خانه / آموزش / معجزه ای به نام اسپند را بشناسیم

معجزه ای به نام اسپند را بشناسیم

چکیده:
طی هزاران سال است که از دانه های اسپند در بسیاری از مراسم آیینی و معنوی فرهنگ های مختلف دنیا به ویزه در فرهنگ های باستانی خاورمیانه استفاده می شود. تقدس و اهمیت اسپند در طول تاریخ بسیار مورد توجه بوده است. گیاه اسپند دارای مواد ضد میکروبی از نوع آلکالوئید ها و فلاونوئید ها می باشد.

این مواد در بخش های مختلف نهال، کالوس و دانه گیاه اسپند یافت می شوند. از مهمترین آلکالوئید های مهم آن می توان به هارمالین، پگاتین، آلکالوئید های کینازولین و آلکالوئید هارمین اشاره کرد.

اسپند دارای طبع گرم و خشک (ضد بلغم و سودا) بوده و مصلح سکنجبین- رب میوه های ترش مثل رب انار و رب نارنج می باشد. ماده موثره هارمین نام داشته وقسمتهای مورد استفاده این گیاه بذرو تمام گیاه می باشد

فواید اسپند برای بیماری های پوستی

یکی از خواص اسپند التیام بیماری های پوستی می باشد. جوشانده ریشه اسپند اثرات بسیار زیادی دارد و موجب بهبود و درمان عفونت های پوستی از جمله اگزما می باشد. همچنین از بروز حساسیت های پوستی جلوگیری می کند.

درمان سرفه با اسپند

گیاه اسپند با خواص خوبی که دارد موجب بهبود انواع سرفه ها می شود. برای این منظور میزان ۳۰۰ گرم دانه اسپند را با چهار برابر آن، آب روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. سپس آن را صاف کنید و با هفتاد گرم روغن کنجد و صد گرم عسل مخلوط نمایید. این مخلوط را در طول ماه چندین بار میل کنید تا سرفه های رطوبتی و خشک شما بهبود یابند. علاوه بر این این مخلوط برای تنگی نفس نیز مفید است.

مزیت های اسپند برای پیشگیری از سرطان

یکی دیگر از خواص اسپند خاصیت ضد سرطانی آن است. با توجه به تحقیات محققان بر روی این گیاه به این نتیجه رسیده اند که دانه های اسپند و آلکالویید های بتاکاربولین موجود در این گیاه خاصیت ضد سرطان (ضد تومور) دارند.

سایر خواص دارویی اسپند

 • برای درمان و بهبود درد های عصبی گوش، جوشانده اسپند همراه با روغن زیتون و آب ترب موثر است و سه قطره از آن را داخل گوش بچکانید.
 • اسپند به دلیل خواص مفیدی که دارد از بی اختیاری ادرار به خصوص در شب پیشگیری می کند. برای این منظور تخم اسپند را با تخم رازیانه مصرف نمایید.
 • مصرف دانه های خشک اسپند به همراه مقدار بسیار کمی از خاکشیر سستی ادرار و تقطیر ادرار را درمان می کند.
 • دانه های اسپند دارای خاصیت معرق و خواب آوری هستند.
 • مصرف اسپند در زنان شیرده موجب افزایش شیر آن ها می شود.
 • اسپند نرم کننده ریه و سینه می باشد.
 • برای تصفیه خون مقداری اسپند را در آب خیس نمایید و سپس میل کنید.
 • برای درمان دندان درد از بخور اسپند استفاده نمایید.
 • برای درمان قرمزی و پر خونی چشم، آب اسپند پخته شده را داخل چشم بچکانید تا آن قرمزی التیام بخشد.
 • گیاه اسپند موجب تقویت نیروی جنسی می‌گردد.
 • دود کردن اسپند برای ضد عفونی کننده محیط منزل مفید است.
 • خواص اسپند برای درمان ساتیک مفید است. برای این کار حدود ۷ گرم از اسپند را به مدت ۱۵ شب همراه با آب قورت دهید تا سیاتیک شما بهبود یابد.
 • کودکانی که به علت ضعف مثانه و سستی کمر شب ادراری دارند بهتر است هر شب مخلوط اسپند با تخم رازیانه را مصرف نمایند. (هر کدام یک قاشق چای خوری)

اسپند برای لاغری:

یکی از راه های کاهش وزن و کم کردن دور شکم استفاده از گیاه اسفند می باشد. اسفند یا اسپند ۷۰ مرض را درمان می کند، گرم و خشک است و لذا وزن را کم (کاهش وزن و لاغری) می کندو خوردن ۴۰ روز آن باعث روشن شدن حکمت در دل می گردد.

حداقل خوراک آن ۳ دانه و حداکثر یک قاشق غذاخوری است.اسفند مغز را گرم می کند و باعث شادابی مغز و زداینده میکرب هواست(مخصوصا صبح) و خوراک اسفند سودازدا و بلغم زدا است (به شرطی که جویده نشود). جویدن اسفند باعث سمی شدن آن می شود

اسفند (اسپند) را همه باید یک دوره ۴۰ روزه ، روزی یک قاشق مرباخوری اجرا کنند چون اسفند سودا زدا و بلغم زدا است، از این جهت شجاعت آفرین است و تقریبا همه بلغم اضافه دارند، اگر با خوردن آن مشکل دارید لااقل روزی یک مرتبه اسفند را دود کنید تا هم فضا و هم مغز استریل شود و در خانه هایی که مریض هست صبح و شب حتما دود کنند.

تذکرات مهم:

 • از جوییدن دانه های اسپند به شدت خودداری کنید زیرا حاوی مواد سمی است.
 • مقدار مصرف اسپند به طور روزانه ۵ تا ۱۰ گرم است و زیاده روی آن سمی می باشد.
 • اسپند برای گرم مزاجان یعنی افرادی که ادرار آن ها زرد مایل به قرمز است مضر است. و مصرف آن در این افراد موجب ایجاد سر درد، تهوع و استفراغ می شود.
 • منظور از خوردن دانه های اسپند که در این مقاله برای بهبود مشکلات گفته شد، همان دانه های سیاه رنگی هستند که برای چشم زخم دود می کنیم.

دود اسپند میکروب‌کش است

مردم به اثر ضدعفونی کنندگی اسفند در زمان های دور پی برده بودند و در اطراف بستر بیمار و جاهای پر ازدحام، آن را دود می‌کردند و به این طریق هوا را ضدعفونی می‌کردند. دود اسپند علاوه بر خاصیت ضدمیکروبی، خوشبو کننده هوا و دورکننده حشرات نیز است.

 «اسپند در بعضی از نازایی‌های ثانویه که جامعه ما درگیر آن شده بسیار مفید است، این ماده در طب سنتی و نیز در دیدگاه حکمای قدیم از حلق گرفته تا اعماق بدن تأثیرگذار است. همچنین خوراکی آن به صورت شربت وجود دارد و به دلیل مزاج گرم و خشک به بهبود عفونت‌ تنفسی، تنگی نفس و انواع عفونت‌های گوارشی کمک می‌کند.»

«دود اسپند خواص میکروب‌کشی بسیار مناسبی دارد. لذا توصیه می‌شود در مکان‌هایی که جمعیت زیادی دارد و در هوا احتمال وجود عفونت مسری است، مانند مهد کودک‌ها، مدارس و پادگان‌ها اسپند دود شود.» «مردم به اثر ضدعفونی کنندگی اسفند در زمان های دور پی برده بودند و در اطراف بستر بیمار و جاهای پر ازدحام، آن را دود می‌کردند و به این طریق هوا را ضدعفونی می‌کردند. دود اسپند علاوه بر خاصیت ضدمیکروبی، خوشبو کننده هوا و دورکننده حشرات نیز است.»

مصرف خوراکی این گیاه می‌تواند مسموم‌ کننده باشد، «از جویدن دانه‌های اسفند خودداری کنید، چرا که حاوی مواد سمی است. شکل خوراکی اسپند کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که مصرف ناصحیح آن باعث عوارضی چون تشنج، تهوع، سکسکه، ترشح بیش از حد بزاق و تضعیف سیستم اعصاب مرکزی می‌شود.»

باور گذشتگان و نگاه طب سنتی به تاثیرات درمانی اسپند:

«تصور بر این است که همه موجودات دارای ارتعاش هستند و انرژی‌های منفی و موجودات شر دارای سطحی از ارتعاش خاص خود هستند که با دود کردن اسفند باعث خنثی شدن انرژی منفی و حتی دوری موجودات شر می‌شود، زیرا که سطح ارتعاشی که از دود کردن اسپند پخش می‌شود خوشایند آنان نیست و آن مکان را ترک خواهند کرد.

ما مراکز انرژی زیادی در بدن داریم اما هفت تای آن اصلی است و یکی از مهم ترین آنها، محل دریافت حس ششم است. یکی از اخلال‌هایی که در آن مرکز ایجاد می‌شود، همان ساطع شدن انرژی ناسالمی است که در بین عموم به چشم زخم معروف است و حسد میزان این انرژی منفی را مخرب تر می‌کند. اما همیشه دلیل بر این نیست که تمامی این افراد دارای حسد هستند، بلکه گاهی به دلایلی، اخلالی در عملکرد این سیستم ایجاد می شود و یکی از راه‌هایی که این انرژی ناسالم یعنی همان چشم زخم را دفع می‌کند، دودکردن اسپند است.»

احتیاط‌ها:

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که در انجام هر کاری، جانب اعتدال را رعایت کنید، حتی اگر برای ما مفید باشد. دود کردن اسفند نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر چند دود اسپند برای سلامتی ما مفید است، اما زیاده روی در این کار و همچنین دود غلیظ اسپند ضرر دارد.

«افراد مبتلا به آلرژی های تنفسی در برابر بسیاری از عوامل محیطی آسیب‌پذیرند و نسبت به آنها واکنش شدید نشان می‌دهند. این عوامل نه تنها شامل عوامل حساسیت‌زاست، بلکه ممکن است عوامل تحریک‌کننده‌ای مانند بوهای تند، دود غلیظ، هوای گرم یا هوای سرد را نیز شامل شود.

دود غلیظ اسپند باعث می‌شود که نایژه‌های فرد مستعد آلرژی و آسم، به‌سرعت واکنش‌‌ نشان دهند و با ایجاد اسپاسم و انقباض، موجب تشدید علایم آسم شوند. دود اسفند در صورت استفاده مکرر، حتی در افرادی که آسم ندارند نیز می‌تواند موجب حساس شدن ریه‌ها و بروز علایم آسم شود.»

«والدین برای کودکان خود که آلرژی دارند، علاوه بر رعایت رژیم غذایی باید هوای منزل را پاک نگه دارند، به عنوان مثال از دود کردن اسپند بپرهیزند و هنگام آشپزی باید سیستم تهویه آشپزخانه را به گونه‌ای در نظر بگیرند که هوای داخل اتاق آلوده و منجر به تحریک حساسیت کودک نشود.»

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گیاه رازک برای کاهش استرس

چکیده: دمنوش گیاه رازک دارای خاصیت آرام بخش اعصاب بوده و به رفع بدخوابی، برطرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This