جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / تأثیر متفاوت ابتلا به بیماریهای ویروسی بر زنان و مردان

تأثیر متفاوت ابتلا به بیماریهای ویروسی بر زنان و مردان

چکیده:
تحقیقات نشان میدهد که مرگ مردان در صورت ابتلا به انواع خطرناک بیماری آنفولانزا و کرونا بیشتر از زنان است. بررسی ها روشن میکند که علت این مساله سیستم ایمنی قدرتمندتر بدن زنان در مقایسه با مردان است. این امر به وجود سطوح بالاتر استروژن، ایمنی بیشتر خون و سطوح پایین تر ویروس در بدن زنان در مقایسه با مردان نسبت داده می شود.

توان بیولوژیک بالاتر زنان نسبت به مردان در مقابله با ویروس سرماخوردگی ، آنفولانزا و کرونا

در اغلب مطالعاتی که تا حالا در مورد ویروس سرماخوردگی ، کرونا و آنفولانزا انجام گرفته است، یک نکته‌‌ی مشترک وجود دارد؛ اگر چه زنان و مردان هر دو تقریبا به یک اندازه به این بیماریها مبتلا می‌شوند، اما تعداد مرگ و میر در میان مردان در مقایسه با زنان در اثر ابتلا به کوید-۱۹و آنفولانزا به مراتب بیشتر است.

در آلمان تاکنون ۶۶ درصد از افراد درگذشته از بیماری ناشی از ویروس آنفولانزا و کرونا ، مرد بوده‌اند، در اسپانیا ۶۵ درصد و در چین ۶۴ درصد. در کنار عواملی چون سن و بیماری‌های قلبی، جنسیت هم در میزان شدت یا خفیف بودن بیماری نقش دارد. پرفسور مارکوس آلتفلد، سرپرست انستیتوی ایمونولوژی بیمارستان دانشگاه هامبورگ، در مصاحبه‌ای با سایت آلمانی‌زبان “اشپیگل”، به پرسش‌هایی در این زمینه پاسخ داده است.

نقش دو هورمون استروژن و تستسترون

محققان چینی میگویند، این تفاوت بیشتر مربوط به این موضوع است که مردان بیشتر از زنان دخانیات مصرف می‌کنند.

به گفته‌ی پرفسور آلتفلد، این ارزیابی اما در مورد جوامع اروپایی صدق نمی‌کند. به گفته‌ی او، در پاسخ به چرایی تفاوت دو جنس در ابتلا به این بیماری، باید به این نکات توجه کرد: «اول از همه اینکه رفتار زنان و مردان [که سیگار کشیدن را هم می‌توان در این بخش جای داد] با هم متفاوت است. دوما دو فاکتور بیولوژیکی با اهمیت را هم باید در این ارتباط در نظر گرفت که یکی هورمون استروژن و تستسترون است و دیگری وجود کروموزوم ایکس در زنان است که مردان فاقد آن هستند.»

به گفته‌ی این دانشمند ، هورمون زنانه یا استروژن قادر به تحریک سیستم ایمنی بدن است، در حالی که احتمال می‌رود، هورمون مردانه تستسترون درست برعکس عمل کند. آلتفلد همچنین اشاره می‌کند، این پرسش که یک کروموزوم اضافی ایکس در زنان چه عملکردهایی دارد، مدت‌ها پژوهشگران را به خود مشغول کرده است. پاسخ به این پرسش به گفته‌ی او، این است که این کروموزوم در سیستم ایمنی نقش دارد.

خصلتی که از عصر حجر با ماست

علت این موضوع را باید در تکامل زن و مرد جستجو نمود. به گفته پرفسور آلتفلد، «اجداد ما در “عصر حجر” به صورت گروهی در غارها زندگی می‌کردند. حتی در آن زمان هم وظیفه سیستم ایمنی بدن زن، به وجود آوردن شرایط حفاظت ویژه از کودک در دوران بارداری بود. این سکه اما روی دیگری هم دارد: عملکرد قوی سیستم ایمنی زنان در مقایسه با مردان منجر به این می‌شود که بیماری‌های خودایمنی بسیار بیشتر از مردان در بدن زنان بروز می‌کنند؛ بیماری‌هایی که در آنها سیستم ایمنی بدن، علیه خود بدن دست به کار می‌شود.»

تفاوت در شدت بیماری میان زنان و مردان به رفتار آنان و تفاوت سبک زندگی میان دو جنس هم برمی‌گردد؛ از رعایت بهداشت تا تغذیه سالم اما این یافته‌ها که زنان کمتر بیمار می‌شوند یا سیستم ایمنی مقاوم‌تری دارند تنها مختص کوید ۱۹ نیست. در مورد دیگر بیماری‌های ویروسی چون آنفولانزا یا ایدز یا هپاتیت هم این واقعیت به اثبات رسیده است که زنان در مقایسه با مردان کمتر در ابتلا به بیماری‌ها دوره‌های شدید بیماری را تجربه می‌کنند.

“زنان کمتر وارد مرحله دوم بیماری می‌شوند”

اگرچه اغلب زنان و مردان به یک اندازه بیمار می‌شوند (از نظر کمیت و آماری)، در دوره بیماری اما معمولاً دو مرحله را می‌توان تشخیص داد: در مرحله نخست، ویروس به سرعت تکثیر می‌شود. در اینجاست که سیستم ایمنی زنان که از نظر بیولوژیک قوی‌تر است، می‌تواند با نقش “کندکننده” تکثیر وارد عمل شود. به همین دلیل است که زن‌ها به ندرت وارد مرحله دوم بیماری می‌شوند. در مرحله دوم بیماری ویروس آنچنان خودش را گسترش داده است که به گفته‌ی پرفسور آلتفلد، “عفونت شدید ریه به وجود آمده است؛ عفونتی که می‌تواند نیاز به تنفس مصنوعی (تنفس کمکی) ایجاد کند یا به مرگ منجر شود.”

باید گفت که سیستم ایمنی بیشتر مردان هم به آن اندازه قوی هست که آنها هیچ‌گاه به مرحله دوم بیماری وارد نشوند. بدن انسان، صرف نظر از جنسیت، در۸۵ درصد از مجموع موارد ابتلا به کرونا، می‌تواند در همان مرحله نخست بر بیماری چیره شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This