خانه / آموزش / با این نکات کلیدی روش مثبت اندیشی را یاد بگیرید

با این نکات کلیدی روش مثبت اندیشی را یاد بگیرید

چکیده:
داشتن یک دیدگاه مثبت هدفی است که گاهی آن را فراموش کرده و بدین گونه نگرش های تفکر منفی باعث پدید آمدن مشکلات در زندگی روزمره ما می شوند. نگرانی در مورد بسیاری از عوامل استرس زا که ما اغلب در معرض آن هستیم و یا حتی فکر کردن درباره اشتباهات گذشته، می توانند موجب نگرانی بیشتر در رابطه با آینده شوند.

یاد آوری و فکر کردن بیش از حد به جزئیات مشکلات گذشته ما را از زندگی در حال حاضر باز میدارد. اگر دائم به مسائل و ناراحتی های گذشته فکر می کنید بهتر است سریعا برای کنترل افکار خود با روش های اشاره شده در ادامه مطلب اقدام نمایید. فکر کردن زیاد به افکار منفی بر عملکرد مغز شما نیز تاثیر گذاشته و موجب افسردگی و اضطراب شما خواهد شد. در اینجا برخی از نکات کلیدی را معرفی خواهیم کرد که به شما در کنترل افکار کمک می کنند. این مقاله نتیجه تجربیات شخصی و تحقیقات روانشناختی است و می تواند توصیه های مفیدی در رابطه با کنترل افکار در بر داشته باشد.

۱-  مشکل را بپذیرید

این اولین قدم است و باید مشکل را درک کنید. وقتی که شما به جای کنترل افکار مدام به آینده فکر می کنید یعنی دچار مشکل هستید. اگر در این مورد تردید دارید از اطرافیان تان بپرسید و بخواهید که با شما رو راست باشند.

۲- خود را ببخشید

پس از پذیرفتن مشکل سعی کنید خودتان را ببخشید. هنگامی که یک رویداد بد اتفاق می افتد شما مدام به آینده نامعلوم تان فکر می کنید یا خود را به خاطر اشتباهاتی که منجر به آن رویداد شده سرزنش خواهید کرد. اما اگر شما مشکل خود را بپذیرید و خود را ببخشیده و دوست داشته باشید ، سپس می توانید به کنترل افکارتان نظم بیشتری داده و برای حل آن مشکل راه حل مناسبی بیابید.

۳- کمتر صحبت کنید

افراد زمانی که احساس نگرانی و اضطراب دارند بیشتر صحبت می کنند. گاهی اوقات ممکن است این کار کمک کننده باشد اما در اغلب موارد باعث بدتر شدن وضعیت می شود. وقتی شما صحبت می کنید فقط باعث می شود ناراحت تر از قبل باشید. پس در نتیجه هورمون استرس در بدن تان افزایش پیدا کرده و احساسات منفی تان بیشتر می شود.

۴- نفس عمیق بکشید

تنفس بیشتر به ویژه در هنگام بروز مشکلات و روند کنترل افکار به شما آرامش می دهد. روش تنفس را بدین شکل امتحان کنید. روی زمین دراز کشیده و برای دو ثانیه نفس را در سینه حبس کنید سپس به مدت چهار ثانیه نفس را از دهان بیرون دهید. این کار می تواند CO2 را به جریان خون شما افزوده و سیستم آدرنال شما را آرام کند. به مدت ده دقیقه این کار را انجام دهید تا زمانی که افکار منفی در ذهن تان کاهش پیدا کند.

۵- خود را مشغول نگه دارید

پس از تنفس کردن و حفظ آرامش سعی کنید به جای صحبت کردن بیهوده خود را به یک کار فیزیکی مشغول کنید. پیاده روی، شنا، یوگا، ورزش، بازی با کودکان و یا حیوانات خانگی می توانند سهم زیادی در کنترل افکار داشته باشند. علاوه بر این هر فعالیتی که مغز شما را تحریک کند نیز در این رابطه مفید است. فعالیت هایی مثل بازی های فکری، نقاشی، هنر، دوخت و دوز، یادگیری زبان و غیره شاید چندان فیزیکی نباشند اما روی منحرف کردن ذهن بسیار تاثیر گذارند.

۶- ذهن خود را تمرین دهید

مبارزه در زندگی یکی از بزرگترین مسائل بشر محسوب می شود. شما از طریق مدیتیشن می توانید بر کنترل افکار تمرکز کنید و از گذشته و آینده جدا شوید. به کمک تمرینات ذهنی می توانید احساسات منفی را کنار گذاشته و ذهن تان را پاک کنید. تکنیک های مدیتیشن بسیار مفید هستند و شما می توانید با کمک گرفتن از متخصص بر ذهن خود تسلط پیدا کنید.

۷- با دنیای اطراف خود کنار بیایید

اینکه ما بتوانیم تمامی حوادث زندگی خود را تحت سلطه درآوریم امری غیر ممکن است. کنترل تمامی مسائل زندگی به دلیل محال بودنش تنها می تواند استرس بیشتری بر ما وارد کند. جهان همیشه از ما جلوتر است و ما قادر نیستیم از همه چیز مراقبت کنیم. بنابراین باید به جای شنا کردن در مسیر مخالف، خود را تسلیم کنیم. این می تواند موجب صلح و آشتی ما با جهان شده و اعتماد به نفس بیشری برایمان به دنبال بیاورد. باور داشته باشید که هر چیز خوبی در زمان مناسبش برایتان رخ خواهد داد.

۸- به یاد داشته باشید که افکار شما به واقعیت تبدیل می شوند.

شما نمی توانید دنیا را کنترل کنید اما با کنترل آگاهانه ذهن تان نقش مهمی در ایجاد واقعیت ایفا خواهید کرد. نباید در مورد چیز خاصی نگران باشید زیرا فکر کردن زیادی به آن موجب واقعی شدنش خواهد شد. اندیشه های شما قدرت بسیار زیادی دارند و به این رویداد قانون جذب گفته می شود. اگر شما مدام به از دست دادن شغل تان فکر کنید، باعث می شود شغل تان را از دست بدهید. همین امر درباره سلامتی شما نیز صدق می کند. برای همین توصیه می شود که به مسائل مثبت فکر کنید تا اتفاقات مثبتی در زندگی تان رخ دهد.

۹- مشکلات را با نگاه تازه ببینید

گاهی اوقات بهترین کار این است که مشکل را رها کنید، بخوابید و روز بعد، هنگامی که به اندازه‌ی قبل احساساتی نیستید دوباره به بررسی مشکل بپردازید.

۱۰- لبخند بزنید

گاهی اوقات تمام چیزی که برای داشتن حس خوب نیاز دارید یک لبخند است. تمرین کنید حتی زمانی که احساس خاصی ندارید صورت‌تان حالتی شاد داشته باشد.

۱۱- باور کنید می‌توانید تغییر کنید

همه‌ی آدم‌ها برخی از ویژگی‌هایشان را نمی‌پسندند و این مسئله گاهی باعث می‌شود احساس بدی نسبت به خودشان داشته باشند. به محض اینکه باور کنید می‌توانید این ویژگی‌ها را تغییر بدهید راه‌هایی برای تغییر دادن‌شان خواهید یافت.

 

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

گیاه فلوس پر خاصیت و ناشناخته

چکیده: گیاه فلوس با نام های متفاوتی همچون خیار شنبر یا خرنوب هندی شناخته شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This