جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / درمان عفونت واژن با داروهای گیاهی

درمان عفونت واژن با داروهای گیاهی

چکیده:
در واژن زنان بسیاری از باکتری‌های مفید و همچنین برخی از باکتری های مضر به صورت طبیعی وجود دارند. زمانی که تعادل موجود بین باکتری‌های مفید و مضر به هم می‌خورد عفونت باکتریایی واژن بروز می‌کند.

علائم عفونت باکتریایی واژن

علائم شایع عبارتند از ترشحات بیش از حد واژن، گاهی اوقات همراه با بوی ماهی، همراه با خارش و درد در هنگام ادرار. متخصصین مطمئن نیستند که چه چیزی باعث می‌شود باکتری ها از تعادل خارج شوند، اما عوامل خاصی ریسک عفونت شما را افزایش می‌دهند. چنین عواملی عبارتند از داشتن بیش از یک شریک جنسی، شریک جنسی جدید، سیگار کشیدن بیش از حد، و انجام بیش از حد دوش واژینال.

باکتری واژینوز معمولا جدی نیست و اغلب به خودی خود از بین می‌رود. اما ایده‌ی خوب برای درمان آن، شروع به درمان آن به محض بروز علائم می‌باشد. برخی درمان‌های خانگی به شما کمک می‌نمایند تا از این مشکل آزار دهنده خلاص شوید.

روش‌ های خانگی برای درمان عفونت باکتریایی واژن

۱- سرکه سیب:

استفاده از سرکه سیب، یک درمان خانگی عالی برای واژینوز باکتریال می‌باشد. با توجه به ماهیت اسیدی، سرکه سیب اسیدیته واژن را افزایش می‌دهد و این امر زنده ماندن را برای باکتری‌های مضر دشوار می سازد و محیط بهتری را برای رشد باکتری های مفید فراهم می آورد.

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان عفونت باکتریایی واژن: یک تا دو فنجان سرکه سیب را به همراه آب داخل یک تشت بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه داخل آن بشینید. پس از آن منطقه واژن را به آرامی خشک کنید. این کار را یکبار در روز تا بهبودی انجام بدهد.

۲- ماست:

ماست یکی از رایج‌ترین درمان های خانگی برای واژینوز باکتریال می‌باشد. ماست حاوی باکتری‌های مفیدی به نام لاکتوباسیلوس است که باکتری‌های مضر را از بین برده و به حفظ تعادل pH واژن کمک می‌کند.

روش استفاده از ماست برای درمان عفونت باکتریایی واژن: یک پد پنبه‌ای را به ماست آغشته کنید و آن داخل واژن خود بمالید. اجازه دهید ماست به مدت نیم ساعت داخل واژن شما بماند و سپس منطقه را به آرامی با آب بشوئید. این کار را سه بار در روز تکرار کنید تا علائم از بین بروند. در روش دیگر می‌توانید یک تامپون را به ماست آغشته کرده و به مدت یک تا دو ساعت آن‌را داخل واژن خود قرار دهید. این کار را دو بار در روز انجام بدهید تا علائم به صورت کامل از بین بروند. همچنین، خوردن دو فنجان ماست ساده در روز به بازگرداندن تعادل pH عادی واژن کمک نموده و رشد باکتری‌های مضر را به حداقل می‌رساند.

۳- عصاره درخت چای:

برای درمان عفونت باکتریایی واژن: عصاره درخت چای یا هوفاریقون که به نام گل راعی نیز شناخته می شود ، حاوی ضد باکتری طبیعی و همچنین ترکیبات ضد قارچ است که به کشتن میکروب‌هایی کمک می‌کند که عامل باکتری واژینوز هستند. علاوه بر این استفاده از عصاره درخت چای با بوی نامطبوع که در عفونت باکتریایی واژن شایع است مبارزه می‌کند.

روش استفاده از عصاره درخت چای برای درمان عفونت باکتریایی واژن: چند قطره عصاره درخت چای را به کاسه کوچکی از اب گرم افزوده و خوب به هم بزنید. از محلول حاصل جهت شستشوی واژن خود استفاده کنید. این کار را یکبار در روز به مدت سه تا چهار هفته انجام بدهید.

گزینه دیگر افزودن سه قطره عصاره درخت چای و سه فنجان سرکه سفید به آب ولرم حمام و سپس غوطه‌ور شدن در آن به مدت نیم ساعت است. این درمان را هر روز به مدت یک تا دو ماه ادامه دهید.

۴- سیر:

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است که به درمان باکتری واژینوز کمک می‌کند.علاوه بر این، خواص ضد قارچی سیر باکتری‌های مضر را تحت کنترل نگه می‌دارد.

روش استفاده از سیر برای درمان عفونت باکتریایی واژن: سه تا چهار حبه سیر را له کنید و سیر له شده را در درون واژن خود قرار دهید. اجازه دهید سیر له شده به مدت ۲۰ دقیقه در واژن شما بماند؛ پس از آن منطقه را با آب ولرم بشوئید. این درمان را یکبار در روز و به مدت چند ماه انجام بدهید.

گزینه دیگر قرار دادن یک حبه سیر در گاز پانسمان و قرار دادن آن در واژن می‌باشد. (همانند تصویر زیر)  لازم به ذکر است که نباید اجازه دهید که سیر بیش از نیم ساعت داخل واژن شما باقی بماند؛ زیرا افزایش زمان بیش از حد ذکر شده منجر به سوزش درون واژن شما می‌شود. از این درمان یکبار در روز و به مدت چند روز استفاده کنید. همچنین سیر خام یا پخته را در روز مصرف نمائید. اگر نمی‌توانید بوی سیر را تحمل کنید، می‌توانید پس از مشورت با پزشک از کپسول سیر استفاده کنید.

۵- شیر:

شیر حاوی باکتری لاکتوباسیلوس است که درمان طبیعی عالی برای باکتری واژینوز به حساب می‌آید. علاوه بر این شیر سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌نماید.

روش استفاده از شیر برای درمان عفونت باکتریایی واژن: یک تامپون را در شیر سرد قرار داده و آن را داخل واژن خود کنید و اجازه دهید تا به مدت یک تا دو ساعت داخل واژن بماند سپس آن را بردارید. این کار را یکبار در روز و به مدت چند روز جهت از بین رفتن علائم انجام بدهید. روش دیگر، افزودن یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه به یک لیوان شیر گرم است. این ترکیب را یکبار در روز بنوشید تا زمانی که شرایط شما بهبود بیابد.

۶- شنبلیله:

شنبلیله بری درمان باکتری واژینوز بسیار مفید است. زیرا این ماده غذایی منجر به بهبود سطح pH در واژن شده و سیستم ایمنی را جهت سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی تقویت می‌نماید.

روش استفاده از شنبلیله برای درمان عفونت باکتریایی واژن: دو قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را در یک لیوان آب به مدت یک شب خیس دهید و به هنگام صبح این آب را با معده خالی بنوشید. این کار را روزانه به مدت حداقل یک ماه انجام بدهید تا اینکه متوجه بهبودی در شرایط خود شوید.

در روش دیگر یک قاشق چایخوری پودر شنبلیله را با یک فنجان ماست مخلوط کنید و آن را دو بار در روز به مدت چند روز بخورید تا زمانی که علائم از بین بروند.

در روشی دیگر یک قاشق چایخوری دانه شنبلیله را در یک فنجان آب داغ به مدت پنج دقیقه خیس دهید، سپس از صافی رد نموده، مقداری عسل بیافزائید و این چای را دو یا سه بار در روز بنوشید.

۷- روغن نارگیل:

روغن نارگیل دارای خواص ضد ویروس، ضد باکتری و ضد قارچ طبیعی است که میکروب‌های عامل عفونت واژن را از بین برده و مانع تکرار آن می‌شود.

روش استفاده از روغن نارگیل برای درمان عفونت باکتریایی واژن: برای این کار از روغن نارگیل طبیعی در منطقه آسیب دیده سه بار در روز استفاده نمائید تا زمانی که شرایط شما بهبود بیابد.

در روش دیگر، یک تامپون را در روغن نارگیل طبیعی خیس نموده و آن را به واژن خود بمالید و اجازه دهید به مدت چند ساعت داخل واژن شما بماند. پس از آن منطقه را با آب ولرم به آرامی پس از برداشتن تامپون بشوئید. این کار را یکبار در روز و به مدت چند روز انجام بدهید.

همچنین، از روغن نارگیل در پخت و پز خود جهت تقویت نمودن سیستم ایمنی و سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی استفاده کنید.

۸- چای کیسه‌ای:

تانن موجود در چای دارای خواص آنتی بیوتیکی و قابض است که منجر به تسکین احساس سوزش شده و همچنین تورم و التهاب را کاهش می‌دهد.

روش استفاده ازچای کیسه‌ای برای درمان عفونت باکتریایی واژن: یک چای کیسه‌ای را در آب گرم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار بدهید. سپس آن را به مدت چند دقیقه در یخچال بگذارید. از چای کیسه‌ای به صورت خارجی در منطقه آسیب دیده جهت تسکین خارش استفاده کنید. این درمان را سه یا چهار بار در روز به مدت چند هفته جهت پاکسازی کامل عفونت انجام بدهید.

۹- عصاره پونه کوهی:

عصاره پونه کوهی دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ می‌باشد و جهت مبارزه با میکروب‌های مسئول عفونت واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عصاره همچنین به صورت موثر مانع تکرار عفونت می‌شود. برای درمان عفونت واژن، از عصاره پونه کوهی استفاده کنید که حاوی الکل نیست.

روش استفاده از عصاره پونه برای درمان عفونت باکتریایی واژن: سه قطره عصاره پونه کوهی را با قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید. آن را در منطقه آسیب دیده به کار ببرید و بگذارید به مدت دو ساعت بماند. این کار را روزانه یکبار انجام دهید تا متوجه بهبودی شوید. در روش دیگر، سه قطره عصاره پونه کوهی را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کنید و دو بار در روز بنوشید. این درمان را به مدت یک تا دو ماه ادامه بدهید. با این روش‌های درمانی می‌توانید به آسانی علائم عفونت واژن را کنترل نموده و حتی مانع تکرار آن شوید. با این حال، اگر بهبودی در دو هفته پس از شروع هر یک از روش‌های بالا مشاهده نکردید، با دکتر خود مشورت نمائید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This