خانه / آموزش / ۹ روش طبیعی برای افزایش سطح انرژی

۹ روش طبیعی برای افزایش سطح انرژی

چکیده:
اگر احساس تنبلی می کنید، در بیدار ماندن مشکل دارید، یا برای رسیدن به وقت ناهار چندین فنجان قهوه می خورید، تنها نیستید. بسیاری از ما با احساس فرسودگی و خستگی در پایان روز آشنا هستیم. خوشبختانه، اقدامات سالم زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش خستگی و افزایش سطح انرژی خود انجام دهید.

در واقع، ایجاد چند تغییر کوچک در برنامه روزانه شما می تواند به طور قابل توجهی بر میزان انرژی شما و بسیاری از جنبه های دیگر سلامتی شما تأثیر بگذارد. در اینجا ۹ استراتژی ساده برای افزایش سطح انرژی به طور طبیعی آورده شده است.

۱- خواب خود را مدیریت کنید

  بسیاری از افراد ساعاتی را که باید در رختخواب سپری کنند را کاهش می دهند، مانند به تعویق انداختن زمان خواب یا انجام مطالعه برای رسیدن به زمان مشخص برای خواب. نداشتن خواب کافی می تواند سطح انرژی شما را تخلیه کند و باعث شود روز بعد احساس بی حالی، بدخلقی و خستگی داشته باشید.

  اگرچه مقدار خوابی که افراد مختلف نیاز دارند می تواند کمی متفاوت باشد، متخصصان به طور کلی توصیه می کنند که حداقل ۷ ساعت خواب در شب را برای افزایش سطح انرژی و حمایت از سلامت کلی هدف قرار دهید .  اگر مشکل خواب دارید، ممکن است از تنظیم برنامه خواب منظم و پایان شب با حمام حباب دار، خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش بهره مند شوید.

  برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که محدود کردن استفاده از وسایل الکترونیکی مانند تلفن، لپ تاپ یا تلویزیون قبل از خواب نیز می تواند به افزایش کیفیت خواب و جلوگیری از خواب آلودگی در طول روز کمک کند.

خلاصه
اگر اغلب در طول روز احساس خستگی می کنید، ممکن است به خواب باکیفیت تری نیاز داشته باشید. سعی کنید زودتر به رختخواب بروید و زمان استفاده از صفحه نمایش را قبل از خواب کاهش دهید.

۲- استرس را کاهش دهید

برای افرادی که زندگی پرمشغله دارند معمولاً احساس استرس، اضطراب یا سرگیجه می کنند. استرس نه تنها می تواند آسیب جدی به سلامت جسمی و روانی شما وارد کند، بلکه با خستگی و خستگی نیز ارتباط نزدیکی دارد.

حتما بخوانید:
پنج خوردنی مفید برای افزایش انرژی و‌ کاهش‌خستگی

آنچه را که اغلب باعث می شود احساس استرس یا خستگی در شما ایجاد می کند را در نظر بگیرید و از خود بپرسید که آیا می توانید آن را از زندگی خود حذف کنید. اگر این امر ممکن یا مطلوب نیست، پس چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید تا استرس خود را در درازمدت کاهش دهید؟

علل بالقوه استرس عبارتند از:

 • فشار ناشی از مسئولیت های روزمره در محل کار، مدرسه یا خانه
 • تغییرات استرس‌زای ناگهانی مانند از دست دادن شغل، جدایی، یا مرگ عزیزان
 • تجربه تروما، مانند تصادف رانندگی

در بسیاری از موارد، حذف کامل منابع استرس از زندگی شما ممکن نیست. با این حال، اگر بتوانید سطح استرس خود را کاهش دهید، می تواند به افزایش انرژی شما کمک کند. راهبردهایی برای افزایش سطح انرژی خود در لحظه شامل وقت گذاشتن برای استراحت، مطالعه یا پیاده روی است. همچنین می‌توانید تکنیک‌های مراقبه یا مراقبه را امتحان کنید، که ممکن است اضطراب را کاهش دهد.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که اگر احساس استرس شدید و اضطراب شدید دارید، ممکن است برای کمک بیشتر با یک متخصص مراقبت های روانی صحبت کنید.

خلاصه
سطوح بالای استرس می تواند باعث ایجاد احساس خستگی و خستگی در شما شود. یافتن راه هایی برای به حداقل رساندن استرس مرتبط با سبک زندگی می تواند به حفظ سطح انرژی شما کمک کند.

۳- بیشتر تحرک داشته باشید 

ورزش منظم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و چاقی مهم است. علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که افزودن فعالیت بدنی بیشتر به برنامه‌های روزانه‌تان می‌تواند با خستگی مبارزه کند و سطح انرژی شما را افزایش دهد.

طبق یک مطالعه ، دانشجویان دانشگاهی که در یک برنامه دویدن با شدت کم ۳ بار در هفته به مدت ۶ هفته شرکت کردند، در مقایسه با گروه کنترل، بهبود قابل توجهی در خستگی و کیفیت خواب داشتند. مطالعه دیگری در کارکنان با سطوح بالای خستگی ناشی از کار نشان داد که شرکت در یک برنامه تمرینی ۶ هفته ای عوامل زیر را بهبود می بخشد:

 • خستگی عاطفی
 • خستگی کلی
 • کیفیت خواب
 • عملکرد شناختی
 • عملکرد کاری
 برای اینکه ورزش را در روز خود بگنجانید، سعی کنید از میز خود دور شوید و در تعطیلات ناهار قدم بزنید، به جای آسانسور از پله ها بروید یا به جای رانندگی به سمت محل کار یا مدرسه پیاده روی کنید.

خلاصه
اگر سبک زندگی کم تحرکی دارید و احساس کمبود انرژی می کنید، شرکت در ورزش های منظم مانند پیاده روی، دویدن یا دوچرخه سواری می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد.

۴- اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید

 سیگار می تواند بر جنبه های مختلف سلامتی تأثیر منفی بگذارد و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن متعدد را افزایش دهد.علاوه بر این، سموم و قطران موجود در دود، کارایی ریه های شما را کاهش می دهد. با گذشت زمان، این می تواند میزان اکسیژن حمل شده در سراسر بدن را کاهش دهد و باعث شود احساس خستگی کنید.

اگر به طور منظم سیگار می‌کشید، ترک سیگار ممکن است با فواید سلامتی زیادی از جمله افزایش سطح انرژی همراه باشد. برخی افراد جایگزین کردن سیگار به جای جایگزین نیکوتین، مانند آدامس، چسب یا قرص‌ها مفید است.

با این حال، هنگامی که تصمیم به ترک سیگار گرفتید، بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند یک پزشک خانواده تماس بگیرید. آنها می توانند شما را به سمت خدمات پشتیبانی راهنمایی کنند که برای شما مناسب تر است.

خلاصه
سیگار کشیدن می تواند کارایی ریه های شما را کاهش دهد و باعث احساس خستگی شود. ترک سیگار هم برای سطح انرژی و هم برای سلامت کلی شما عالی است.

۵- الکل مصرف نکنید

نوشیدن الکل می تواند اثر آرام بخشی داشته باشد و ممکن است باعث ایجاد احساس خواب آلودگی و آرامش در شما شود. بسیاری از مردم به اشتباه بر این باورند که نوشیدن یک نوشیدنی الکلی (یا “کلاه شبانه”) می تواند راهی موثر برای سریعتر به خواب رفتن باشد. با این حال، نوشیدن منظم الکل قبل از خواب می تواند کیفیت خواب شما را کاهش دهد.

الکل همچنین می تواند به عنوان یک دیورتیک عمل کند، به این معنی که تولید ادرار را افزایش می دهد. بنابراین، اگر درست قبل از خواب چند نوشیدنی بنوشید، می تواند خواب شما را با بیدار شدن در نیمه شب مختل کند.

به همین دلیل، بهتر است از الکل در حد اعتدال لذت ببرید و مصرف خود را نزدیک به زمان خواب محدود کنید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اعتدال را به عنوان یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی در روز برای مردان تعریف می‌کند.

اگر زمان سختی برای محدود کردن مصرف الکل خود دارید یا می خواهید حمایت بیشتری داشته باشید، برای راهنمایی بیشتر با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

خلاصه
الکل می تواند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی شود، اما می تواند کیفیت خواب شما را نیز مختل کند. اگر به طور منظم الکل می نوشید، محدود کردن مقدار الکلی که مصرف می کنید می تواند به افزایش سطح انرژی شما کمک کند.

۶- رژیم غذایی مغذی داشته باشید

اگر همیشه احساس خستگی، تنبلی و کم انرژی می کنید، تغییر عادات غذایی می تواند مفید باشد. پیروی از یک رژیم غذایی کامل نه تنها می تواند خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن را کاهش دهد، بلکه به طور قابل توجهی بر سطح انرژی شما تأثیر می گذارد.

حتما بخوانید:
چه اتفاقی در مغز ما می افتد وقتی که ما خسته ایم؟

انتخاب غذاهای کامل و مغذی می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را برای بهترین عملکرد خود تامین کند. از سوی دیگر، خوردن مقدار زیادی از غذاهای فرآوری شده که دارای قند و چربی بالایی هستند می تواند بر سطح انرژی و سلامت کلی شما تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان می دهد که حذف وعده های غذایی ممکن است با خستگی، اضطراب و توجه ضعیف مرتبط باشد.

همچنین مهم است که در طول روز به اندازه کافی غذا بخورید تا انرژی خود را تامین کنید. این به این دلیل است که محدودیت های شدید رژیم غذایی می تواند منجر به کمبود کالری و مواد مغذی ضروری مانند آهن شود که می تواند بر سطح انرژی شما تأثیر بگذارد.

خلاصه
پیروی از یک رژیم غذایی سالم می تواند برای سلامتی و سطح انرژی شما مفید باشد. خوردن منظم و اطمینان از اینکه به اندازه کافی غذا می خورید نیز می تواند به افزایش سطح انرژی کمک کند.

۷- شکر اضافه شده را محدود کنید

وقتی احساس خستگی می کنید، می توانید به راحتی به سراغ یک میان وعده شیرین و پر از شکر بروید. با این حال، اگرچه شکر می تواند انرژی کوتاه مدتی به شما بدهد، اما به سرعت از بین می رود و می تواند احساس خستگی بیشتری نسبت به قبل در شما ایجاد کند.

این به این دلیل است که غذاهای حاوی قند بالا باعث افزایش شدید سطح قند خون می شوند و به دنبال آن سقوط می کند زیرا بدن مقدار زیادی انسولین آزاد می کند تا قند را از جریان خون به سلول ها منتقل کند.

جالب توجه است، یک مطالعه نشان داد که افراد گزارش کردند که در مقایسه با زمانی که رژیم غذایی مملو از غلات کامل، میوه‌های تازه و سبزیجات مصرف می‌کردند، با پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و قند افزوده، ۲۶ درصد بیشتر احساس خستگی می‌کردند.

خوردن مقادیر زیاد شکر افزوده ممکن است خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را افزایش دهد، بنابراین محدود کردن مصرف شکر افزوده می تواند هم برای سطح انرژی و هم برای سلامتی شما مفید باشد. اگر می خواهید شیرینی خود را سیر کنید و در عین حال سطح انرژی خود را ثابت نگه دارید و خستگی را کاهش دهید،

سعی کنید غذاهای حاوی قند افزوده بالا را با موارد زیر جایگزین کنید:

 • توت های تازه
 • میوه خشک شده
 • انواع آجیل

خلاصه
خوردن غذاهای سرشار از قند ممکن است منجر به بیماری های مزمن از جمله چاقی، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی شود. مصرف خود را به حداقل برسانید و به جای آن بر خوردن غذاهای کامل تمرکز کنید.

۸- هیدراته بمانید

نوشیدن آب کافی برای چندین جنبه سلامتی بسیار مهم است. به طور خاص، کم آبی می تواند تأثیر زیادی بر عملکرد مغز، خلق و خو، سطح انرژی و موارد دیگر داشته باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک نشان داد که کم آبی حاد به طور قابل توجهی درک خستگی و اختلال در عملکرد عضلانی را در ورزشکاران افزایش می دهد.

حتما بخوانید:
۱۱ راه برای افزایش انرژی حیات یا نیروی پرانا

به عنوان یک قانون کلی، سعی کنید هر زمان که احساس تشنگی کردید آب بنوشید تا مطمئن شوید که هیدراته می شوید. همچنین اگر بسیار فعال هستید یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید، ممکن است نیاز به افزایش مصرف داشته باشید.

علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که افراد مسن ممکن است همیشه هنگام نیاز به آب احساس تشنگی نکنند. به این ترتیب، آنها ممکن است نیاز به تلاش آگاهانه برای نوشیدن بیشتر در طول روز داشته باشند تا هیدراته بمانند.

خلاصه
کم آبی می تواند باعث احساس خستگی شود. تلاش آگاهانه ای برای نوشیدن آب کافی در طول روز انجام دهید و به تشنگی خود واکنش نشان دهید، به خصوص در حین ورزش و اگر سن شما بالاست.

۹- با مردم ارتباط برقرار کنید

ارتباطات اجتماعی برای حفظ سلامتی بسیار مهم هستند. در واقع، انزوای اجتماعی می‌تواند باعث کاهش خلق و خو و خستگی شود، به خصوص با افزایش سن.

برخی از تحقیقات حتی نشان می‌دهند که داشتن حمایت اجتماعی قوی‌تر می‌تواند با بهبود سلامت جسمی و روانی با افزایش سن همراه باشد. اگر احساس خستگی می کنید و روحیه ضعیفی دارید، سعی کنید با دوستان خود معاشرت کنید، به یک باشگاه یا کلاس بپیوندید، داوطلب شوید، یا یک سرگرمی جدید پیدا کنید که شما را به بیرون و اطراف می برد.

خلاصه
بیرون رفتن از خانه و معاشرت با افراد دیگر هم برای سطح انرژی و هم برای سلامتی شما مفید است. سعی کنید فعالیت های اجتماعی را با دوستان خود سازماندهی کنید، داوطلب شوید یا با عضویت در یک باشگاه یا کلاس، فعالیت جدیدی را شروع کنید.

کلام پایانی

بسیاری از افراد احساس خستگی می‌کنند و انرژی لازم برای عملکرد بهتر در طول روز را ندارند. با این حال، نوشیدن آب کافی، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و ورزش، و اجتماعی بودن می تواند برای سطح انرژی و سلامت کلی شما مفید باشد.

اگر احساس خستگی می کنید، ارزش آن را دارد که به سبک زندگی خود نگاهی بیندازید تا ببینید کدام تغییرات سالم را می توانید برای افزایش سطح انرژی خود ایجاد کنید و به شما کمک کند بهترین احساس را داشته باشید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص و تفاوتهای طالبی ، گرمک دستنبو و ملون

چکیده: به گروهی از میوه‌ها مانند خربزه، طالبی، هندوانه، گرمک و دستنبو در زبان انگلیسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Share This