خانه / آموزش / ریشه کن کردن شپش سر با داروهای گیاهی

ریشه کن کردن شپش سر با داروهای گیاهی

چکیده
 یک نوعی حشره تغذیه کننده از خون ریشه مو که  بر روی سر و ابرو‌ وجود دارد را شپش سر می گویند. این حشره بطور مداوم از خون پوست سر  میزبان ارتزاق می نماید . در حقیقت شپش از گونه ای حشرات خون خوار است که در موی سر  پیدا شده و به تناوب در طول شبانه روز  از خون پوست سر میزبان خود استفاده می‌ نماید.

شپش فاقد توانایی زنده ماندن بدون حضور پوست بدن میزبان خود بوده و فقط از طریق ارتباط مستقیم منتقل می‌شود. این حشره بیشتر در مدارس و بین بچه های خردسال در کودکستان و مدارس ابتدایی وجود دارد.

شپش با تماس نزدیک سر و استفاده مشترک از کلاه، شانه، روسری و سنجاق بین کودکان انتشار پیدا نموده و وقتی کودک مبتلا شود بقیه افراد خانواده نیز در معرض خطر ابتلا قرار می‌گیرند. در ادامه این مطلب به معرفی داروهای گیاهی موثر برای درمان شپش می پردازیم.

 درمان شپش با روغن درخت چای

از آنجایی‌که روغن درخت چای بسیار قوی است، آن را با یک قطره روغن زیتون رقیق کنید، سپس پوست سر را با پنبه آغشته شده به روغن درخت چای ماساژ دهید و پس از ۱۲ ساعت بشویید. در زمان آغاز درمان سه بار در هفته این کار را انجام دهید سپس به تدریج دفعات آن را به یک بار در هفته برسانید.

ریشه کنی شپش با روغن زیتون

روغن زیتون را به همه قسمت‌های موی سر خود بزنید. موهایتان را در قسمت بالای سر خود جمع کنید و با کلاه حمام یا حوله آن‌ها را بپوشانید. ممکن است مو‌ها چسبناک، روغنی و ناراحت کننده باشند؛ بنابراین می‌توانید حوله‌ای را دور گردن خود ببندازید تا این مواد را جذب کند.

به مدت سه تا هشت ساعت موهای خود را در این حالت نگه دارید. طبق تحقیقات انجام شده، شپش‌ها می‌توانند تا ۲ ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند، بنابراین هر چه مدت زمان به هشت ساعت نزدیک‌تر باشد، میزان از بین رفتن شپش‌ها بیشتر است، ظرفی پر از آب داغ و صابون آماده کنید و حوله را داخل آن قرار دهید. حوله سر خود را بردارید و مو‌های خود را به چهار قسمت تقسیم کنید. می‌توانید از سنجاق سر برای این کار استفاده کنید.

از شانه فلزی برای شانه زدن هر قسمت از موی خود استفاده کنید. پس از شانه زدن مو‌های خود و شانه استفاده شده را در آب صابون قرار و خوب آن را شستشو دهید تا شپش‌های آن کشته شوند، شانه زدن را تا جایی ادامه دهید که موهایتان عاری از شپش به نظر آید. با کمک مواد پاک کننده روغن زیتون را از مو‌های خود پاک کنید. سپس موهایتان را با شامپو بشویید، مو‌های خود را با سشوار خشک کنید. گرمای ناشی از سشوار شپش‌های باقی مانده احتمالی را از بین می‌برد.

حتما بخوانید:
شپش سلامتی موهایتان را به خطر میاندازد

به دقت مو‌های خود را بررسی کنید تا شپش‌های باقی‌مانده را پیدا کنید؛ این کار را هر سه روز یک‌بار، به مدت دو هفته انجام دهید تا همه شپش‌ها کشته شوند. طول دوره زندگی هر شپش حدود ۱۲ روز است. اگر این کار تکرار نشود، امکان تخم‌گذاری و رشد مجدد شپش‌ها وجود دارد.

روغن اکالیپتوس مناسب برای درمان شپش

چند قطره از اسانس اکالیپتوس را در شامپو مخلوط کنید و پوست سر خود را به خوبی با آن بشویید همچنین چند قطره از این روغن را به آب اضافه کنید و موهایتان را با آن بشویید.

درمان شپش با روغن بادام تلخ

۵۰سی‌سی روغن بادام تلخ و ۱۰ سی‌سی آب را مخلوط می‌کنیم و به خوبی تکان، سپس پوست سر و ساقه مو‌ها با این ترکیب ماساژ می‌دهیم. بهتر است این محلول را شب‌ها استفاده و صبح‌ها در حین شستشو و شانه کردن مو‌ها رشک‌ها (تخم شپش‌ها) را جدا کنیم. درمان را به فاصله زمانی هر هفت تا ۱۰ روز یک‌بار تکرار کنید.

درمان شپش با سرکه

سرکه را گرم کنید و آن را روی سر خود بزنید سپس حوله یا کلاهی را روی سر خود بگذارید و پس از ۳۰ دقیقه آن را بشویید.

روغن معدنی را با سرکه مخلوط کنید و موهایتان را با این محلول ماساژ دهید تا شپش‌هایی که به مو‌ها چسبیده‌اند، جدا شوند. می‌توانید روغن معدنی را از داروخانه تهیه کنید. هر شب این روش‌ها را تکرار کنید تا شپش‌ها به طور کامل برطرف شوند و این درمان را به مدت سه تا پنج روز پس از نابودی کامل شپش‌ها ادامه دهید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

رژیم غذایی مناسب با نشاسته‌های مقاوم

چکیده: بیشتر کربوهیدرات های مصرفی در رژیم غذایی شما نشاسته هستند. نشاسته‌ها زنجیره های طولانی …

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: ربابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Share This