلب چندین درمان خانگی مفید برای هموروئید و همچنین برخی از اقداماتی که باید برای کمک به مقابله یا اجتناب از هموروئید به طور کلی انجام داد را بررسی می کند.

درمانهای خانگی موثر

گزینه های زیادی برای درمان هموروئید در خانه یا به شکل داروهای OTC وجود دارد. بسیاری از روش‌های درمانی شامل کاهش علائم هموروئید می‌شوند تا زمانی که خود به خود برطرف شوند.

۱- حمام گرم

به گفته سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS)، نشستن در حمام آب گرم ممکن است به کاهش درد و خارش ناشی از هموروئید کمک کند. افراد ممکن است از حمام سیتز نیز استفاده کنند. برخی از افراد برای کمک به کاهش بیشتر علائم، مواد دیگری را به حمام اضافه می کنند. این مواد می تواند شامل یک فنجان نمک اپسوم باشد. همچنین باید توجه داشته باشند که هیچ تحقیق علمی برای حمایت از استفاده از نمک اپسوم برای درمان هموروئید وجود ندارد.

۲- فندق جادوگر

افراد باید در مورد آنچه که روی بواسیر یا در نزدیکی آن قرار می دهند احتیاط کنند، زیرا ممکن است به راحتی بیشتر ملتهب و تحریک شوند. بسیاری از مردم فندق جادوگر را مستقیماً روی هموروئید خارجی می‌مالند تا تسکین پیدا کنند. افزودن مقدار کمی فندق جادوگر خالص به یک توپ پنبه ای و مالیدن روی بواسیر ممکن است بسیاری از علائم را تسکین دهد.

اگر این باعث بدتر شدن علائم می‌شود، افراد باید روشی کمتر مستقیم را امتحان کنند. مردم نباید فندق جادوگر را با الکل رقیق کنند، زیرا می تواند بواسیر را خشک و تحریک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که ترکیب دارویی به نام فراکسیون فلاونوئید خالص شده میکرونیزه با پماد حاوی فندق جادوگر و سایر عصاره‌های گیاهی به کاهش درد، خارش و تورم بواسیر کمک کرد.

۳- روغن نارگیل

روغن نارگیل یک مرطوب کننده طبیعی است که ممکن است به علائم هموروئید نیز کمک کند. استفاده از روغن نارگیل ممکن است تحریک و تورم را کاهش دهد و همچنین ممکن است به کاهش میل به خاراندن کمک کند. با این حال، مردم همچنین باید توجه داشته باشند که هیچ تحقیق علمی برای حمایت از استفاده از روغن نارگیل برای درمان هموروئید وجود ندارد.

۴- آلوئه ورا

آلوئه ورا توسط بسیاری از فرهنگ ها برای درمان مسائل مختلف استفاده شده است. طبق تحقیقات قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۵، این گیاه اثر ضد التهابی روی بدن دارد و ممکن است به بهبود زخم‌ها کمک کند. ممکن است باعث تسکین سوزش، خارش و تورم ناشی از هموروئید در هنگام اجابت مزاج شود.

از آلوئه ورای تازه استفاده کنید زیرا خلوص آن بسیار مهم است، بهتر است از کرمهای و ژلهای تهیه شده از آلوئه ورا استفاده نکنید ، زیرا  افزودنی ها و نگهدارنده ها موجود در آنها می توانند علائم را بدتر کنند. با این حال، مردم باید توجه داشته باشند که هیچ تحقیق علمی برای حمایت از استفاده از آلوئه ورا برای درمان هموروئید وجود ندارد.

حتما بخوانید:
خواص بی نظیر دارویی دانه رازیانه برای سلامتی

۵- کمپرس یخ

استفاده از یخ یا کمپرس سرد روی هموروئید نیز ممکن است به تسکین درد و التهاب کمک کند. استفاده از کیسه یخ در حالت نشسته یا زمانی که هموروئید عود می کند می تواند به بی حسی درد و کاهش موقت تورم کمک کند.

سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS) خاطرنشان می کند که مردم باید حتما یخ را در یک حوله کوچک بپیچند. ممکن است فردی سعی کند کیسه یخ را به مدت ۱۵ دقیقه روی آن بگذارد و این روند را هر ساعت تکرار کند.

۶- داروهای OTC (بدون نسخه)

در مواردی که درمان های ساده کافی نیست یا درد خیلی زیاد است، داروها و کرم های OTC ممکن است تا حدودی تسکین دهند. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن، ممکن است کمک کنند. استفاده از کرم ها و پمادهای هموروئید OTC روی پوست می تواند تسکین موقتی را نیز به همراه داشته باشد.

تغییر سبک زندگی

انتخاب سبک زندگی خاص می تواند خطر ابتلا به هموروئید را کاهش دهد یا زمان ابتلای فرد به آن را محدود کند. این شامل:

نوشیدن مایعات زیاد

به گفته NHS، نوشیدن مقدار زیادی مایعات در طول روز مدفوع را نرم نگه می دارد. مدفوع نرم تر ممکن است انرژی کمتری برای دفع کند و باعث تحریک کمتر هموروئید شود.

خوردن فیبر زیاد

افراد همچنین می توانند غذاهای منبع مطمئن با محتوای فیبر بالا را امتحان کنند. فیبر هم به نرم شدن مدفوع و هم به بدن بیشتر کمک می کند. این باعث می شود که عبور آن آسان تر شود.

پوشیدن لباس مناسب

طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶، افراد باید پوشیدن لباس زیر نخی و شلوار گشاد، تنفسی، منبع مطمئن را در نظر بگیرند. این می تواند به جلوگیری از تحریک ناحیه اطراف بواسیر در اثر تعریق بیش از حد کمک کند و به کاهش علائم کمک کند.

داشتن عادات خوب

۱- هنگام حمام رفتن بهتر است از وان و آب ولرم به مدت بیست دقیقه استفاده نمود.

۲- افراد نباید به زور مدفوع کنند. زور زدن و هل دادن ممکن است هموروئید را بدتر کند. اگر پس از چند دقیقه اجابت مزاج رخ نداد، فرد باید بلند شود و بعداً دوباره تلاش کند.

۳- افراد نباید تمایل به اجابت مزاج را نادیده بگیرند یا به تاخیر بیندازند. انتظار برای یک محیط اجتماعی کمتر یا انتظار برای استفاده از توالت در خانه در واقع می تواند مدفوع را تقویت کند و باعث استرس و فشار بیشتر شود. این فقط هموروئید را بدتر می کند.

۴- اگر دستمال توالت بیش از حد تحریک کننده است، استفاده از دستمال توالت مرطوب ممکن است کمک کند. از طرف دیگر، افراد می توانند دستمال مرطوب مخصوص قسمت پایینی یا دستمال مرطوب مخصوص هموروئید را از داروخانه یا آنلاین خریداری کنند.

۵- یک فرد همچنین می تواند در حین اجابت مزاج، حالت چمباتمه زدن را امتحان کند. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که چهارپایه ای را در نزدیکی توالت قرار دهید تا در زمان دفع مدفوع ، پاها را روی آن قرار دهید.

حتما بخوانید:
تاثیر فوق العاده گزنه برای درمان ورم پروستات

مواردی که باید از آنها اجتناب کرد

کارهای مهمی وجود دارد که هنگام درمان هموروئید در خانه باید از آنها اجتناب کنید:

 • دستمال مرطوب کودک
 • تجاری دستمال توالت معطر
 • شستن مقعد با صابون در حالی که هموروئید وجود دارد
 • اجتناب از مصرف آسپرین، زیرا می تواند خون را رقیق کرده و خونریزی را بدتر کند
 • ایبوپروفن، اگر هموروئیدها خونریزی دارند

بررسی اجمالی هموروئید

هموروئیدها وریدهای متورم یا رگهای گشاد شده و تحریک شده در اطراف مقعد یا پایین رکتوم هستند.

علل احتمالی هموروئید عبارتند از منبع مورد اعتماد:

 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج
 • نشستن برای مدت طولانی
 • یبوست مزمن یا اسهال
 • نخوردن فیبر کافی
 • بارداری
 • ضعیف شدن بافت های حمایت کننده در مقعد و رکتوم به دلیل افزایش سن
 • بلند کردن مکرر اجسام سنگین

بواسیر داخلی در رکتوم یا داخل مقعد ایجاد می شود. ممکن است باعث خونریزی مقعدی شوند. خون ممکن است تنها نشانه ای باشد که نشان می دهد فرد مبتلا به هموروئید داخلی است. این به این دلیل است که اعصاب و گیرنده های درد بسیار کمی در رکتوم وجود دارد.

هموروئید خارجی در زیر پوست اطراف مقعد قرار دارد. در اینجا انتهای عصبی بسیار بیشتری وجود دارد، بنابراین هموروئید خارجی علائم واضح تری نسبت به هموروئید داخلی ایجاد می کند، مانند:

 • درد یا درد در اطراف مقعد، به ویژه هنگام نشستن
 • خارش اطراف مقعد
 • یک یا چند توده سخت در نزدیکی مقعد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در حالی که هموروئید در بیشتر موارد خود به خود از بین می رود، اگر علائم پس از یک هفته بهبود نیافتند، فرد باید به پزشک مراجعه کند. افراد همچنین در صورت تجربه خونریزی مقعدی باید با پزشک صحبت کنند. اگر خونریزی مقعدی همراه با احساس سرگیجه، سبکی سر، یا غش رخ دهد، افراد باید فورا به دنبال کمک پزشکی باشند. علائم ممکن است نشانه ای از یک اختلال جدی تر باشد.

سخن پایانی

درمان‌های خانگی برای هموروئید ممکن است شامل حمام آب گرم، استفاده از کمپرس یخ و مصرف داروهای OTC باشد. افراد همچنین ممکن است تغییراتی در سبک زندگی خود انجام دهند، مانند نوشیدن مایعات زیاد و خوردن غذاهای حاوی مقادیر زیاد فیبر. هرکسی که خونریزی مقعدی را تجربه می کند، حتی اگر فکر می کند ناشی از هموروئید است، باید به پزشک مراجعه کند تا سایر علل خونریزی مقعدی را رد کند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This