خانه / آموزش / اکسی توسین یا «هورمون عشق» را بشناسید

اکسی توسین یا «هورمون عشق» را بشناسید

چکیده:
این هورمون قوی به هورمون عشق شهرت دارد. اما موضوع بسیار پیچیده تر از این حرفهاست. اکثر مردم اکسی توسین را هورمونی می دانند که بیشترین ارتباط را با روابط اجتماعی ما دارد ؛ مخصوصاً در مورد عشق و تربیت فرزندان.

در این مطلب تلاش میکنیم سولاتی از این قبیل را پاسخ دهیم:

چگونه اکسی توسین در مغز عمل می کند؟

چگونه اکسی توسین بر روابط تأثیر می گذارد؟

چه چیزی باعث ترشح اکسی توسین می شود؟

تفاوت عملکرد هورمون اکسی توسین در مردان و زنان؟

در شرایط روحی مختلف چگونه اکسی توسین بر بدن تأثیر ما می گذارد؟

آیا می توانید سطح اکسی توسین را افزایش دهید؟

اکسی توسین دقیقاً چیست؟

دکتر لیلی براون ، مدیر مرکز درمان و مطالعه اضطراب در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: “ما اغلب در مورد دلبستگی و رفتارهای مرتبط با اجتماعی ، از جمله همدلی و پیوند ، بحث می کنیم.” اما این بسیار بیشتر از یک ماده شیمیایی زودگذر است. اکسی توسین هورمونی است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در مغز عمل می کند. تصور می شود که این یک نیروی محرک در پشت جاذبه و مراقبت است و حتی جنبه های کلیدی سیستم تولید مثل ، زایمان و شیردهی را کنترل می کند.

اکسی توسین لقب هورمون “نوازش” یا “عشق” را به خود اختصاص داده است زیرا هنگامی که افراد دراز می کشند ، رابطه جنسی برقرار می کنند یا با یکدیگر ارتباط اجتماعی دارند ، ترشح می شود – در واقع ، این اثر آنقدر قوی است که حتی نوازش سگ نیز باعث آزاد شدن آن می شود. با این حال ، یافته های اخیر تأثیر جدیدی را در مورد اثرات اکسی توسین ، و چرا ممکن است همه بوسه ها و آغوش ها نباشد ، روشن کرده است.

براون می گوید: “من استدلال می کنم که عبارت” هورمون نوازش “کمی اشتباه است.” اگرچه این واقعیت دارد که اکسی توسین پیوند را در شرایط خاص تقویت می کند ، اما ممکن است منجر به حسادت ، سوء ظن و تشکیل گروه های “در” و “خارج” شود. “به نظر می رسد اثر اکسی توسین بستگی به شرایط دارد. بنابراین ، هنگامی که شخصی در حضور شخصی حضور دارد که در قبیله خود نیست ، در واقع می تواند احساسات منفی را نسبت به اعضای گروه “خارج” افزایش دهد. براون توضیح آنچنان که فکر می کردیم ساده نیست.

“براون می گوید. روبرت فرومکه ، دکترای علوم اعصاب که در دانشگاه نیویورک اکسی توسین مطالعه می کند ، موافق است. “اکسی توسین” هورمون اعتماد “یا” داروی عشق “نیست – از نظر بیولوژیکی واقعاً چنین چیزی وجود ندارد. اکسی توسین هنگام تماس و نگاه اجتماعی ، پیوند مادر و نوزاد و زایمان و شاید در برخی موارد دیگر نیز ترشح می شود.

اکثر مطالعات عصبی عصبی فعلی در مورد اکسی توسین نشان می دهد که اکسی توسین نه تنها همیشه مردم را شادتر یا بیشتر طرفدار اجتماع می کند یا مایل به پیوند است. در عوض ، به نظر می رسد اکسی توسین مانند یک شماره گیر حجم عمل می کند و باعث افزایش فعالیت مغزی مربوط به هر آنچه که فرد قبلاً در حال تجربه آن است ، می شود. این اساساً همان چیزی است که بسیاری از مطالعات اخیر در مورد اکسی توسین روی هم جمع شده اند. “

اکسی توسین چگونه بر مغز تأثیر می گذارد؟

 اکسی توسین نقش غیرقابل انکار و مهمی در ایجاد و حفظ روابط دارد.  همه چیز از مغز شروع میشود. هنگامی که اکسی توسین توسط هیپوتالاموس تولید می شود ، بخشی از مغز که عملکردهای داخلی بدن را در تعادل نگه می دارد ، توسط غده هیپوفیز به جریان خون ترشح می شود. از آنجا ، اکسی توسین بسته به هدف نهایی به نخاع یا سایر قسمت های مغز هدایت می شود.

اکسی توسین همچنین با سروتونین و دوپامین ارتباط دارد. این سه انتقال دهنده عصبی اغلب به عنوان “هورمون های شادی” شناخته می شوند و دلیل خوبی نیز دارد. تحت شرایط مناسب ، آنها به عنوان یک تیم کار می کنند تا احساس شادی را در ما ایجاد کنند. هر زمان که با کسی هستیم که به او علاقه داریم یا او را دوست داریم ، مغز ما دوپامین ترشح می کند ، سطح سروتونین افزایش می یابد ، اکسی توسین تولید می شود و نشاط ایجاد می کند و شما حال و هوایی پیدا می کنید که آهنگ های عاشقانه در مورد آن نوشته شده است.

اکسی توسین چگونه بر روابط تأثیر می گذارد؟

   اکسی توسین به پیوند والدین و فرزندان کمک می کند. (به نظر می رسد که این تأثیر قوی تری بر مادران دارد ، اما پدران نیز تحت تأثیر قرار می گیرند.)  مادرانی که میزان اکسی توسین بالایی دارند بیشتر به فرزندان خود محبت می کنند ، مکرراً مراقبت می کنند ، لمس می کنند ، به فرزند خود غذا میدهند ، آواز می خوانند ، صحبت می کنند ، نظافت می کنند و حمام کردن نوزادانشان به نوبه خود ، کودکان اکسی توسین دریافت می کنند و یاد می گیرند که به دنبال تماس بیشتر باشند.

البته تأثیر مشابهی در والدین و فرزندخوانده ها نیز مشاهده شده است تصور می شود که اکسی توسین حتی بر وفاداری نیز تأثیر می گذارد. محققان معتقدند تأثیر اکسی توسین بر مسیرهای پاداش یک حلقه رفتاری مثبت برای برقراری ارتباط اجتماعی و جنسی با یک شریک قابل اعتماد و البته تک همسری ایجاد می شود.

چه چیزی باعث ترشح اکسی توسین می شود؟

در بیشتر موارد ، انتشار اکسی توسین به یک چیز نیاز دارد: شخص دیگر. در حالی که به طور سنتی با رابطه جنسی ، شیردهی و زایمان ارتباط دارد ، تقریباً هر نوع پیوند اجتماعی یا تماس فیزیکی مثبت می تواند باعث تحریک اکسی توسین شود. یک مطالعه (بر روی شامپانزه ها) حتی با هم غذا خودن سبب ترشح اکسی توسین میگردد.

چهار محرک های رایج عبارتند از:

۱- تماس فیزیکی مثبت (نوازش ، بوسیدن ، بغل کردن ، دست گرفتن و غیره)

۲- روابط اجتماعی (صحبت کردن ، برقراری ارتباط چشمی ، خندیدن و غیره)

۳- رابطه ی جنسی 

۴- شیر دادن زایمان

آیا مردان و زنان اکسی توسین را بصورت متفاوتی تجربه می کنند؟

سطوح اکسی توسین زنان بیشتر از مردان است. (به هر حال این هورمون اصلی در زایمان و شیردهی است). تفاوت های بیولوژیکی را کنار بگذاریم ، به نظر می رسد مردان و زنان اکسی توسین را به طرق یکسان تجربه می کنند. این امر پیوند با کودکان را آسان می کند ، دلبستگی عاشقانه را افزایش می دهد و نقش مهمی در تولید مثل برای هر دو جنس دارد. اما اینجاست که همه چیز شروع به تجزیه می کند. در حالی که این منطقه به خوبی مورد تحقیق قرار نگرفته است ،

دانشمندان به تفاوت های کلیدی در نحوه پردازش اکسی توسین توسط مردان و زنان پی برده اند. به عنوان مثال ، چندین مطالعه نشان داده است که در مردان ، اکسی توسین توانایی شناسایی روابط رقابتی و هدایت آنها را در مبارزه یا فرار افزایش می دهد ( در اصطلاحبه آن غیرت گفته میشود). زنان به طور کلی فاقد این پاسخ هستند. در عوض ، اکسی توسین تمایل به افزایش احساس خویشاوندی دارد. این می تواند به این دلیل باشد که اکسی توسین در آمیگدال ( تظاهرات هیجانی چهره مانند خوشحالی و ترس) نر و ماده متفاوت عمل می کند ، قسمتی از مغز که مسئول احساسات و رفتار است.

اکسی توسین چگونه بر روحیه تأثیر می گذارد؟

براون می گوید: یک چیز قطعی است: “این امر ساده نیست.” در حالی که اکسی توسین معمولاً با احساسات گرم و مبهم مرتبط است و در برخی تحقیقات برای کاهش استرس و اضطراب نشان داده شده است ، اما همیشه اینطور نیست. تحقیقات اخیر بعید می داند که این هورمون به طور مستقیم با آرامش یا ثبات روانی مرتبط باشد. یک مطالعه میزان بالای استرس و اکسی توسین را در جوندگان جدا شده از گروه خود نشان داد ، در حالی که دیگری سطح بالاتری از اکسی توسین و کورتیزول را در زنانی که “دارای شکاف در روابط اجتماعی” و روابط منفی با شریک زندگی خود بودند ، کشف کرد.

براون می گوید ، یک نظریه این است که نحوه تاثیر اکسی توسین بر خلق و خوی بستگی به محیط ما و زمینه نشانه های احساسی و اجتماعی پیرامون ما دارد. “ما فکر می کردیم این نوعی هورمون است که همیشه باعث می شود مردم احساس خوب و خوشبختی داشته باشند ، و این واقعاً اینطور نیست. در واقع به نظر می رسد توجه ما را به نشانه های برجسته مثبت یا منفی جلب می کند. من برخی از محققان را دیدم که چگونه در شرایط استرس کم ، اکسی توسین می تواند به شما در داشتن احساس رفاه کمک کند. اما در شرایط استرس زیاد ، ممکن است باعث شود که فرد احساس کند که به دنبال روابط اجتماعی بیشتر است. روشی که اکسی توسین بر شما تأثیر می گذارد در واقع تعامل با محیط شما است. “

چه سیستم های دیگری به اکسی توسین تکیه می کنند؟

اکسی توسین همه چیز در ذهن شما نیست. در اینجا برخی از راه های اضافی است که باعث می شود بدن ما کار کند:

عملکرد جنسی. نامیدن اکسی توسین به عنوان هورمون عشق ، در واقع نسخه ای از حقیقت علمی دارای رتبه PG است. در حقیقت ، اکسی توسین فقط نوازش را القا نمی کند ، بلکه نقشی اساسی در خود سیستم تولید مثل دارد. در حالی که مکانیسم دقیق آن مشخص نیست ، رابطه جنسی باعث تحریک ترشح اکسی توسین می شود که به نظر می رسد نعوظ ، انزال و ارگاسم را تشدید می کند. اکسی توسین همچنین باعث انقباضات ماهیچه ای در رحم و رحم می شود که به حرکت اسپرم در طول مسیر و افزایش احتمال بارداری کمک می کند.

زایمان. محرک دیگری برای اکسی توسین؟

با بزرگ شدن دهانه رحم و واژن برای زایمان ، اکسی توسین ترشح می شود و احساس آشنایی را برای مادران ایجاد می کند: انقباضات. این به نوزاد کمک می کند به سمت پایین و خارج از کانال تولد حرکت کند.

دوران شیر دهی:

ارتباط نوزادان با اکسی توسین به همین جا ختم نمی شود. اکسی توسین “رفلکس رها کردن” را در شیردهی تحریک می کند و جریان شیر را آسان تر می کند.

اشتها و میل به غذا:

اثرات اکسی توسین بر رفتار و متابولیسم خوردن به طور فزاینده ای زیر ذره بین قرار می گیرد. مجموعه ای از مطالعات اخیر نشان می دهد که اکسی توسین فعالیت هیپوتالاموس را کاهش می دهد ، ناحیه ای از مغز که گرسنگی را کنترل می کند و فعالیت را در قسمت هایی از مغز مرتبط با کنترل ضربه افزایش می دهد.

خواب:

برخی تحقیقات (روی موش ها) نشان می دهد که هنگامی که تحت شرایط استرس قرارمیگیرید ، اکسی توسین با مقابله با اثرات کورتیزول یا هورمون استرس ، خواب را تقویت می کند. با این حال ، تحقیقات در این زمینه بسیار محدود است. آیا می توانید سطح اکسی توسین خود را افزایش دهید؟

خبر خوب:

افزایش سطح اکسی توسین نسبتاً آسان است ؛ همه چیز به ایجاد ارتباطات اجتماعی و پیوندها می انجامد. می توانید ماساژ دهید به موسیقی گوش دهید. کسی را در آغوش بگیر یا سگ را نوازش کنید (هرکسی انجام می دهد). تأثیر سطحی اکسی توسین به طور مصنوعی کمی پیچیده تر است. هیچ دارویی یا دارویی که بدون نسخه در ایالات متحده تجویز می شود در افزایش اکسی توسین اثبات نشده است.

نسخه ها به یکی از دو دلیل ارائه می شود:

۱- زایمان

پیتوسین که معمولاً به صورت تزریق داخل وریدی یا تزریق اکسی توسین به صورت عضلانی تجویز می شود ، ده ها سال است که معمولاً برای کمک به شروع و تقویت انقباضات رحمی در هنگام زایمان و کاهش خونریزی پس از زایمان استفاده می شود.

  ۲- شرایط روانی و رفتاری

در سال های اخیر ، اسپری های بینی اکسی توسین ، با نام های Pitocin و Syntocinon ، به دلیل توانایی آنها در افزایش مهارت های اجتماعی و کاهش شرایط جدی مانند اضطراب ، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و همچنین اوتیسم مورد توجه قرار گرفته است. 

احتیاط:

این نتایج تا حد زیادی در زمینه تحقیق استفاده شده اند و بسیاری از این یافته ها هنوز در مراحل اولیه بررسی هستند.

براون می گوید: “در یافته ها هنوز نکات مبهم زیادی وجود دارد.” این هورمون در دهه گذشته بسیار بحث برانگیز بوده است زیرا در دهه نود مطالعات واقعاً امیدوارکننده ای در مورد اکسی توسین انجام شد. من فکر نمی کنم آنطور که ما انتظار داشتیم موضوع ساده باشد؛ نه اینکه بگویم چیزهای امیدوار کننده ای در جریان این تحقیقات بدست نیامد. “

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

درمان ضعف اعصاب با داروهای گیاهی

چکیده: از علائم ضعف اعصاب می توان به ضعف عضلات و لرزش اشاره کرد برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This