شنبه , ۲۳ , تیر , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / کدام بهتر است؟ زایمان طبیعی یا سزارین

کدام بهتر است؟ زایمان طبیعی یا سزارین

چکیده:

بارداری یک پدیده فیزیولوژیکی است و پایان آن با درد ، ترس ، اضطراب و حتی ترس از مرگ برای مادران همراه است. زایمان کودک فرآیندی چند بعدی با ابعاد جسمی ، عاطفی ، اجتماعی ، فیزیولوژیکی ، فرهنگی و روانشناختی است. زایمان می تواند یک تجربه حساس و گاه دردناک برای زنان باشد

اغلب خانم‌هایی که برای بار اول حامله می‌شوند، در خصوص برگزیدن شیوه زایمان خود سؤال‌های زیادی دارند. هرچند امروزه زایمان به روش سزارین بدون هیچ دلیل پزشکی بین مادر‌های باردار متداول شده است، اما پزشکان اصرار می‌کنند که از انجام سزارین به جز در موارد ضروری پرهیز کنید. با این حال، اگر به هر دلیلی تصمیم دارید روش سزارین را برای زایمان انتخاب کنید، بهتر است در این مطلب با مزایا و معایب این روش در مقایسه با زایمان طبیعی آشنا شوید.

مقایسه زایمان طبیعی و سزارین

گروهی از خانم‌ها تصور می‌کنند که برنامه‌ریزی برای زایمان از صبر کردن برای تولد کودک راحت‌تر است. این کار به آنها اجازۀ تنظیم راحت‌، مرخصی زایمان و برخورداری از کمک‌های بیشتری را در منزل می‌دهد، اما باید توجه داشت که برنامه‌ریزی برای سزارین حتماً به معنای این نیست که کودک تا آن تاریخ برای تولد صبر می‌کند. درحالی‌که نمی‌توانید زودتر از هفتۀ ۳۸ برای انجام سزارین برنامه‌ریزی کنید، باید در برنامۀ خود انعطاف‌پذیر باشید، چون ممکن است پیش از آن تاریخ نیاز به زایمان پیدا کنید.

وقتی برای زایمان در بیمارستان هستید، متخصص زنان و زایمان و پزشک بیهوشی مسئولیت مراقبت از شما را بر عهده خواهند گرفت و با شما مانند یک بیمار جراحی برخورد خواهد شد؛ حتی اگر شما برای یک زایمان طبیعی برنامه‌ریزی کرده‌اید، به این معنی نیست که زایمان طبیعی خواهید داشت و ممکن است طبق تشخیص پزشک زایمان به روش سزارین انجام شود.

پس از سزارین با مشکلات و سختی‌های بهبود بعد از یک جراحی بزرگ مواجه هستید و علاوه بر آنکه مجبور خواهید بود روزهای بیشتری را برای بهبود خود در بیمارستان بمانید، بعد از آن نیز مدت بیشتری لازم است تا با درد و زخم‌های جراحی زایمان کنار بیایید و نیاز به استراحت بیشتری نیز دارید و این در حالی است ‌که شما مادر یک کودک شده‌اید و باید از او نیز مراقبت کنید.

دلایل ترس از زایمان طبیعی

تمام خانم‌های حامله داستان‌های ترسناکی در ارتباط با درد زایمان طبیعی به گوششان رسیده است. اگر این نگرانی برای شما نیز وجود دارد، بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان در این رابطه مشاوره بگیرید. او می‌تواند در مورد درد زایمان طبیعی و راه‌های کنترل آن و زایمان بدون درد، بیشتر برای شما توضیح دهد. صحبت با مادرانی که سزارین یا زایمان طبیعی انجام داده‌اند، می‌تواند به شما برای آشنایی با مشکلات و شرایط هر کدام از این روش‌ها کمک کند.

شاید در روند جراحی سزارین هیچ دردی نداشته باشید، اما نسبت به زنی که زایمان طبیعی داشته است، دورۀ بهبودی طولانی‌تر و سخت‌تری را تجربه خواهید کرد. ممکن است برخی از زنان باردار معتقد باشند که سزارین به آنها اجازه می‌دهد تا وجود برخی مشکلات در فرایند زایمان را به حداقل برسانند.

حتما بخوانید:
روشهای نوین سقط جنین

مشکلات سزارین بیشتر است یا زایمان طبیعی

مشکلاتی مانند پارگی واژن، بی‌اختیاری مدفوع و تغییراتی که ممکن است رابطۀ جنسی آنها را در آینده تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه در بسیاری از زنانی که زایمان طبیعی انجام می‌دهند، درجه‌هایی از پارگی واژن یا پرینه؛ که همان فاصلۀ بین مقعد و واژن است، ایجاد می‌شود اما اکثر این پارگی‌ها سطحی است و معمولاً در مدت کوتاهی به صورت خودبه‌خود بهبود می‌یابد. تنها تعداد کمی از زنانی که زایمان طبیعی انجام می‌دهند ممکن است با پارگی جدی‌تری روبه‌رو شوند که نیاز به بخیه داشته و با درد یا ناراحتی‌هایی تا چند ماه همراه باشد.

همچنین هیچ شواهد علمی‌ای وجود ندارد که نشان‌دهندۀ نقش زایمان طبیعی در مشکل بی‌اختیاری مدفوع باشد. از طرفی برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که عمل سزارین برای بارداری‌های بعدی مادر ممکن است مشکل‌ساز شود، به همین علت، اگر قصد بارداری مجدد دارید و مشکل خاصی نیز وجود ندارد بهتر است زایمان طبیعی را انتخاب کنید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

این غذاها را بخورید تا در برابر اثرات آلودگی ناشی از ریزگرد مقاوم شوید

چکیده: با افزایش سطح آلودگی های ناش از ریزگردها ، بسیار مهم است که خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This