خانه / آموزش / شیوه تهیه روغن و ضماد اسطوخودوس و خواص اعجاب آور آن

شیوه تهیه روغن و ضماد اسطوخودوس و خواص اعجاب آور آن

چکیده:
روغن اسطوخودوس به خاطر عطر خوش بویی که دارد و زیبایی خود سالیان سال است مورد علاقه همگان است. از این روغن در تسکین پوست های آسیب دیده، کمک به خواب یا ایجاد تنها یک روغن مخصوص ماساژ استفاده می شود. روغن دم کرده اسطوخودوس یا مرهم آن که در زیر معرفی می شوند گزینه های عالی برای مصرف های خانگی هستند.

شما می توانید در ادامه این مقاله ، نحوه تهیه روغن ضروری اسطوخودوس را بگیرید ولی باید حواستان باشد که این فرآیند می تواند بسیار مشکل باشد و روغنی که گرفته می شود بسیار غلیظ به مقدار اندک باشد که قبل از مصرف باید با روغن دیگری ترکیب شود.

روش ۱ از ۲ : گرفتن روغن دم کرده اسطوخودوس

۱-گل تازه اسطوخودوس را بچینید یا آن ها را به صورت خشک شده بخرید. ساقه آن ها را در امتداد گل ها برش بزنید، طول این برش ها قطعات ۱۵ سانتیمتری یا بلندتر باشد. برگها و ساقه های جوان را می توانید برای دم کردن روغن به همراه گل ها استفاده کنید، گرچه ساقه های چوبی و ضخیم نزدیک به پایه گل را باید بی خیال شد. شما می توانید از جوانه های گل یا گل های که عطر قوی دارند استفاده کنید.

  • می توانید بیشتر از آنچه که حتی نیاز دارید اسطوخودوس بچینید. بعد اگر روغنی که گرفته اید با معیارهای شما همخوانی نداشت نیاز نیست برای خشک شدن دسته گل دیگری صبر کنید.

۲-اجازه دهید اسطوخودوس خشک شود. اگر از اسطوخودوس تازه استفاده می کنید، آن را در سایه قرار دهید یا دور آن لباسی بپیچید تا معطر بودن آن را افزایش دهید و و احتمال فاسد شدن روغن را به حداقل برساند. ساقه های گل را به بندهای لباس گره بزنید و به آن ها را به صورت برعکس برای خشک شدن در یک منطقه گرم، آویزان کنید. در معرض نور آفتاب قرار دادن باعث خشک شدن سریعتر اسطوخودوس می شود ولی می تواند بعضی از روغن های معطر آن را نیز تجزیه کنید. خشک شدن اسطوخودوس تازه و برش خورده ۲ هفته برای خشک شدن کامل زمان می برد. بعضی از افراد تنها به مدت یک تا ۳ روز آن را خشک میکنند تا زمانی که به نسبت معینی خشک شود ولی آن را خرد نمی کنند، چون احتمال خراب شدن را تا حد زیادی کاهش می دهد.

۳-به آرامی اسطوخودوس را خرد کنید و در یک ظرف قرار دهید. با دست های تمیز آن هارا از هم جدا کنید و خرد کنید یا با هر جسم تمیز و سنگین آن را آرام خرد کنید. اگر از حوانه های گل دارید استفاده می کنید به آرامی با انگشت و یا چاقو آن ها را باز کنید و سپس در یک ظرف تمیز قرار دهید.

  • دست های خود و ظرف را ابتدا اگر آلوده می باشند بشورید، اما قبل از در تماس قرار دادن آن ها با اسطوخودوس آن ها را کاملا خشک کنید. ترکیب با آب می تواند در عمل دم کردن و گرفتن روغن تداخل ایجاد کند.

۴-بر روی گل ها روغن بریزید- هرگونه روغن سبک و بدون عطر را درون ظرف بریزید به طوری که کامل روی سطح گل ها را بپوشاند و از لبه ظرف ۱٫۲۵ تا ۲٫۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد. روغن زیتون، روغن بادام بطور معمول برای این منظور استفاده می شود، گرچه شاید ابتدا بخواهید از بوی آن ها مطلع باشید تا بعدا در روغن اسطوخودوسی که میگیرید بوی آن گم نباشد.

۵-اگر نور آفتاب و زمان در اختیار قرار دارید اسطوخودوس را در روغن فرو ببرید. در ظرف را محکم ببندید و اجازه دهید در یک مکان آفتابی ظرف شما قرار بگیرد. چیزی نزدیک به ۴۸ ساعت احتمالا طول می کشد تا متوجه عطری خوش آیند شوید و به طور معمول به مدت ۳ تا ۶ هفته روغن به همین حالت رها می شود. اگر نور آفتاب و یا زمان به اندازه کافی ندارید می توانید بی خیال این روش شوید و به سمت مرحله بعدی پیش بروید.

۶-اگر زمان یا نور آفتاب ندارید، باید روغن را با دقت فراوان گرم کنید. یک راه سریعتر به نسبت استفاده از روش نور آفتاب این است که روغن و مخلوط اسطوخودوس را در یک قابلمه به مدت ۲ تا ۵ ساعت در معرض گرما قرار دهید و دمای آن را بین ۳۸ تا ۴۹ سانتیگراد ثابت نگه دارید. تنها این روش اگر ترمومتر آشپزی دارید و به خوبی توانایی کنترل دارید پیشنهاد می شود، چون منبع گرمایی با دمای کم یا گرمای زیاد می تواند عطر و عمر روغن را تحت تاثیر قرار دهد.

۷-روغن را صاف کنید. یک پارچه روی یک کاسه پهن کنید و روغن و مخلوط گیاهی را روی آن بریزید. گل ها را بردارید و به همراه دیگر قطعات اسطوخودوس به عنوان کود در باغ یا باغچه قرار دهید.

۸-اگر نیاز به روغن قوی تری دارید همین فرآیند را تکرار کنید. می توانید روغن صاف شده را به درون ظرف برگردانید و دوباره یکسری اسطوخودوس خشک شده جدید در اختیار داشته باشد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، ظرف را در مکان آفتابی قرار دهید یا در دمای کم برای ایجاد یک دم کرده قوی تر، در معرض گرما قرار دهید. اگر روغن قوی می خواهید تا ۸ بار می شود این فرآیند را تکرار کرد.

۹-چند قطره ویتامین E ( سلیقه ای) اضافه کنید. این ویتامین را می توان در انتهای کار برای افزایش عمر روغن اضافه کرد. پیشنهاد می شود اگر مکانی تاریک و خنک برای نگهداری روغن ندارید این کار را انجام دهید، یا اینکه روغنی که استفاده می کنید به نوعی قدیمی است و دارای عمر کوتاه. چند قطره ویتامین E به روغن اضافه کنید یا یک کپسول ژله ای ویتامین E را به درون محتویات روغن شکاف و درون آن را به ترکیب اضافه کنید.

۱۰-روغن را در یک ظرف یا بطری دارای رنگ تیره قرار دهید. پارچه را جمع کنید و تا می توانید بر روی یک فنجان اندازه گیری یا کاسه آن را فشار دهید تا روغن خارج شود. این روغن را به یک ظرف دارای رنگ تاریخ انتقال دهید تا از در معرض بیش از حد نور قرار گرفتن و از بین رفتن عطر روغن جلوگیری شود. عمر این روغن بستگی به نوع و تازگی روغن استفاده شده دارد ولی به طور معمول اگر در محل تاریک و خشک نگهداری شود ماه ها دوام می آورد.

روش ۲ از ۲ : ایجاد پماد یا ضماد اسطوخودوس

۱-ابتدا روغن دم کرده اسطوخودوس را آماده کنید. این روش یک روغن دم کرده اسطوخودوس را به پمادی تبدیل می کند که می توان آن را روی پوست مالید تا درد و التهاب را کاهش دهد. ابتدا شما نیاز به این دارید که روغن دم کرده اسطوخودوس را با استفاده از روش زیر آماده کنید یا به صورت آماده از دارو گیاهی بخرید.

۲-با استفاده از یک چاقو یا رنده، مومی را رنده کنید. قبل از رنده کردن موم به درون روغن، میزان آن را اندازه بگیرید، تقریبا به ازای ۸ قسمت روغن، نیاز به یک قسمت موم دارید. برای تهیه یک پماد سخت تر می توانید موم بیشتر و برای ضماد نرم تر، موم کمتری استفاده کنید.

  • اگر براساس وزن موم خریداری می کنید می توانید براساس فرمول زیر موم تهیه کنید.

۳-موم و روغن را تحت گرمای کم قرار دهید. قطعات مومی را در ماهیتابه قرار دهید. روغن را بالای آن بریزید. آنقدر گرما دهید تا با همدیگر ذوب شوند. ممکن است ۱۵ دقیقه یا بیشتر طول بکشد تا تمامی قطعاتی مومی ذوب شوند. با استفاده از یک قاشق چوبی گاه به گاه آن ها را هم بزنید.

۴-این مخلوط را درون ظرف هایی بریزید. پماد ذوب شده را درون ظروف شیشه ای یا حلبی بریزید و مطمئن شوید که بطری ها تمیز و خشک هستند. درب بطری را با درپوشی که امکان عبور هوا از آن نباشد محکم کنید.

۵-ظرف ها را در مکان های خنک قرار دهید. بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرارگیری در یخچال یا ۳۰ دقیقه در یک اتاق خنک یا زیرزمینی، پماد را بررسی کنید ببینید سخت شده است یا خیر. اگر هنوز مایع است یا آنقدر سخت است که نمی شود با انگشتانتان کمی از آن را جدا کنید، ممکن است نیاز باشد دوباره آن را ذوب کنید. یا موم بیشتر برای سخت تر کردن آن اضافه کنید یا روغن بیشتر برای نرم تر کردن آن.

۶-ظروف استفاده شده را تمیز کنید. ظرفی که حاوی موم بوده است با آب صابون دار بجوشانید و داغ کنید و سپس گاز را خاموش کنید. اجازه دهید چند دقیقه ای خنک شود و سپس با استفاده از دستکش موم های چسبیده به لبه های قابلمه یا ظرف استفاده شده را تا زمانی که آب داغ است، بسابید.

خواص گیاهی اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

اسطوخودوس؛ گیاهی آرام بخش

اسطوخودوس گیاه اعجاب انگیزی است که در سلامتی بدن معجزه می کند! این گیاه جای سوختگی و نیش حشرات را تسکین می دهد، خواب راحتی به ارمغان می آورد، به هضم غذا کمک می کند و یک داروی ضدعفونی کننده ی فوق العاده به حساب می آید. در مطلب پیش رو شما را با خواص این گیاه شگفت انگیز و نیز روش استفاده آن، آشنا می کنیم:

اسطوخودوس، التیام بخش سوختگی
وقتی قسمتی از بدن دچار سوختگی می شود، به اسطوخودوس فکر کنید. دکتر کریستین سی یور ترانکا، دکتر داروساز می گوید: ” روغن گیاه اسطوخودوس عملکرد قابل ملاحظه ای در روند احیای پوستی دارد”.

روش استفاده: به مدت ۱۵ دقیقه، روی ناحیه ای که دچار سوختگی شده آب سرد بریزید. توجه داشته باشید آب خیلی خنک نباشد.

سپس با یک دستمال تمیز، پوست را به آرامی خشک کرده ۲ الی ۵ قطره روغن گیاه اسطوخودوس را روی پوست سوخته بمالید.

روزانه سه مرتبه، تا درمان کامل بافت های آسیب دیده این کار را تکرار کنید.

اسطوخودوس و خواب راحت
اسطوخودوس گیاه شگفت انگیزی است که در درمان اختلالات خواب، موثر عمل می کند. این گیاه به خاطر این که سردرد، اضطراب و ناراحتی های عصبی را برطرف می سازد، خواب راحتی را به شما هدیه می دهد.

آزمایش های بالینی که در سال ۲۰۰۵ در بریتانیا انجام شد نشان داد اسطوخودوس در درمان بی خوابی موثر است.

خواص گیاهی اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

روش استفاده: ۵/۱ گرم برگ و گل خشک اسطوخودوس را در ۱۵ سی سی آب جوش دم کرده و از صافی رد کنید و هنگام خواب ۱ فنجان بنوشید. در صورتی که اختلالات خواب مربوط به مشکلات عصبی گوارش باشد، صبح، ظهر و شب ۱ فنجان از این دم کرده شفابخش را میل نمایید. به مدت یک الی دو ماه این درمان را در پیش بگیرید و اگر لازم بود تا حل مشکل بی خوابی دوره جدیدی را شروع کنید.

اسطوخودوس، تسکین دهنده سوزش نیش حشرات
آیا تاکنون پشه، زنبور، عنکبوت، عروس دریایی یا حشرات دیگری شما را نیش زده است؟ دانیال فستی، نویسنده ” کتاب مقدس عصاره های گیاهی من” می گوید: ” در صورتی که حشره ای شما را نیش زد، اگر یک شیشه روغن گیاه اسطوخودوس به همراه دارید، نگران چیزی نباشید؛ چون اسطوخودوس التیام بخش و پادزهری فوق العاده است.” این گیاه همچنین ضد عفونی کننده نیز هست.

روش استفاده: اگر لازم است نیش حشره را در بیاورید و بلافاصله ۱ الی ۲ قطره روغن گیاه اسطوخودوس را روی جای نیش بمالید و نیم ساعت بعد به تعداد ۳ تا ۴ بار این کار را تکرار کنید.

پس از آن روزانه ۳ مرتبه گیاه اسطوخودوس را روی جای نیش بمالید و تا درمان کامل مرتبا از این روغن استفاده کنید. لازم به ذکر است روغن اسطوخودوس برای درمان مارگزیدگی هیچ تاثیری ندارد و باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه شود.

خواص گیاهی اسطوخودوس

اسطوخودوس، هضم کننده غذا
آیا شما نیز از نفخ یا یبوست رنج می برید؟ در این صورت بهتر است به اسطوخودوس اعتماد کنید. دکتر کریستین سی یور ترانکا می گوید: “اسطوخودوس خاصیت ضداسترس دارد و به همین دلیل به هضم غذا کمک می کند.”

روش استفاده: ۱ الی ۲ قاشق چایخوری گل خشک اسطوخودوس را در ۱۵ سی سی آب جوش بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد؛ سپس از صافی رد کنید و روزانه ۲ یا ۳ فنجان و ۱ فنجان نیز موقع خوابیدن از این دم کرده بنوشید.

علاوه بر این، می توانید روغن گیاه اسطوخودوس را به صورت موضعی استفاده کنید به این ترتیب که ۲ الی ۴ قطره از این روغن را در یک قاشق سوپخوری روغن گیاهی رقیق کرده و روی شکم خود بمالید و در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شود.

اسطوخودوس، ضد میگرن
گیاه اسطوخودوس به خاطر خواصش در رفع سردردهای میگرنی و همچنین میگرن شهرت بسیاری دارد؛ زیرا استرس را از بین می برد و این امر تاثیر آن را در مبارزه با سردرد بیشتر می کند.

روش استفاده: ۲ قطره روغن گیاه اسطوخودوس را روی شقیقه ها، پیشانی یا پشت گردن خود بمالید و ماساژ دهید. اگر لازم باشد، این کار را یک بار دیگر تکرار کنید.

اسطوخودوس، یک ضد عفونی کننده گیاهی

برای ضدعفونی کردن زخم هیچ گیاهی بهتر از اسطوخودوس نیست. اسطوخودوس، یک ضدعفونی کننده و ضدباکتری قوی محسوب می شود.

خواص گیاهی اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

روش استفاده: زخم را به دقت با آب و صابون شستشو دهید و ۲ الی ۴ قطره از روغن اسطوخودوس را روی آن بمالید و در طول روز چندین بار این کار را تکرار کنید.

اسطوخودوس، قطره

اسطوخودوس و استرس

برای مقابله با استرس نیز هیچ گیاهی به اندازه اسطوخودوس موثر نیست. دانیال فستی در کتابش می نویسد: “اسطوخودوس اعصاب را آرام و عضلات را شل می کند. این گیاه آرام بخش، دستگاه عصبی و تحریک پذیری آن را کنترل می نماید”. بر اساس مطالعات متعددی که روی اسطوخودوس انجام گرفته، روغن این گیاه، استرس بعد از عمل را در بیمارانی که عمل جراحی قلب انجام داده اند، کاهش می دهد و اضطراب زنانی را که تحت همودیالیز قرار می گیرند، کم می کند.

روش استفاده: ۱۵ سی سی آب جوش را روی یک قاشق چای خوری گل اسطوخودوس بریزید؛ در ظرف را بگذارید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد؛ سپس محلول را از صافی رد کنید و روزانه ۲ تا ۳ فنجان از این دم کرده بنوشید توجه: دکتر کریستین سی یور ترانکا خاطر نشان می کند: “از مصرف بیش از اندازه این دم کرده(بیش از مقدار ذکر شده) خودداری کنید. در صورت زیاده روی احتمال این وجود دارد که اسطوخودوس تاثیر معکوس داشته باشد و به جای آرام بخشی باعث تحریک اعصاب شود.”

اسطوخودوس، بهبود دهنده زخم

اگر دچار جراحتی شده اید یا جای زخم و جوشی دارید که خوب نمی شود، وقت را از دست ندهید و از اسطوخودوس کمک بگیرید. این گیاه اعجاب انگیز سرعت بهبودی زخم را به طور چشم گیری افزایش می دهد و پوست را احیا می کند.

روش استفاده: زخم را با آب و صابون تمیز کنید و روزانه ۲ الی ۴ قطره از روغن گیاه اسطوخودوس را به مدت ۱۰ روز روی زخم بمالید.

خواص گیاهی اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

اسطوخودوس و دل درد
تحمل استرس در مواقعی مثل اسباب کشی، دغدغه ها یا درگیری های خانوادگی و … اغلب باعث ایجاد اختلالاتی در عملکرد روده ها می شود و اسطوخودوس می تواند درمان موثری برای این قبیل ناراحتی ها باشد. دکتر کریستین سی یور ترانکا می گوید: ” اسطوخودوس به عنوان یک مُسکن و ضد اسپاسم روی اختلالاتی که منشا عصبی دارند اثر گذاشته و باعث کنترل و تسکین آن ها می شود. “

روش استفاده: ۱ تا ۲ قاشق چایخوری گل خشک را با ۱۵ سی سی آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید و روزانه ۲ تا ۳ فنجان و ۱ فنجان نیز موقع خواب از این دم کرده میل نمایید. همچنین می توانید ۲ الی ۴ قطره از روغن گیاه اسطوخودوس را با ۱ قاشق سوپ خوری روغن گیاهی رقیق کرده و مستقیماً روی شکم خود بمالید. نواحی دردناک(روی دستگاه گوارش) را در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید تا روغن جذب پوست شود.

اسطوخودوس،برگ

اسطوخودوس، باز کننده مجاری تنفسی
اسطوخودس، برای مبارزه با التهاب نایژه یا همان برونشیت، سلاح خوبی است. دانیال فستی در کتاب خود می نویسد: “گیاه اسطوخودوس ضد عفونی کننده ریوی موثری است که ترشحات برونشیتی را کاسته و به خلط انداختن آن را آسان تر می سازد”.

خواص گیاهی اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

روش استفاده: ۱۵ سی سی آب جوش را روی یک قاشق چای خوری گل اسطوخودوس بریزید، در ظرف را بگذارید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه دم بکشد. روزانه ۲ الی ۳ بار یک فنجان از این دم کرده میل کنید (بعد از غذا) البته توجه داشته باشید که در صورت بیماری برونشیت، مصرف دم کرده اسطوخودوس باید به عنوان درمان مکمل در کنار درمان مخصوص این بیماری در نظر گرفته شود.

آیا اسطوخودوس ضد فشار خون است؟

روغن گیاه اسطوخودوس قلب را آرام می کند و می تواند در کاهش فشار خون بالا موثر باشد. به همین دلیل توصیه می شود برای مقابله با فشار خون بالا از اسطوخودوس به عنوان درمان مکمل استفاده کنید.

روش استفاده: می توانید از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنید یا ۲ قطره از روغن اسطوخودوس را با ۲۰ قطره روغن گیاهی رقیق کرده و روی ستون فقرات، انحنای کف پا و یا کف دست ها بمالید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

اسطوخودوس، ضد بید

برای خلاص شدن از شر بیدها کافی است اندکی روغن گیاه اسطوخودوس به کار برید. در قدیم از اسطوخودوس برای از بین بردن بید استفاده می کردند. دانیال فستی می گوید: ” اسطوخودوس به اندازه ی گلوله های نفتالین و دیگر حشره کش های سمی برای از بین بردن بیدها موثر است”.

روش استفاده: ۴ قطره روغن گیاه اسطوخودوس را روی یک مکعب چوبی یا سنگ اسفنجی بریزید و آن را در گوشه ای از گنجه یا کمد لباس ها قرار دهید. مرتباً این کار را تکرار کنید؛ به خصوص در ماه شهریور که زمان از تخم درآمدن بیدها است. همچنین می توانید گل های اسطوخودوس را خشک کرده داخل کیسه های کوچکی بریزید و بدوزید.

کیسه های کوچک اسطوخودوس را در کمد لباس های تان قرار دهید به این ترتیب لباس های شما بوی مطبوعی خواهند گرفت و از آسیب بیدها در امان خواهد ماند.

اسطوخودوس مورچه ها را فراری می دهد
دانیل فستی که استفاده از اسطوخودوس را برای از بین بردن مورچه ها توصیه می کند، در کتاب خود می نویسد: ” مورچه ها از عصاره و روغن های گیاهی بیزارند و زمانی که با روغن گیاه اسطوخودوس از آن ها پذیرایی کنید، پا به فرار می گذارند”.

روش استفاده: برای استفاده ی بهینه از اسطوخودوس، ۵ قطره روغن گیاه اسطوخودوس، ۱۰ قطره روغن(عصاره) نعنای تند و یک چهارم لیتر الکل ۴۰ درجه را در یک آب پاش بریزید و روزانه چندین بار به محل تجمع مورچه ها بپاشید. چند روز این کار ادامه دهید خواهید دید که مورچه ها به جای دیگری نقل مکان می کنند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
تلگرام
اینستاگرام
فیسبوک
گوگل پلاس
تویتر
آپارات

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

قوی ترین داروی های گیاهی سم زدای بدن

چکیده: اصولا وقتی بدن شما نیاز به سم زدایی دارد که ذخایر سم در بدن پر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This