خانه / آموزش / بهترین راه حل های خانگی برای سوختگی

بهترین راه حل های خانگی برای سوختگی

چکیده:
بی تردید برای همه ما پیش آمده که به دلیل یک بی احتیاطی دچار سوختگی شده باشیم. سوختگی باعث درد و سوزش بسیار ناراحت کننده ای گردیده و بهتر است که در همان زمان وقوع به فکر علاج و کاستن از درد، سوزش و جلوگیری از به جا ماندن اثر بد آن بر روی پوست خود می‌ باشیم.

سوختگی ملایم معمولاً حدود یک یا دو هفته طول می کشد تا کاملاً بهبود یابد و معمولاً باعث ایجاد زخم نمی شود. هدف از درمان سوختگی ، کاهش درد ، جلوگیری از عفونت ، تسریع در بهبودی پوست و ممانعت از بجا ماندن اثر بد بر روی پوست است.

انواع سوختگی

ابتدا باید بدانید که سوختگی دارای چهار درجه می باشند که به شرح ذیل می باشند:

سوختگی درجه اول : موجب قرمز شدن پوست بدون تاول هست،

سوختگی درجه دوم – سطحی: سوختگی موجب قرمزی پوست می شود ک با فشار دادن پوست سفید می شود.

سوختگی درجه دوم – عمیق: سوختگی به عمق شبکه ای لایه پوست نفوذ می کند و محل سوختگی به رنگ زرد درآمده و با تاول همراه است،

سوختگی درجه سوم : پوست به رنگ قهوه ای در می آید.

سوختگی درجه چهارم: بدترین شکل سوختگی که پوست به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه و اصطلاحا پوست میمیرد.

شیوه های درمانی زیر اغلب جهت سوختگی هایی از نوع دو که سوختگی به وسیله آب جوش , سطح داغ یا بخار داغ ایجاد شده باشد، کاربرد داشته، و اگر سوختگی شدید باشد حتما لازم است به مراکز درمانی مراجعه نمود.

۱- آب خنک

اولین کاری که باید در هنگام سوختگی جزئی انجام دهید ، آب خنک (نه سرد) در محل سوختگی به مدت حدود ۲۰ دقیقه است. سپس منطقه سوخته را با صابون و آب ملایم بشویید.

۲- کمپرس سرد

یک کمپرس خنک یا پارچه مرطوب و تمیز که بر روی ناحیه سوختگی قرار گرفته است به تسکین درد و کاهش تورم کمک می کند. می توانید کمپرس را در فواصل هر پنج دقیقه یک بار انجام دهید. سعی کنید از کمپرس های خیلی سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است سوختگی را بیشتر تحریک کند.

۳. پمادهای آنتی بیوتیک

پمادها و کرمهای آنتی بیوتیکی به جلوگیری از عفونت کمک می کنند. پماد ضد باکتریایی مانند باسیتراسین یا نئوسپورین را در محل سوختگی بصورت یک فیلم نازک بمالید. این کار را به وسیله یک کاردک استریل انجام داده و سپس با یک پارچه استریل بدون کرک پانسمان نمالید.

۴- آلوئه ورا

آلوئه ورا غالباً به عنوان “گیاه سوختگی” مورد توجه قرار می گیرد. مطالعات نشان می دهد که آلوئه ورا در بهبود سوختگی درجه یک تا دوم مؤثر است. آلوئه ضد التهاب است ، گردش خون را تقویت می کند و رشد باکتری ها را مهار می کند.

یک لایه از ژل آلوئه ورا خالص را که از برگ گیاه آلوئه ورا گرفته شده باشد به طور مستقیم در ناحیه آسیب دیده بمالید. اگر آلوئه ورا را در فروشگاه خریداری می کنید ، حتماً حاوی درصد بالایی آلوئه ورا است. از محصولاتی که مواد افزودنی دارند ، خصوصاً رنگ آمیزی و عطرها خودداری کنید.

۵- عسل

عسل طبیعی خواص بسیاری دارد.. جدا از طعم خوشمزه آن ، عسل ممکن است برای بهبودسوختگی موضعی مفید باشد. عسل یک ضد التهاب و به طور طبیعی ضد باکتری و ضد قارچ است.

۶- کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب

تمام تلاش خود را بکنید تا پوست آسیب دیده از سوختگی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.  پوست سوخته به نور خورشید بسیار حساس خواهد بود. محل سوختگی را با لباس مناسب و تمیز بپوشانید.

۷- ترکاندن تاول های ناشی از سوختگی ممنوع

هرچند ممکن است وسوسه انگیز باشد ، تاول های خود را به حال خود بگذارید. ترکیدن تاول به خودی خود می تواند منجر به عفونت شود. اگر نگران تاول هایی هستید که به دلیل سوختگی شما ایجاد شده است ، به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید.

۸. یک مسکن درد OTC مصرف کنید

اگر درد دارید ، یک مسکن بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن (Motrin ، Advil) یا ناپروکسن (Aleve) مصرف کنید. حتماً برچسب را برای میزان دوز مناسب وزنتان بخوانید.

حتما از این راه حل ها برای درمان سوختگی دوری کنید

حتما در مورد داروهای عجیب و غریب خانگی و قصه های پیرزن ها برای معالجه سوختگی بسیار شنیده اید، اما هر آنچه مادر بزرگ شما به شما می گوید انجام دهید، برای شما خوب نیست. از داروهای معمول سوختگی خانگی زیر باید اجتناب کنید:

۱- کره

برای التیام سوختگی از کره استفاده نکنید. مدارکی در مورد اثربخشی کره به عنوان داروی سوختگی وجود ندارد. علاوه بر این ، در واقع ممکن است سوختگی شما را بدتر کند. کره گرما را حفظ می کند و همچنین ممکن است دارای باکتری های مضر باشد که می توانند پوست سوخته را آلوده کنند.
کره خود را برای نان خود ذخیره کنید.

۲- روغن نارگیل

برخلاف تصور عامه ، روغن نارگیل همه چیز را بهبود نمی بخشد. به همان دلیل که نباید کره را بر روی سوختگی های خود بمالید ، روغن هایی مانند روغن نارگیل ، روغن زیتون و روغن های پخت و پز ، گرما را در خود نگه داشته و حتی می توانید باعث پیشرفت بیشتر سوختگی پوست شوند.

گزارش شده است که روغن اسطوخودوس برای بهبود سوزش سوختگی کمک می کند ، اما شواهد منتشر شده کافی برای تأیید این ادعا وجود ندارد. در تحقیق انجام شده بر روی موش صحرایی ، هیچ فایده ای در استفاده از روغن اسطوخودوس برای بهبود سوختگی وجود نداشته است.

۳- سفیده تخم مرغ

یکی دیگر از مواری که نباید در درمان سوختگی استفاده شود، سفیده های تخم مرغ پخته نشده است، سفیده خطر عفونت باکتریایی را داشته و نباید بر روی سوختگی قرار گیرد. تخم ها همچنین می توانند یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

۴- خمیردندان

هرگز خمیردندان را روی سوختگی قرار ندهید. هیچ مدرکی برای اثبات اثر بخش بودن آن وجود ندارد. خمیردندان می تواند سوختگی را تحریک کرده و محیط مساعدتری برای عفونت ایجاد کند. بعلاوه ،خمیر دندان ابدا استریل نیست.

۵- یخ

یخ و آب بسیار سرد در واقع می تواند منطقه سوختگی شما را بیشتر تحریک کند. اگر به طور نادرست استفاده شود ، یخ ممکن است باعث صدمه بیشتر به ناحیه سوختگی شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

تشخیص اینکه چه زمانی سوختگی در خانه قابل درمان است و چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید ، مهم است. اگر:

 • سوختگی در یک منطقه گسترده بیش از ۵ سانتیمتر قطر دارد
 • سوختگی شامل صورت ، دست ، باسن یا ناحیه کشاله ران است
 • زخم بو گرفته و خیلی دردناک است
 • در محل سوختگی حس حرارت بالایی دارید
 • فکر می کنید سوختگی درجه سوم باشد
 • اگر از آخرین تزریق آمپول کزاز شما بیش از ۵ سال می گذرد

سوختگی درجه سوم هرگز نباید در خانه درمان شود. این کار می تواند خطرات و عوارض جدی از جمله عفونت ، ریزش خون و شوک را به همراه بیاورد.

سوختگی درجه سه که اغلب به عنوان “سوختگی با عمق زیاد” شناخته می شود ، به بافت های زیرین می رسد و حتی می تواند به اعصاب آسیب برساند.

علائم سوختگی درجه سوم شامل موارد زیر است:

 • پوست مومی شده و به رنگ سفید در می آید.
 • پوست به رنگ قهوه ای تیره در می آید.
 • بافت پوست کنده شده و جالت چرمی بخود میگیرد.

سوختگی ناشی از شوک الکتریکی نیز نبایددر خانه معالجه شود. این سوختگی ها اغلب به لایه های زیر پوست می رسند و حتی می توانند باعث آسیب به بافت های داخلی شوند. آسیب داخلی ممکن است بدتر از آن چیزی باشد که انتظار آن را دارید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گیاه رازک برای کاهش استرس

چکیده: دمنوش گیاه رازک دارای خاصیت آرام بخش اعصاب بوده و به رفع بدخوابی، برطرف …

۳ نظرات

 1. بازتاب ها: لاله

 2. بازتاب ها: امیری

 3. بازتاب ها: پرستو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This