سه شنبه , ۸ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / کابردهای بسیار جوش شیرین یا بیکربنات سدیم

کابردهای بسیار جوش شیرین یا بیکربنات سدیم

چکیده:
جوش شیرین یا Baking soda که به نام بی کربنات سدیم هم شناخته می شود، نوعی نمک سفید، بی بو و بدون طعم است که از ترکیب سدیم و کربنیک اسید ساخته شده و به دلیل خواص قلیایی که دارد با کاهش اسید معده به کاهش سوزش آن هم کمک می کند.

بیکینگ پودر همان جوش شیرین است

بیکینگ پودر از مخلوط بیکینگ سودا یا جوش شیرین و یک یا دو نمک اسیدی دیگه شامل پودر تارتار و سدیم آلومینیوم سولفات و همچنین نشاسته ذرت تشکیل می شود. اکثر بیکینگ پودرهایی که ما از آنها در پخت کیک استفاده میکنیم در دو مرحله با انجام دو واکنش به فرایند پخت کیک کمک می کنند.

در مرجله اول زمانیکه ما مایعی رو به مواد خمیری که داریم آماده می کنیم، اضافه می کنیم در این حالت بیکینگ پودر رطوبت را به خود جذب کرده و یکی از نمک های اسیدی با بیکینگ سودا واکنش انجام میدهد و گاز دی اکسید کرین تولید می نماید.

در مرحله دوم وقتی که خمیر را داخل فر قرار می دهیم انجام میشود. سلول های گازی بزرگ شده و باعث پف کردن خمیر شده و کیک اسفنجی و متخلخل میگردد.

خواص جوش شیرین برای زیبایی

توجه : پیش از مصرف هرگونه ماسک بر روی صورت و نواحی حساس بدن، با مالیدن مقداری کمی از آن بر روی پوست دست خود به مدت حداقل ۲۰ دقیقه، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید.

۱- آکنه و جوش صورت

جوش شیرین به دلیل خواص ضد التهابی که دارد به درمان آکنه و جوش صورت و همچنین و تورم و قرمزی ناشی از جوش کمک می کند.

جوش شیرین به دلیل خواص ضد میکروبی قوی که دارد به از بین رفتن باکتری های ایجاد کننده جوش کمک کرده و آن را درمان می کند. در اینجا به معرفی چند ماسک موثر ساخته شده از جوش شیرین می پردازیم:

ماسک جوش شیرین برای جوش

۲ قاشق غذا خوری پودر جوش شیرین را با ۲ قاشق غذا خوری آب ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

برای جلوگیری از خشکی پوست بر روی آن مرطوب کننده بمالید.

ماسک جوش شیرین و آب لیمو ترش

۲ قاشق غذا خوری پودر جوش شیرین را با ۲ قاشق غذا خوری آب و ۱ قاشق چای خوری آب لیمو ترش تازه ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

این ماسک را ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

ماسک جوش شیرین و عسل برای جای جوش

۱ قاشق غذا خوری عسل طبیعی را با ۱ قاشق غذا خوری جوش شیرین ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید ۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد شویید.

این ماسک را ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

ماسک جوش شیرین و روغن نارگیل

۱ قاشق چای خوری جوش شیرین را با ۱ قاشق چای خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید و به آرامی ماساژ دهید، پس از دو دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید.

ماسک جوش شیرین و سرکه سیب

۱ قاشق غذا خوری جوش شیرین را با ۱ قاشق غذا خوری آب و ۱ قاشق غذا خوری  سرکه سیب  ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

ماسک جوش شیرین و روغن زیتون

۱ قاشق غذا خوری روغن زیتون را با ۱ قاشق غذا خوری جوش شیرین ترکیب کنید و بر روی صورت بمالید و در حرکات دایره ای به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید و سپس با آب ولرم بشویید.

این ماسک را هر روز استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

ماسک جوش شیرین و شیر

۱ قاشق غذا خوری جوش شیرین را با ۱/۴ فنجان شیر ترکیب کنید و بر روی صورت بمالید و در حرکات دایره ای به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید و سپس با آب ولرم بشویید.

این ماسک را ۲ تا ۳ بار در هفته استفاده کنید.

۲- دئودورانت طبیعی

جوش شیرین یک دئودورانت طبیعی است؛ هنگامی که شما عرق می کنید، باکتری هایی که بر روی پوست زندگی می کنند با افزایش فعالیت خود باعث بوی بد بدن می شوند. جوش شیرین خاصیت قلیایی دارد و با از بین بردن این باکتری ها به رفع بوی بد عرق کمک می کند.

طرز تهیه دئودورانت طبیعی جوش شیرین

یک قاشق چای خوری پودر جوش شسرین را با مقداری آب ترکیب کنید تا خمیر شیری رنگی به دست آید. این خمیر را زیر بغل و اطراف کشاله ران خود بمالید.

۳- لایه بردار طبیعی پوست صورت

جوش شیرین یک روش ارزان و آسان برای لایه برداری از پوست صورت محسوب می شود.

ماسک لایه بردار جوش شیرین

پوست خود را تمیز بشوییدو خشک کنید. یک قاشق چای خوری پودر جوش شیرین را با نصف فنجان آب ترکیب کنید و بر روی صورت خود بمالید، بگذارید ۵ دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

۴- نرم کننده طبیعی پوست

جوش شیرین به دلیل خواص پاک کنندگی قوی که دارد به پاک سازی پوست کمک کرده و باعث نرم تر شدن آن می شود.

۵- درمان آفتاب سوختگی

جوش شیرین یکی از بهترین و ارزان ترین روش های طبیعی برای درمان سریع آفتاب سوختگی به شمار می رود.

ماسک جوش شیرین و آب

نیم فنجان پودر جوش شیرین را در یک فنجان آب گرم بریزید تا خمیری به دست آید، این خمیر را بر روی مناطق آسیب دیده پوست بمالید، ۵ دقیقه بگذارید بماند تا خارش و سوزش آن درمان شود و سپس با آب سرد بشویید.

این ماسک را چند بار در روز استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

شما همچنین می توانید مقداری جوش شیرین را در یک وان آب گرم بریزید و در آن بمانید تا سوزش و خارش پوست درمان شود.

۶- درمان جای نیش حشرات

استفاده از جوش شیرین یکی از بهترین و سریع ترین روش ها برای درمان خارش و درد ناشی از نیش حشرات محسوب می شود.

یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید و روزی ۳ بار بر روی جای نیش بمالید تا زودتر درمان شود.

۷- مناسب مو های چرب

جوش شیرین به دلیل خواص قلیایی که دارد، برای مو های چرب مناسب می باشد و می تواند به پاک سازی و درمان مو های چرب کمک کند.

ماسک مو با جوش شیرین

یک قاشق چای خوری پودر جوش شیرین را به شامپوی خود اضافه کنید و مو ها را با آن بشویید تا چربی اضافی مو ها را کنترل کند.

فواید دارویی و درمانی خوردن جوش شیرین برای سلامتی

۸- معده و دستگاه گوارش

جوش شیرین دارای خواص قلیایی است و به همین دلیل با کاهش اسید معده و بهبود تعادل PH بدن به درمان سو هاضمه، ریفلاکس معده، سوزش سر دل، معده درد و سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

مقدار مجاز مصرف روزانه جوش شیرین برای معده

برای کاهش اسید معده توصیه می شود که یک قاشق چای خوری جوش شیرین را به یک لیوان آب اضافه کنید و یک ساعت بعد از هر وعده ی غذایی بنوشید.

۹- سلامت دندان ها

جوش شیرین دارای خواص ضد باکتریایی قوی است و با از بین بردن باکتری استرپتوکوکوس موتانس که باعث پوسیدگی دندان می شود، خطر ابتلا به پوسیدگی دندان ها را کاهش می دهد.

گفته می شود که اگر جوش شیرین را به خمیر دندان خود اضافه کنید یا آن را با آب ترکیب کنید و هفته ای ۱ بار برای تمیز کردن دندان ها استفاده کنید به سفید تر شدن دندان ها کمک می کند.

فراموش نکنید که زیاده روی در مصرف جوش شیرین باعث از بین رفت مینای دندان می شود.

۱۰- رحم و عفونت واژن

جوش شیرین دارای خواص ضد قارچی و ضد میکروبی قوی است و چون خواص قلیایی دارد به تعادل PH واژن کمک کرده و می تواند به سلامت رحم و درمان عفونت رحم و واژن کمک کند.

شستشوی واژن با جوش شیرین به درمان خارش و سوزش و همچنین رفع بوی بد واژن کمک می کند.

جوش شیرین دارای خواص سفید کنندگی طبیعی است به همین دلیل به رفع تیرگی واژن در زنان کمک می کند.

۱۱- درمان عفونت ادراری

تحقیقات در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد که جوش شیرین به دلیل خواص قلیایی که دارد با برقراری تعادل PH در دستگاه ادراری به درمان عفونت ادراری و عفونت مثانه به ویژه در زنان کمک می کند.

۱۲- لاغری و کاهش وزن

برخی مطالعات اولیه نشان می دهد که خوردن جوش شیرین می تواند به لاغری و کاهش وزن افراد کمک کند؛

جوش شیرین و آب لیمو ترش

لیمو ترش غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان هاست که به عنوان یک چربی سوز طبیعی عمل می کند و ترکیب آن را جوش شیرین یکی از بهترین روش ها برای لاغری و کاهش وزن محسوب می شود.

یک قاشق چای خوری پودر جوش شیرین را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید و چند قطره آب لیمو ترش تازه در آن بریزید. هر روز صبح ناشتا این آب را بنوشید تا نتیجه بگیرید.

جوش شیرین و چای سبز

مطالعات نشان می دهد که چای سبز حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی فعال به نام کاتچین هاست که می تواند به شما کمک کند کالری کمتری در طول روز مصرف کنید و در نتیجه باعث لاغری و کاهش وزن شما می شوند.

در لیوان چای سبز دم شده، ۱/۴ قاشق چای خوری پودر جوش شیرین بریزید و خوب هم بزنید، این چای را هر روز بنوشید تا به لاغری شما کمک کند.

۱۳- جنین و زنان باردار

مطالعات نشان داده که استفاده از جوش شیرین تاثیری بر روی جنین در رحم ندارد و مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی بدون عوارض می باشد؛

جوش شیرین به دلیل خواص قلیایی که دارد به کاهش اسید معده کمک کرده و به درمان سوزش سر دل و رفلاکس معده در زنان باردار و شیرده کمک می کند.

با وجود همه ی این حرف ها توصیه می کنیم که زنان در دوران بارداری و شیردهی قبل از خوردن جوش شیرین با پزشک مشورت کنند.

۱۴- کلیه

یک مطالعه بالینی منتشر شده در مجله انجمن آمریکایی نفرولوژی نشان داده که مصرف بی کربنات سدیم خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را از بین برده و سرعت پیشرفت نارسایی کلیه را کاهش می دهد.

۱۵- بدنسازی

یک مقاله علمی منتشر شده در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که خوردن جوش شیرین قبل از تمرینات ورزشی و بدنسازی به بهبود عملکرد ورزشکاران و افزایش انرژی آن ها کمک می کند.

همچنین جوش شیرین با کاهش تولید اسید لاکتیک در ماهیچه ها، از خستگی و درد عضلات پس از تمرینات بدنسازی کمک می کند.

۱۶- سرطان 

تحقیقات علمی اولیه نشان داده است که مصرف خوراکی بی کربنات سدیم یا جوش شیرین می تواند PH تومور و سلول های سرطانی پستان را افزایش داده و متاستاز آن ها را کاهش دهد.

سایر کاربرد های جوش شیرین یا بیکربنات سدیم :

جوش شیرین یا همان بیکربنات سدیم دارای کاربردهای بسیاریست که در ادامه این مطلب به آنها اشاره خواهیم نمود:

۱۷-اطفاء حریق

با پاشیدن بیکربنات سدیم بروی مواد شعله ور می تـوان آتش را خاموش کرد.

۱۸- ضد عفونی کننده میوه و سبزیجات

از مـخلوط جوش شیرین و آب برای شستن میوه ها وسبزیجات استفاده کنید.

۱۹- نیش پشه و زنبور

جوش شیرین یا بیکربنات سدیم خارش و سوزش گزش پشه، نیش زنبور و سایر حشرات را تسکین میدهد. با مخلوط آب و جوش شیرین یک خمیر غلیظ تهیه کنید و برای چند دقیقه بروی محل گزیدگی قرار دهید.

۲۰- آلرژی

جوش شیرین واکنشهای آلرژیک پوست مانند کهیر را التیام میبخشد. کافیست درون آب وان حمام ۲ فنجان جوش شیرین اضافه کنید.

۲۱- پایین آوردن تب

برای کاهش تب و یا خنک کردن بدن نیز میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید. کافیست در آب وان حمام ۲ فنجان جوش شیرین مخلوط کنید.

۲۲- جوش صورت

برای التیام جوش صورت نیز میتوان از بیکربنات سدیم استفاده کرد.

نکته : با مخلوط جوش شیرین و آب یک خمیر تهیه کنید و روی جوش بمالید و بگذارید ۱۵-۱۰ دقیقه بماند تا خشک شود. همچنین از این خمیر میتوان بعنوان یک ساینده ملایم صورت نیز استفاده کرد.

۲۳- کاندیشنر مو

از جوش شیرین بعنوان یک کاندیشنر مو نیز میتوان سود برد. کافیست ۲ قاشق سوپخوری جوش شیرین را با یک قاشق چایخوری شامپو مخلوط کنید و با آن سر خود را بشویید. جوش شیرین موها را روشنتر و درخشنده تر کرده و چربی آن را کاهش میدهد.

۲۴- نظافت برس و شانه

برای شستن و تمیز کردن برس و شانه های خود ابتدا آب درون ماهی تابه ریخته بگذارید بجوش آید سپس یک فنجان جوش شیرین به آن اضافه کنید. سپس برس و شانه خود را بمدت ۱۰ دقیقه درون ماهی تابه بجوشانید. سپس زیر آب داغ گرفته و آنها را آب بکشید. البته مراقب باشید که آب جوش شانه و برس شما را ذوب نکند.

۲۵- بوی بد دهان

برای رفع بوی بد دهان پس از مصرف سیر، پیاز و یا فلفل میتوانید ۱۰/۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و اندکی آب دهانتان را شستشو دهید. جوش شیرین بوی بد دهان را خنثی میکند.

۲۶- سفید کردن دندان

برای سفید تر شدن دندانهایتان مسواک تر خود را درون بیکربنات سدیم فرو برید سپس با آن دندانهایتان را مسواک بزیند. همچنین میتوانید روی خمیر دندان اندکی جوش شیرین بپاشید و سپس دندانها را مسواک بزنید.

نکته : جوش شیرین یا بیکربنات سدیم یک سفید کننده دندان طبیعی است.

۲۷- التیام تبخال

برای التیام تبخال و هر گونه زخم داخل دهان نیز میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید.

۲۸- بوی پا

رای ریکس کردن و رفع بوی بد پا نیز میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را درون یک تشت آب داغ مخلوط کرده و پا ها را با آن بشویید.

۲۹- دندان مصنوعی

برای شستشوی دندانهای مصنوعی مخلوط رقیقی از آب و جوش شیرین تهیه کرده و دندانهای مصنوعی را در مدت شب درون آن قرار دهید.

۳۰- دستگاه بخور

در دستگاه بخور خود جوش شیرین بریزید تا هم گرفتگی بینی شما رفع گردد و هم بوهای نامطبوع منزلتان گرفته شود.

۳۱- خوشبو کردن دهان

برای خوشبو کردن دهان میتوانید آدامس را مرطوب کرده و در جوش شیرین فرو برید و سپس آن را بجوید.

۳۲- بوی دستها بعد از آشپزی

برای از بین بردن بوی نامطبوع دستها پس از آشپزی و غیره… دستهای خود را با آب و جوش شیرین شستشو دهید.

۳۳- سوزش معده

برای رفع سوزش معده نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را درون یک نصف لیوان آب مخلوط کرده و بنوشید.

توجه : جوش شیرین یا بیکربنات سدیم اسید معده را خنثی کرده و بعنوان یک آنتی اسید طبیعی عمل میکند.

۳۴- دهان شوی خانگی

از جوش شیرین بعنوان یک دهان شوی خانگی و ارزان قیمت سود برید. دو قاشق چای خوری جوش شیرین را با نصف لیوان آب مخلوط کرده و دهان خود را با آن غر غره کنید.

۳۵- التیام آفتاب سوختگی

برای التیام آفتاب سوختگی پوست بمدت نیم ساعت درون وان حمام که در آب آن جوش شیرین مخلوط گردیده بروید.

۳۶- پودر بچه

عوض پودر بچه میتوان از جوش شیرین یا بیکربنات سدیم استفاده کرد چرا که خاصیت رطوبت گیری آن بیشتر است.

۳۷- التیام سوختگی

برای التیام سوختگی های خفیف پوست از جوش شیرین استفاده کنید. یک خمیر غلیظ از جوش شیرین و آب تهیه کرده روی محل سوختگی قرار دهید و بگذارید تا خشک شود.

۳۸- بوی داخل یخچال

برای گرفتن و حذف بوی داخل یخچال و یا فریزر جوش شیرین را درون یک ظرف سر باز ریخته و درون یخچال قرار دهید. جوش شیرین را هر ۲ ماه یکبار تجدید کنید.

۳۹- کک های فرش

برای نابود کردن کک های فرش به نسبت مساوی نمک و جوش شیرین را با هم ترکیب کرده و روی فرش بپاشید و ۲۴ ساعت بگذارید مانده، سپس جارو برقی بکشید.

توجه : روز بعد فرش را با جاروبرقی کاملا از جوش شیرین و نمک پاک کند. البته این کار را در روزهای بارانی و یا در مناطق مرطوب انجام ندهید.

۴۰- خلاصی از مورچه

برای خلاص شدن از شر مورچه ها نیز کافیست در مسیر حرکت آنها جوش شیرین یا بیکربنات سدیم بپاشید.

۴۱- گرفتگی سینک آشپزخانه

برای باز گرفتن و رفع گرفتگی سینک آشپزخانه و یا هر لوله ای کافیست ۱/۴ فنجان جوش شیرین را با نمک ترکیب کرده و درون آنها بریزید و سپس آب جوش روی آن خالی کنید.

۴۲- رطوبت گیر کمد لباس

جوش شیرین را درون یک کیسه کوچک مانند کیسه چای کیسه ای قرار داده و آن را درون کمد، دراور و گنجه لباس قرار دهید تا به عنوان رطوبت گیر از لباسهای شما محافظت کند.

۴۳- بوی بد کفش

برای رفع بو و رطوبت پا اندکی بیکربنات سدیم درون کفش بپاشید.

۴۴- شستن حیوانات

پیش از شستن سگ و یا گربه ی خانگی خود چند ساعت پیش از استحمام کردن روی سطح بدن آنها جوش شیرین بپاشید.

توجه :  این کار بوی نامطبوع و ککهای بدن آنها را از میان میبرد. البته هنگام استحمام، حیوانات خانگی خود را کاملا بشویید تا جوش شیرین روی بدن انها باقی نماند.

۴۵- ترد کردن گوشت

برای ترد کردن گوشت میتوانید اندکی جوش شیرین را روی گوشت پاشیده و گوشت را برای چند ساعت درون یخچال قرار دهید. سپس گوشت را کاملا آب بکشید.

۴۶- کاهش نفخ شکم

برای کاهش نفخ شکم پس از مصرف لوبیا میتوانید لوبیا را در مخلوط آب و جوش شیرین برای چند ساعت قرار دهید تا خیس بخورد.

۴۷- رفع تلخی چای

برای رفع تلخی چای هنگام دم کردن چای اندکی بیکربنات سدیم درون آن بریزید.

۴۸- خوشبو و نرم کننده لباس

همیشه درون ماشین لباسشویی خود ۱/۲ فنجان جوش شیرین اضافه کنید. جوش شیرین لباسها را خوشبو و نرم میسازد. جوش شیرین یک لکه بر، بو زدا و نرم کننده طبیعی لباسهاست.

۴۹- شوینده عمومی

خمیر حاصل از ترکیب نمک، جوش شیرین و آب یک شوینده عمومی خیلی موثر است.

۵۰- تمیز کردن ماهی تابه

برای تمیز کردن ماهی تابه های ته گرفته خمیری از جوش شیرین تهیه و روی ته گرفتگی ماهی تابه قرار دهید تا ۷ ساعت بماند.

۵۱- براق کننده فلزات

از سودا میتوان برای جلا دادن و صیقلی کردن برخی فلزات مانند ظروف سیلور(نقره) و یا استیل زنگ نزن نیز استفاده کرد. کافیست با یک پارچه نرم و مرطوب توسط جوش شیرین ظروف را پرداخت کنید.

۵۲- قارچ کش

جوش شیرین یا بیکربنات سدیم یک قارچ کش طبیعی ست.

۵۳- عفونت مهبلی

چنانچه دچار التهاب و عفونت مهبلی شدید جوش شیرین را در آب وان حمام مخلوط کرده و در آن قرار گیرید.

۵۴- مزه دهنده

جوش شیرین یا بیکربنات سدیم در صنایع غذایی بعنوان مزه دهنده ترش و نوعی نگهدارنده کاربرد دارد.

عوارض و مضرات جوش شیرین

زیاده روی در خوردن جوش شیرین می تواند باعث واکنش های آلرژیک و حساسیت شود که با تهوع، استفراغ، درد شکمی  و در موارد نادر تشنج، کما و مرگ مشخص می شود.

جوش شیرین مقادیر بالای سدیم دارد و زیاده روی در مصرف آن برای افراد مبتلا به بیماری های کبد، کلیه و همچنین نارسایی قلبی مضر می باشد. همچنین سدیم بالای موجود در جوش شیرین ممکن است باعث افزایش فشار خون و آسیب به کلیه ها در افراد شود.

زیاده روی در مصرف جوش شیرین، می تواند دفع پتاسیم را افزایش داده و منجر به کمبود این ماده ی معدنی در بدن شود.

مهم: مصرف خوراکی جوش شیرین برای نوزادان و کودکان ممنوع می باشد.

جوش شیرین ممکن است با برخی دارو ها از جمله آسپیرین، مکمل های کلسیم، کورتیکو استروئید ها، لیتیوم، کوینیدین و دیورتیک ها تداخل دارویی ایجاد کند.

طبع جوش شیرین

طبیعت جوش شیرین گرم می باشد. علیرغم انکار نانوایان و شیرینی پزها، جوش شیرین به طور گسترده ای برای پخت و پز و تهیه انواع نان، کیک و کلوچه استفاده می شود.

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

«یخ ضد لک» برای حذف لکه های پوست

چکیده: در این مطلب روش تهیه « یخ ضدِ لک » برای از بین بردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This