جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / فواید آلوئه ورا چیست؟

فواید آلوئه ورا چیست؟

چکیده:
آلوئه ورا یک گیاه دارویی محبوب است که هزاران سال است که از آن برای مصارف مختلف دارویی و درمانی استفاده می شود. درست است که آلوئه ورا بیشتر بعنوان درمان کننده آسیب های پوستی شناخته شده است ، اما آلوئه ورا همچنین دارای خواص متعدد دیگری نیز برای سلامتی است. 

در ادامه این مقاله با ما باشید تا شرحی از خواص و فواید آلوئه ورا را برای شما ارائه نماییم:

۱- حاوی ترکیبات گیاهی سالم است

آلوئه ورا گیاهی ضخیم و کوتاه است که آب را در برگهای خود ذخیره می کند. این گیاه در صنایع آرایشی ، دارویی و غذایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و ارزش سالانه بازار آن ۱۳ میلیارد دلار در سطح جهان است. آلوئه ورا با برگهای سبز ضخیم ، خاردار و گوشتی آن شناخته شده که طول آن می تواند تا حدود ۱۲-۱۹ اینچ (۳۰-۵۰ سانتی متر) رشد کند.

هر برگ آلوئه ورا در درون پوست نازک خود مملو از ژل است که حاوی مقدار زیادی آب و مواد مفید برای سلامتی است. این بافت باریک و پر آب ، “ژلی” است که محصولات آلوئه ورا از آن تهیه می شود. این ژل حاوی بیشتر ترکیبات فعال زیستی گیاه از جمله ویتامین ها ، مواد معدنی ، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان ها است .

خلاصه: آلوئه ورا یک گیاه دارویی محبوب است که در صنایع آرایشی ، دارویی و غذایی کاربرد دارد. برگهای آن پر از ماده ای ژل مانند است که حاوی ترکیبات مفید بیشماری است.

۲- خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی

ژل آلوئه ورا حاوی آنتی اکسیدانهای قدرتمندی است که به خانواده بزرگی از مواد معروف به پلی فنولها تعلق دارند. این پلی فنل ها به همراه چندین ترکیب دیگر در آلوئه ورا می توانند به جلوگیری از رشد برخی باکتری هایی که می توانند باعث ایجاد عفونت در انسان شوند کمک کند.

خلاصه: آلوئه ورا حاوی ترکیبات مختلف آنتی اکسیدانی قدرتمند است. برخی از این ترکیبات می توانند به جلوگیری از رشد باکتریهای مضر کمک کنند.

۳- بهبود سوختگی ها را تسریع می کند

آلوئه ورا بیشتر به عنوان داروی موضعی استفاده می شود که بر روی پوست مالیده می شود. مدت هاست که به عنوان درمانی برای زخم ها ، به ویژه سوختگی ، از جمله آفتاب سوختگی شناخته شده است. در حقیقت ، FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) ابتدا پماد آلوئه ورا را به عنوان داروی بدون نسخه برای سوختگی های پوستی در سال ۱۹۵۹ تصویب کرد. مطالعات نشان می دهد که این یک درمان موضعی مؤثر برای سوختگی درجه یک و درجه دو است. با بررسی ۴ مطالعه تجربی مشخص شد که آلوئه ورا می تواند زمان بهبودی سوختگی را در حدود ۹ روز در مقایسه با داروهای معمولی کاهش دهد. مدارک و شواهد برای کمک آلوئه ورا به بهبود سایر انواع زخم ها بی نتیجه بوده است.

خلاصه: به نظر می رسد استفاده از آلوئه ورا برای سوزاندن زخم ها روند بهبودی را تسریع می کند. این مدارک برای انواع دیگر زخم بی نتیجه است.

۴- پلاک دندان را کاهش می دهد

پوسیدگی دندان و بیماری های لثه مشکل سلامتی بسیار شایعی است. یکی از بهترین راه های جلوگیری از بروز این امر ، کاهش پلاک دندان (بیوفیلم های باکتریایی) روی دندان هاست. در یک مطالعه شستشوی دهان ۳۰۰ فرد سالم ، ۱۰۰٪ ژل آلوئه ورا خالص با ماده استاندارد دهانشویه کلرهگزیدین مقایسه شد.

پس از گذشت ۴ روز از استفاده ، مشخص شد که شستشوی دهان با ژل آلوئه ورا به همان اندازه کلرهگزیدین در کاهش پلاک دندان مؤثر است. مطالعه دیگری فواید مشابهی از شستشوی دهان با ژل آلوئه ورا را هنگام استفاده در طی یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه نشان داد آلوئه ورا این کار را با کشتن باکتری تولید کننده پلاک Streptococcus mutans در دهان و همچنین مخمر Candida albicans انجام می دهد.

خلاصه: ژل آلوئه ورا وقتی به عنوان شستشوی دهنده دهان مورد استفاده قرار می گیرد ، آب خالص آلوئه ورا به همان اندازه دهانشویه معمولی در کاهش پلاک دندان موثر است.

۵- به معالجه زخم های کانکر یا آفت دهان کمک می کند

بسیاری از افراد در همه نقاط دنیا  در طول زندگی ، زخم های دهانی یا آفت دهان را تجربه کرده اند. این زخم ها معمولاً زیر لب ، داخل دهان تشکیل می شوند و حدود ۷-۱۰ روز طول می کشند. مطالعات به طور قانع کننده نشان داده اند که درمان آلوئه ورا می تواند بهبود زخم های دهان را تسریع کند.

در یک مطالعه ۷ روزه از ۱۸۰ نفر مبتلا به زخم های مکرر دهان ، یک تکه آلوئه ورا در محل زخم قرار گرفت. این تحقیق نشان داد که ژل آلوئه ورا در کاهش اندازه زخم و سرعت بهبود آن مؤثر است. با این حال ، ژل آلوئه ورا در درمان زخم های معمولی ، که کورتیکواستروئیدها هستند ، تاثیر زیادی نداشت. در یک مطالعه دیگر ، ژل آلوئه ورا نه تنها تسریع زخم های دهان را تسریع کرد ، بلکه باعث کاهش درد این زخم ها نیز شد.

خلاصه: مطالعات نشان داده است که استفاده از آلوئه ورا ، چه بصورت ژل و چه بصورت مایع قرقره، می تواند در بهبود زخم های دهان (زخم های کنسرو) کمک کند.

۶- یبوست را کاهش می دهد

آلوئه ورا اغلب برای درمان یبوست استفاده می شود. اما این بار ژل آن نیست که این خاصیت را دارد، بلکه لاتکس آن است که دارای مزایایت ضد یبوست است. لاتکس یک ماده زرد رنگ چسبنده به ژل ژل آلوئه ورا است که درست در زیر پوست برگ یافت می شود. ترکیب کلیدی مسئول این اثر ، آلوئین یا barbaloin نام دارد که دارای اثرات ملین است.

با این حال ، برخی از نگرانی ها در مورد مسائل ایمنی در استفاده مکرر مطرح شده است. به همین دلیل ، آلوئه لاتکس از سال ۲۰۰۲ تاکنون در ایالات متحده به عنوان داروی بدون نسخه در دسترس نیست. برخلاف تصور عامه ، به نظر نمی رسد آلوئه ورا در برابر سایر اختلالات گوارشی ، مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری التهابی روده (IBD) مؤثر باشد.

خلاصه: لاتکس آلوئه ورا اثرات ملین زیادی دارد ، و این امر باعث درمان یبوست می شود. لیکن به نظر نمی رسد برای سایر بیماری های دستگاه گوارش مفید باشد.

۷- آلوئه ورا باعث بهبود آبرسانی به پوست و جلوگیری از چین و چروک می شود

شواهد اولیه نشان می دهند که ژل موضعی آلوئه ورا می تواند پیری پوست را کند. در یک مطالعه ۳۰ زن بالای ۴۵ سال ، استفاده موضعی از ژل نشان داده شده است که باعث افزایش تولید کلاژن و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست در طی یک دوره ۹۰ روزه می شود. یک مطالعه دیگر نشان داد که آلوئه ورا باعث کاهش اریتم (قرمزی پوست) می شود ، از طرفی شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد آلوئه ورا می تواند شرایط پوستی مانند پسوریازیس یا بیماری پوستی مزمن خودایمنی را درمان کند.

خلاصه: شواهد اولیه نشان می دهد که آلوئه ورا می تواند اثرات ضد پیری بر روی پوست داشته باشد ، اما تحقیقات بیشتری در این مورد لازم است.

۸- سطح قند خون را کاهش می دهد

آلوئه ورا گاهی به عنوان داروی سنتی برای دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. گفته می شود که حساسیت به انسولین را تقویت کرده و به بهبود مدیریت قند خون کمک می کند. چندین مطالعه حیوانی و انسانی در بیماران دیابتی نوع ۲ در واقع نتایج امیدوار کننده ای از مصرف عصاره آلوئه ورا بدست آورده است. با این حال ، کیفیت این مطالعات نسبتاً ضعیف بود ، بنابراین قطعاً توصیه آلوئه ورا برای این منظور زود هنگام است. علاوه بر این ، مواردی از آسیب کبد با مصرف طولانی مدت مکمل های آلوئه ورا گزارش شده است.

خلاصه: شواهد اولیه نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است در کنترل قند خون کمک کند ، اما تحقیقات بیشتری لازم است. لازم به ذکر است که مصرف مکمل های آلوئه ورا در طولانی مدت نیز می تواند خطرناک باشد.

کلام آخر:

آلوئه ورا به طور قطع خاصیت درمانی بی نظیری دارد ، خصوصاً وقتی به عنوان پماد برای پوست و ژل برای لثه ها استفاده شود. محصولات مختلف آلوئه ورا برای خرید در فروشگاه های مواد غذایی سالم یا بصورت آنلاین از جمله ژل آلوئه ورا ، عصاره آلوئه ورا ، مکمل ها ، روغن و پودر در دسترس هستند. قبل از استفاده از محصولات آلوئه برای معالجه بیماری، با پزشک خود مشاوره نمایید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

۲ نظرات

  1. بازتاب ها: بنیامین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This