یکشنبه , ۶ , اسفند , ۱۴۰۲
خانه / آموزش / تقویت حافظه ، تمرکز و آرامش با افزایش موج تتا در مغز

تقویت حافظه ، تمرکز و آرامش با افزایش موج تتا در مغز

چکیده:
امواج مغزی عبارتند از امواج آلفا که القا کننده آرامش و خلاقیت هستند، امواج بتا تمرکز و منطق را کنترل می کنند و امواج دلتا که به بهبود جسمی و خواب عمیق کمک می کنند. اما یکی از امواج مغزی که به نظر می رسد متعادل کننده هر سه مورد، آلفا، بتا و دلتا، باشد موج تتا می باشد. این موج فراهم کننده شادی است.

امواج مغزی انواع مختلفی دارند که هریک نام قرار دادی مخصوص به خودشان را دارند.به طور کلی هر موج مغزی ۲ ویژگی عمده دارد: فرکانس و دامنه. فرکانس موج به معنای تعداد دور موج در هر ثانیه است. به عبارت دیگر تعداد بالا و پایین شدن های موج در هر ثانیه نشان دهنده ی فرکانس موج است که واحد آن هرتز Hz .

امواج مغزی

ما انسان‌ها در طول شبانه‌روز با ۴ فرکانس مغزی (امواج مغزی) مهم سروکار داریم:

۱- امواج آلفا

۲- امواج بتا

۳- امواج تتا             

۴- امواج دلتا

ذهن ما به‌ صورت خودکار این امواج را وابسته به شرایط و حالات مختلف، تغییر می‌دهد. هرکدام از این امواج ویژگی‌های مختص به خودشان را دارند. در ادامه این مطلب ما به تشریح عملکرد امواج تتا و روشهای افزایش این امواج در مغز برای ایجاد شادی خواهیم پرداخت.

امواج تتا

امواج تتا بین ۳.۵ تا ۷ هرتز عمل می کنند. این امواج آهسته حرکت می کنند و در زمان خواب، استراحت و رویا دیدن تولید می شوند. به همین دلیل گرچه امواج تتا در زمان مدیتیشن تولید می شده اند، اما مردم این را نمی دانستند.

یکی از علائم رایج تولید امواج تتا توسط مغز این است که فرد تا حدی هوراز اری خود را از دست می دهد. این احساس به فرد دست می دهد که فرد کنترل خود را از دست داده و خود را به قدرت های ماوراء و کیهانی می سپارد ولی در عین حال هنوز قادر به تشخیص محیط و رویدادهای اطراف خود می باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد در حال مدیتیشن یا رویا پردازی باشد. شاید برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که در افکار خود فرو می روید و ناگهان که به خود می آیید متوجه می شوید زمان زیادی سپری شده در حالیکه اصلا اینطور به نظر نمی رسد. در این شرایط احتمالا انفجاری از امواج تتا داشته اید.

مزایای امواج تتا

همانطور که در بالا ذکر شد ابزاری برای شادی هستند و قادر به ارائه مزایای مربوط به همه امواج مغزی در برخی ظرفیت ها هستند. این امواج بهترین گزینه برای افرادی هستند که نیاز به بهبود سریع از همه مسائل رودر روی خود، دارند. در ادامه به چند مزیت مربوط به امواج تتا می پرداریم:

  • رهایی از استرس مانند امواج آلفا و دلتا، امواج تتا نیز به کاهش استرس، جسمی و روحی، کمک می کنند. این امواج با آرام کردن ذهن کار می کنند و به مغز کمک می کنند تا بر روی مشکلات تمرکز کند. این ویژگی برای استرس های ناشی از کار بسیار خوب می باشد. تحقیقات نشان داده اند که استرس ناشی از کار نه تنها باعث مشکلات روحی می شود، بلکه مشکلات و مسائل جسمی نیز به دنبال خواهد داشت.
  • افزایش خلاقیت و حافظه یادگیری معمولا حوزه های امواج آلفا و بتا، خلاقیت و یادگیری، با تولید امواج تتا افزایش می یابد. در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که هنرمندان و افراد هوشمند در زمان خلق آثار هنری، ساخت موسیقی، حل مسائل کامپیوتری و غیره دارای میزان بالایی از امواج تتا می باشند. این امواج به بهبود حافظه نیز کمک می کنند که در حفظ مهارت های جدید و یادگیری و فرایندهای خلاقانه تاثیر زیادی دارند.
  • بهبودانرژی جسمی و روانی امواج بتا و دلتا دارای این مزیت ها هستند، اما امواج تتا آنها را با هم و در یک ظرفیت کمتر ترکیب می کند. امواج تتا در فرایند خواب نیز موثر هستند، بنابراین با وجود این امواج بهبود خواب بیشتر خواهد شد و به بدن اجازه می دهد که از لحاظ جسمی و روحی خود را بهبود بخشد. امواج تتا باعث جوانسازی سریع ذهن می شوند و انرژی زیادی به بدن می رسانند و برای رسیدن به اهدافتان به شما کمک می کنند.

این امواج به پیشرفت مهارت ها و توانایی های متافیزیکی نیز کمک می کنند. یکی از مزایای هیجان انگیز امواج تتا توانایی برای بهبود مهارت هایی است که به قدرت های خوب ذهنی و روحی دارند، از جمله: رویا دیدن شفاف، تجربه خروج از جسم و تجربه های عمیق معنوی.

محققان دریافته اند که افراد در زمان تجربه موارد نام برده و در زمان فعالیت های عمیق معنوی امواج تتا تولید می کنند، به همین دلیل جلسات مدیتیشن در زمان یک درک عمیق تر از اعتقادات مذهبی فرد انجام می شود.

تحقیقات بسیاری نشان داده اند که حتی ۳۰ دقیقه مدیتیشن با تتا می تواند نتایج چشمگیری در پی داشته باشد و باعث بهبود روحی و سلامت جسمی، بهداشت و انرژی می شود.

انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد و هر یک می تواند برای رسیدن به حالت تتا استفاده شود. مهم ترین نتایج مربوط به مدیتیشن در حالت تتا به شرح زیر می باشند:

  • تجسم آیا رویاپردازی را به یاد دارید؟ یک روش خوب برای رسیدن به حالت تتا در زمان مدیتیشن خالی نبودن ذهن است. به یاد آوردن رویاهای گذشته و تمرکز بر روی آنها و درک شما از جهان و تجسم کردن آنها به شما کمک می کنند تا به حالت تتا برسید.
  • ریلکسیشن عمیق برای تمدد اعصاب، به ویژه تمدد اعصاب و تجسم کردن، لازم است به حالت آرامش کامل و عمیق برسید که این حالت امواج تتا تولید می کند. برای رسیدن به این شرایط باید در مکانی قرار داشته باشید که به راحتی بتوانید ریلکس کنید و هیچ چیز دیگری حواس شما را پرت نکند.
  • ارتباط معنوی بدون در نظر گرفتن اعتقادات خود، یک ارتباط معنوی، ارتباط درونی یا ارتباط با دنیای بیرون در رسیدن به حالت تتا به شما کمک می کند. به علاوه با تجسم سازی نیز همراه می شود.

افزایش امواج تتا مغز:

افزایش امواج تتا مغز با مواد غذایی :

یافته‌های جدید دانشمندان نشان میدهد که مواد غذایی همچون چای سبز ، چای سیاه ، کاکائو ، شکلات تلخ و قهوه میتواند بطور محسوسی  امواج تتای مغز را افزایش دهد. همچنین تنقلاتی مانند پسته ، تخم کدو ، فندق ، کنجد ، بادام شیرین ، گردو و بادام زمینی در مدت زمان بیشتری امواج تتای مغز را افزایش. میدهد.

افزایش امواج تتا مغز با روش نوروفیدبک :

نوروفیدبک به روشی اطلاق می‌شود که در آن، اطلاعات عصبی به دستگاه عصبی مرکزی (CNS) افراد بازخورد داده شده و تلاش می‌شود تا آنها بیاموزند چگونه کارکرد مغزی خودشان را اصلاح نمایند. منطق این روش درمانی بر پایه شرطی‌سازی عاملی استوار است. ما در حالت عادی قادر به کنترل و تغییر امواج مغز خود نیستیم؛ زیرا نسبت به این امواج آگاهی نداریم. در روش درمانی نوروفیدبک، سعی می‌شود تا این آگاهی از طریق ارائه بازخوردهای (فیدبک‌های) بسیار سریع (چند هزارم ثانیه پس از وقوع) به فرد ایجاد شود.

همچنان که این تمرین ادامه می‌یابد، مغز یاد می‌گیرد که چگونه به تولید بیشتر امواجی بپردازد که منجر به عملکرد بهتر می‌شود. اینکه چه امواجی در مغز افزایش و چه امواجی کاهش یابند، کاملاً بستگی به مشکل هر فرد دارد و درمانگر آن را در طول جلسه نوروفیدبک تنظیم می‌نماید. از نوروفیدبک می‌توان به منظور بهبود اختلالاتی چون بیش فعالی/کمبود توجه ADHD، صرع، میگرن، اختلالات اضطرابی، سوء مصرف مواد، افسردگی، مدیریت استرس، اختلالات خواب، ناتوانی‌های یادگیری و … استفاده نمود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص باور نکردنی سیر برای بدن

چکیده: سیر طبعی گرم و خشک دارد. این گیاه خواص بی‌شماری دارد که در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This