خانه / آموزش / هنر استفاده از ترکیب رنگ در انتخاب لباس و دکوراسیون

هنر استفاده از ترکیب رنگ در انتخاب لباس و دکوراسیون

چکیده:
هماهنگ کردن رنگ در انتخاب لباس‌ و دکوراسیون منزل هنر است و باید ابتدا دانش کافی در این زمینه داشته باشید تا خوش‌پوش و خوش‌لباس بوده و منزل زیبا و دل نشینی داشته باشید. ممکن است یک نفر یک کمد بزرگ پر از مدل‌های مختلف لباس و کفش و یا انواع لوازم شیک و گران قیمت منزل داشته باشد اما وقتی نداند چه رنگ و مدل‌هایی بیشتر با هم جور هستند، تقریبا همه پول‌هایی که برای خرید پوشاک و لوازم هزینه کرده، بیهوده بوده و هدر رفته است.

در اینجا بیشتر به اهمیت شناخت رنگ ها در پوشش پرداخته و خاطر نشان میکنبم با شناخت شما از رنگها، شما خواهید توانست علاوه بر ایجاد هارمونی مناسب در رنگ لباسی که میپوشید ، این تناسب را نیز در دکوراسیون لوازم منزل و حتی در طراحی سایتتان نیز بکار ببرید.

به این خاطر به موضوع هماهنگی در رنگ پوششتان پرداخته، تاکید میکنیم برای خوش‌تیپ بودن لازم است تناسب و تضاد رنگ‌ها را بشناسید و بدانید که برای چه مناسبت‌ها و مراسمی بهتر است از چه الوانی برای لباس‌های خود بهره بگیرید.

برای آشنایی با نقش رنگ در انتخاب لباس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل و مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

چگونه بدانیم چه رنگ‌هایی با هم تناسب دارند؟

یکی از چالش‌های خرید لباس، انتخاب رنگ مناسب و ست کردن آن با دیگر لباس‌هاست. پیش نیاز انتخاب بهترین و ایده‌آل‌ترین رنگ برای تیپ موردنظرتان هم آشنایی کامل با رنگ‌هاست. وقتی رنگ‌شناسی بدانید برای استایل، آرایش و حتی طراحی داخلی خانه می‌توانید انتخاب‌های عالی داشته باشید و همه جوانب زندگی خود را زیبا و چشم‌نواز کنید.

در تصویر زیر چرخه رنگ را می‌بینید که رنگ‌های اصلی، ثانویه و رنگ‌های ترکیبی را معرفی کرده است.

همان طور که می‌بینید رنگ‌ها به سه دسته زیر تقسیم شده‌اند

  • رنگ‌های اولیه: در تئوری رنگ سنتی، قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اصلی هستند زیرا دانه‌های رنگی تشکیل دهنده آن‌ها از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده و تمام رنگ‌های دیگر از ترکیبات مختلف این سه رنگ با یکدیگر به دست می‌آیند.
    البته در نقاشی، سه رنگ اصلی رنگ‌های زرد، آبی فیروزه‌ای و ارغوانی هستند.
  • رنگ‌های ثانویه: به رنگ‌هایی که از ترکیب دو رنگ اولیه تشکیل بشود رنگ‌های ثانویه گفته می‌شود. این رنگ‌ها عبارت‌اند از سبز (آبی + زرد)، بنفش (آبی + قرمز) و نارنجی (زرد + قرمز).
  • رنگ‌های ترکیبی (مرتبه سوم): زرد- نارنجی، قرمز-نارنجی، قرمز-بنفش، آبی-بنفش، آبی-سبز و زرد-سبز، این رنگ‌ها از ترکیب یک رنگ اصلی با یک رنگ فرعی به وجود می‌آیند و در میان دو رنگ تشکیل دهنده خود قرار می‌گیرند.

اولین نمودار رنگ دایره شکل را «سر آیزاک نیوتون» (Sir Isaac Newton) در سال ۱۶۶۶  (قرن ۱۸ میلادی) به وجود آورد تا بدین واسطه بین رنگ‌های مختلف ارتباط برقرار کند.

مواردی که در بالا در مورد رنگ‌های اولیه و ترکیبی نوشتیم چیزی است که در دایره رنگ مشخص می‌شود و این دایره در هر حوزه از زندگی بشر که به رنگ مربوط باشد، کاربرد دارد.

البته لازم به ذکر است که در دایره رنگ‌ها، سرد و گرم بودن الوان نیز مشخص می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید نقشه رنگ‌های سرد و گرم را ببینید.

 

رنگ‌های سمت چپ سرد هستند و رنگ‌های سمت راست، گرم

 

خانواده رنگ‌هایی همچون قرمز، نارنجی، زرد، قهوه‌ای و … جزو رنگ‌های گرم هستند. این رنگ‌ها باعث می‌شوند تا چیزی که به آن رنگ است، به لحاظ اندازه کوچک‌تر دیده شود. به همین خاطر است که در استایل لباس‌پوشیدن، کسانی که می‌خواهند لاغرتر به نظر برسند سراغ رنگ‌های گرم می‌روند.

رنگ‌های سرد همانند خانواده آبی، ارغوانی، سبز و … رنگ‌های آرامش‌بخش بشمار می‌روند.

رنگ‌های خنثی 

در جدول زیر می‌توانید تمامی رنگ‌های خنثی را مشاهده کنید؛ این نمودار از سفید شروع می‌شود و پس از عاجی، کرم، توسی، شتری، خاکی، زیتونی و قهوه‌ای به سیاه می‌رسد.

جدول رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی خاصیت خود-توصیفی دارند. آنها کاملا بی‌کلام، ساده و عقب‌نشینی‌کرده هستند.

قانون ست کردن رنگ‌ها با هم چیست؟

برای تناسب هر چه بیشتر لباس‌هایی که می‌پوشیم و هارمونی آنها با هم باید قانون ترکیب رنگ‌ها را بلد باشید. به همین خاطر در زیر به شما توضیح داده‌ایم که چگونه می‌توانید رنگ‌ها را با هم ست کنید.

رنگ‌های مکمل (Complementary)

یکی از قوانین ست کردن رنگ‌ها با هم استفاده از رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر است. به این صورت که مثلا قرمز و سبز، بنفش و زرد، آبی و نارنجی مکمل همدیگر بشمار می‌روند. یعنی وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند ترکیب بسیار چشم‌نوازی می‌سازند.

این رنگ‌ها در چرخه رنگ دقیقا مقابل یکدیگر ایستاده‌اند. شاید تصور کنید که مثلا وقتی آبی و نارنجی کنار هم قرار می‌گیرند، خیلی جیغ می‌شود اما این طور نیست و آنها ترکیب فوق‌العاده زیبایی با هم می‌سازند. به لباس‌های تابستانی توجه کنید، اغلب با رنگ‌های مکمل طراحی و دوخته شده‌اند.

رنگ‌های هم‌خانواده (Analogous) 

وقتی رنگ‌های پشت سر هم از یک خانواده در چرخه رنگ را انتخاب کنید، به آن ترکیب رنگ هم‌خانواده می‌گویند.

مثلا اگر رنگ نارنجی یا شتری را برای لباس انتخاب کرده‌اید، برای کفش یا اکسسوری رنگ کناری آن را از چرخه رنگ‌ها انتخاب کنید تا تناسب چشم‌نوازی ایجاد کنند.

رنگ‌های ترکیبی (Triadic)

استفاده از رنگ‌هایی که در دایره رنگ به طور مساوی از هم دور هستند را اصطلاحا ترکیبی می‌گویند. به کار بردن این رنگ‌ها در کنار هم می‌تواند ترکیب زیبایی بسازد اما اختلاف‌نظرهایی در این رابطه وجود دارد. برخی کارشناسان مد معتقدند که چنین ترکیبی نمی‌تواند خوشایند باشد. اما شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های خنثی و رنگ‌های مکمل چنین ترکیبی را به وجود بیاورید. مثلا شلوار/دامن سبز با تاپ صورتی خیلی کمرنگ (پاستلی) و اکسسوری‌ها یا کفشی به رنگ آبی کمرنگ ترکیب زیبایی با هم ایجاد می‌کنند.

راهنمای ترکیب رنگ‌ها برای لباس

استفاده از یک خانواده رنگ

محتاطانه‌ترین ترکیب رنگ برای لباس، انتخاب الوان مختلف از یک خانواده است. اما این را بدانید که اگر مثلا همه لباس‌هایتان سیاه باشند، یا سبز باشند یا سفید، خیلی زود آدم را دلزده می‌کنند و برعکس تصور عموم، ترکیب جالبی نیست. بنابراین خیلی بدنبال ست کردن لباس و کفش و اکسسوری‌های خود با یک رنگ واحد نباشید.

توصیه ما این است که از ترکیب رنگ‌های مکمل برای ست کردن لباس‌ها بهره بگیرید تا جلوه زیبایی به تیپ خود ببخشید.

استفاده از رنگ‌های سایه روشن (Ombre)

رنگ‌های سایه روشن (Ombre) یا رنگ تدریجی به این صورت است که یک رنگ را از روشن‌ترین حالت تا تیره‌ترین حالتش در ترکیب لباس خود داشته باشید. مثلا آبی را در نظر بگیرید، شما می‌توانید کفش و کیف و لاک و تاپ و پیراهن و … را از ترکیبات مختلف این رنگ به طوری که سایه روشن به نظر برسد استفاده کنید.

لباس‌های آماده‌ای در بازار وجود دارند که خودشان این ترکیب را حفظ کرده‌اند. از این پیراهن‌ها می‌تواند برای جشن سال نو یا مهمان‌های زمستانی استفاده کنید. این تم برای هوای سرد مناسب‌تر است.

ترکیب تک رنگ (Monochrome)

وقتی تصمیم دارید همه اجزای لباس خود را از یک رنگ واحد انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم سراغ رنگ‌های روشن و طبیعی همانند توسی، آبی، سفید یا سیاه بروید. یا رنگ‌های پاستلی و عروسکی را انتخاب کنید. البته انتخاب این رنگ بیشتر به فصل یا مراسمی که قرار است در آن حضور داشته باشید مربوط است. به طور مثال، برای مراسم رسمی بهتر است رنگ‌های طبیعی مثل سفید یا آبی را انتخاب کنید. اما برای مهمان‌های دوستانه می‌توانید سراغ رنگ‌های زرد، صورتی یا فیروزه‌ای بروید.

استفاده از پارچه‌های طرح‌دار

این پارچه‌ها روند انتخاب را برای شما آسان‌تر می‌کنند. به این خاطر که اغلب از ترکیب دو یا سه رنگ تشکیل شده‌اند و برای خوش‌پوش بودن شما هم ملزم به استفاده از همان رنگ‌ها هستید. اکسسوری و کفش‌های خود را بر اساس رنگ‌های موجود در لباستان انتخاب کنید.

برقراری تعادل رنگ در لباس پوشیدن 

از دیگر روش‌های خوش‌تیپی این است که رنگ‌های گرم و سرد را کاملا هوشمندانه و با ظرافت و دقت با هم ترکیب کنید. مثلا اگر لباس شما خردلی است، می‌توانید آن را با آبی روشن و سفید ترکیب کنید. تا هم تنوع رنگی داشته باشید هم بالانس گرمی و سردی رنگ‌ها در ظاهر شما حفظ شود.

انتخاب رنگ لباس بر اساس رنگ پوست بدن

اگر رنگ پوست شما زرد یا روشن است، سراغ رنگ‌های توسی، آبی نیلی، خانواده سبز، فیروزه‌ای روشن، شرابی و زمردی بروید.

اگر پوست تیره و سبز دارید سراغ رنگ‌های مرجانی، عسلی، طلایی یا خاکستری مایل به قهوه‌ای بروید.

دلیل اصلی این توصیه‌ها این است که تعادل بین گرمی و سردی رنگ‌ها را حفظ کنید. این مساله در مورد رنگ‌های انتخابی برای آرایش صورت هم مصداق دارند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

مکمل های تهیه شده از اسفناج می تواند قدرت عضلانی را افزایش دهد

چکیده: تحقیقات جدید نشان داده است که  عصاره اسفناج پتانسیل آن را دارد که به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Share This