خانه / بهداشت و سلامت / تازه های سلامت / سطح ویتامین D در خون مردان مسن می‌تواند خطر بیماری و مرگ را پیش بینی کند

سطح ویتامین D در خون مردان مسن می‌تواند خطر بیماری و مرگ را پیش بینی کند

چکیده:
میزان ویتامین D در خون افراد مسن قادر است معیار خوبی برای سنجش میزان سلامت این اشخاص و احتمال مرگ زودرس آنان باشد.

پیشرفت های علمی به محققان کمک می کند تا روش های جدیدی برای شناسایی زودتر بیماری ها پیدا کنند. دستیابی به موفقیت جدید نشان می دهد که سطح ویتامین D در گردش خون در خون می تواند پیش بینی خوبی برای سلامتی در آینده و خطر بیماری در مردان پیر باشد.

سطح پایین ویتامین D با مشکلات سلامتی مرتبط با سن ، از جمله پوکی استخوان ارتباط دارد.
دکتر لین آنتونیو از بیمارستان های دانشگاه لوون در بلژیک و تیمی از محققان اروپایی این مطالعه را انجام دادند. آنها یافته های خود را در بیست و دومین کنگره غدد درون ریز اروپا (e-ECE 2020) در اوایل سپتامبر ارائه دادند.

ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان ها و همچنین محافظت در برابر عفونت ها و بیماری ها مهم است. کمبود ویتامین D یک مشکل عمده بهداشتی در جهان است ، با تخمین ها نشان می دهد که در حدود ۱ میلیارد نفر سطح پایین ویتامین D در خون دارند.

خطرات کمبود ویتامین D در سلامتی

کمبود ویتامین D به ویژه در افراد مسن شایع است. همچنین ، مطالعات به طور فزاینده ای اهمیت ویتامین D را در محافظت در برابر طیف وسیعی از شرایط سلامتی مرتبط با افزایش سن را نشان می‌دهند.

محققان سطح پایین ویتامین D در خون را با مشکلات عمده سلامتی مرتبط با سن مرتبط دانسته اند ، از جمله:

 اشکال ویتامین D 

 اشکال یا متابولیت های مختلفی از ویتامین D در بدن وجود دارد. با این حال ، جامعه پزشکی معمولاً از مقدار کل این متابولیت ها برای تعیین وضعیت ویتامین D در افراد استفاده می کند.

بدن فرم پروهورمون ، ۲۵ دی هیدروکسی ویتامین D را به ۱،۲۵ دی هیدروکسی ویتامین D تبدیل می کند ، که دانشمندان آن را شکل فعال ویتامین D در بدن می دانند.

با این حال ، بیش از ۹۹٪ از کل متابولیت های ویتامین D در خون به پروتئین ها متصل می شوند ، بنابراین تنها بخش کوچکی از آن می تواند از نظر بیولوژیکی فعال باشد. این توضیح می دهد که چرا فرم های آزاد و فعال ویتامین ممکن است پیش بینی کننده ای برای سلامت فعلی و آینده نسبت به کل سطح باشد.

سطح ۲۵ هیدروکسی ویتامین D آزاد

دکتر آنتونیو و تیم او از داده های مطالعه پیری مردان اروپا استفاده کردند که محققان از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ از ۱۹۷۰ مرد ۴۰ تا ۷۹ ساله جمع آوری کردند.

برای بررسی اینکه آیا متابولیت های آزاد ویتامین D بهتر می توانند نگرانی های مربوط به سلامتی را پیش بینی کنند ، این تیم با توجه به سن ، شاخص توده بدن (BMI) و سبک زندگی ، سطح ویتامین D آزاد و کل در بدن مردان را با وضعیت سلامتی فعلی آنها مقایسه کرد.

این یافته ها نشان داد که حتی متابولیت های ویتامین D آزاد و متصل به آن در معرض خطر بالاتر مرگ قرار دارند ، اما تنها ۲۵-هیدروکسی ویتامین D آزاد پیش بینی کننده مشکلات سلامتی در آینده است و نه ۱،۲۵-dihydroxyvitamin D آزاد.

دکتر آنتونیو توضیح می دهد: “این داده ها بیشتر تأیید می کنند که کمبود ویتامین D با تأثیر منفی بر سلامت عمومی مرتبط است و می تواند خطر مرگ را پیش بینی کند.”

گرچه این یافته ها امیدوار کننده است ، این مطالعه ماهیتی مشاهده‌ای داشت ، بنابراین محققان نتوانستند مکانیسم های اساسی را تعیین کنند. بعلاوه ، جمع آوری اطلاعات خاص در مورد علل مرگ شرکت کنندگان امکان پذیر نبود.

“بیشتر مطالعات بر ارتباط بین سطح کل ۲۵ هیدروکسی ویتامین D و بیماری و مرگ و میر ناشی از سن تمرکز دارد. از آنجا که ۱،۲۵-dihydroxyvitamin D شکل فعال ویتامین D در بدن ما است ، ممکن است پیش بینی کننده قوی تری برای بیماری و مرگ باشد. همچنین درباره اینکه آیا باید ویتامین D کل یا آزاد اندازه گیری شود ، بحث شده است. “دکتر آنتونیو توضیح می دهد.

وی نتیجه گیری کرد: “داده های ما اکنون نشان می دهد که هم سطح ۲۵ هیدروکسی ویتامین D آزاد و هم میزان بهتری برای ارزیابی خطر سلامتی در آینده در مردان است.”

دکتر آنتونیو و همکارانش در حال نهایی کردن تجزیه و تحلیل آماری و مقاله کار خود هستند. تحقیقات بیشتر در مورد سطح ویتامین D و ارتباط آنها با کاهش سلامتی عمومی افراد زمینه امیدوار کننده ای برای مطالعات آینده می‌باشد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص متعدد موسیر در طب سنتی

چکیده: خواص موسیر مانند سیر و پیاز بی نظیر است و اغلب پزشکان توصیه می کنند …

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: نعیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This