یکشنبه , ۶ , اسفند , ۱۴۰۲
خانه / آموزش / علت و معالجه بیرون زدگی چشم

علت و معالجه بیرون زدگی چشم

چکیده:
عارضه بیرون زدگی چشم از حدقه ، به بیماری اطلاق میشود که کره‌ چشم از حدقه یا کاسه‌ چشم بیرون می‌زند، و چشم، برآمده به نظر می‌آید. بیرون زدگی چشم از حدقه می‌تواند یک یا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار دهد. 

بسته به شدت بیماری ، بیرون زدگی چشم از حدقه می‌تواند مشکلات چشمی مانند خشکی قرنیه و التهاب ملتحمه (یکی از غشاهای پوشاننده چشم) را ایجاد کند. در بلند مدت، علائم بهبود می‌یابند اما این روند بهبودی می‌تواند سال‌ها طول بکشد. در صورت عدم درمان ممکن است بیرون زدگی چشم از حدقه تشدید شود و ادامه یابد. بیرون زدگی چشم از حدقه یک بیماری نیست، اما نشانه ای از بیماری و اختلال است. بیرون زدگی چشم از حدقه معمولا نشان دهنده‌ی مشکل در غده‌ی تیروئید است. بیماری گریوز نیز شایع ترین علت بیرون زدگی چشم از حدقه است.

نکته:
بیرون زدگی بیرون زدگی چشم از حدقه، شرایطی است که کره‌ی چشم از کاسه‌ی چشم بیرون می‌زند، و چشم، به نظر برآمده می‌آید… بیرون زدگی چشم از حدقه یک بیماری نیست، اما نشانه ای از بیماری و اختلال است.

گریوز، یک بیماری خود ایمنی است که باعث پرکاری تیروئید می‌شود. در هیپرتیروئیدیسم یا پرکاری تیروئید، غده‌ی تیروئید بیش از حد فعال است و هورمون‌های اضافی تولید می‌کند و باعث بزرگی غده‌ی تیروئید می‌شود. تیروئید در گردن، زیر سیب آدم (حنجره) قرار دارد و مسئول تولید هورمون‌هایی است که به تنظیم رشد، تنظیم سرعت سوخت و ساز و تنظیم سایر عملکرد‌های مهم بدن کمک می‌کنند. هورمون‌های تیروئید، تیروکسین و تری یدوتیرونین نامیده می‌شوند و معمولا با هم در تعادل هستند.
بیماری چشم تیروئیدی، بیماری است که بافت نرم و عضلات اطراف چشم متورم و ملتهب می‌شوند که اغلب به علت پرکاری تیروئید و گاهی کم کاری تیروئید ایجاد می‌شود. پرکاری یا کم کاری تیروئید ممکن است باعث بیرون زدگی چشم از حدقه شود. بیرون زدگی چشم از حدقه ممکن است بلافاصله اتفاق بیفتد یا کمی طول بکشد. در یک فرد سالم، سیستم ایمنی بدن به پاتوژن‌ها، ارگانیسم‌ها و مواد مضر که برای بدن مخرب و بد هستند، حمله می‌کند. این مواد مضر شامل برخی از باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، سلول‌های سرطانی و قارچ‌ها است. با این حال، در برخی از افراد، سیستم ایمنی بدن به بافت‌های نرمال و سالم حمله می‌کند که به عنوان واکنش خود ایمنی توصیف شده است. بیماری گریوز یک مثال از چنین واکنش‌های خود ایمنی است. متخصصان هنوز کاملا از دلیل وقوع بیماری‌های خودایمنی مطمئن نیستند. اگر سیستم ایمنی بدن به غده‌ی تیروئید حمله کند، ممکن است تیروئید عکس العمل خود را با تولید هورمون‌های اضافی نشان دهد.
در واکنش‌های خودایمنی آنتی بادی‌ها می‌توانند به عضلات و بافت نرم اطراف چشم حمله کنند و باعث بیرون زدگی چشم از کاسه‌ی چشم می‌شوند.

علایم بیرون زدگی چشم از حدقه

بیرون زدگی چشم از حدقه می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • خشکی چشم و یا احساس وجود جسم خارجی در چشم
 • قرمزی
 • پف کردن چشم ها
 • التهاب و تورم
 • مشکلات بینایی

عوارض بیرون زدگی چشم از حدقه

در صورت عدم درمان، پلک‌ها ممکن است در حین خواب باز بمانند و موجب خشک شدن و آسیب به قرنیه شود. اگر قرنیه بیش از حد خشک شود، خطر ابتلا به عفونت و زخم قرنیه وجود دارد که می‌تواند باعث آسیب به بینایی شود. بیرون زدگی چشم از حدقه با خطر بالای ابتلا به التهاب ملتحمه همراه است به ویژه التهاب حاشیه ای قرنیه و ملتحمه، که در آن سطح ناحیه بالایی قرنیه به علت تولید اشک و پلک زدن غیر طبیعی ملتهب می‌شود. به ندرت فشار به عصب بینایی یا شریان افتالمیک(چشمی) رخ می‌دهد، که در نهایت ممکن است بر روی بینایی تاثیر بگذارد و منجر به نابینایی شود.

حتما بخوانید:
مزایا و معایب عینک زدن یا لیزیک کردن چشم

تشخیص بیرون زدگی چشم از حدقه

پزشک به طور معمول می‌تواند با نگاه کردن به چشم متوجه بیرون زدگی چشم از حدقه شود، اما برای پیدا کردن علت بیرون زدگی چشم از حدقه به عنوان نشانه ای از یک بیماری، آزمایشاتی به شرح ذیل لازم است:

 • آزمایش خون (برای بررسی اینکه آیا غده تیروئید به درستی عمل می‌کند)
 • اندازه گیری درجه بیرون زدگی چشم از حدقه (با استفاده از دستگاه اگزوافتامومتر)
 • تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI، برای بررسی چشم و یا کاسه‌ی چشم، همچنین سی تی اسکن یا MRI مغز می‌تواند ساختار مغز را ارزیابی کند.

دلایل بیرون زدگی چشم از حدقه چیست؟

بیماری گریوز: شایع‌ترین علت بیرون زدگی چشم از حدقه، بیماری گریوز است. ۲۵-۵۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری گریوز، درگیری چشمی پیدا می‌کنند. ۱۰ سال قبل از تشخیص و ۲۰ سال بعد از تشخیص مشکلات تیروئید، مشکلات چشمی می‌تواند ایجاد شود. سلول‌های ایمنی که در بیماری گریوز به تیروئید حمله می‌کنند به کره‌ی چشم نیز حمله می‌کنند و باعث بزرگی بافت چربی و عضلات اطراف چشم می‌شوند و چشم را به جلو و خارج از کره‌ی چشم، پس می‌زنند.

نکته:
شایع‌ترین علت بیرون زدگی چشم از حدقه، بیماری گریوز است.

دیگر علائم چشمی بیماری گریوز عبارتند از:

 • درد در چشم
 • خشکی چشم
 • سوزش چشم
 • ترس از نور یا حساسیت به نور
 • اشک ریزی و ترشحات چشمی
 • دوبینی ناشی از ضعف عضلات چشم
 • تاری دید
 • نابینایی (اگر عصب بینایی فشرده شود)
 • مشکل در حرکت چشم (به علت آسیب دیدگی عضلات چشم)
 • احساس فشار در پشت و اطراف چشم

علائم و نشانه‌های دیگر بیماری گریوز که به چشم مربوط نیست، عبارتند از:

در حالی که بیماری گریوز شایع ترین بیماری است که می‌تواند باعث بروز مشکلات چشمی شود، اما علل دیگری نیز وجود دارد که در زیر معرفی می‌گردند:

تومور سرطانی یا غیر سرطانی

لخته خون

آسیب و ضربه به چشم

سلولیت اوربیت: عفونت بافت اطراف چشم

اختلالات درون مغز

نوروبلاستوما: یک نوع سرطان است که می‌تواند سیستم عصبی سمپاتیک را تحت تاثیر قرار دهد.

سرطان خون: یک نوع سرطان است که می‌تواند بر گلبول‌های سفید خون تاثیر بگذارد.

رابدومیوسارکوم: یک نوع سرطان است که می‌تواند در بافت نرم ایجاد شود.

لنفوم: اغلب لنفوم غیر هوچکین

همانژیوم: تجمع غیر طبیعی عروق خونی

خونریزی پشت چشم: ناشی از آسیب به چشم

تومورهای متاستاتیک از سرطان در جاهای دیگر بدن

بیماری‌های بافت همبند مانند سارکوئیدوز

درمان بیرون زدگی چشم از حدقه

بیرون زدگی چشم از حدقه، یک بیماری پیشرونده است و علائم در طول زمان بدترمی شوند. بنابراین، درمان بیرون زدگی چشم از حدقه باید در اسرع وقت شروع شود. به طور کلی، اولین گام برای هر فردی که متوجه بیرون زدگی چشم از حدقه هایش می‌شود، مراجعه به دکتر غدد جهت ارائه برنامه درمانی برای مدیریت هر گونه مشکلات تیروئید همراه با هرگونه عوارض چشمی، است. چشم پزشک نیز باید به طور منظم فرد را نظارت کنند. به یاد داشته باشید، بیرون زدگی چشم از حدقه نشانه‌ی آن است که مسئله دیگری در داخل یا اطراف چشم و یا در داخل مغز در جریان است. ترک سیگار کلیدی برای بهبود بیرون زدگی چشم از حدقه است. سیگار کشیدن باعث تشدید بیرون زدگی چشم از حدقه می‌شود و درمان آن مشکل تر می‌سازد.

حتما بخوانید:
خواص بی نظیر تفاله چای در رفع سیاهی دور چشم

انواع مختلفی از گزینه‌های درمانی برای بیرون زدگی چشم از حدقه وجود دارد. درمان به عوامل متعددی از جمله علت، سن فرد و سلامت عمومی وی بستگی دارد.

درمان تیروئید: اگر فرد دارای مشکلات تیروئیدی باشد، علت زمینه ای باید درمان شود و سطح هورمون‌های تیروئیدی به حالت طبیعی برگردند. علاوه بر درمان مشکلات تیروئیدی ممکن است درمان‌های دیگری نیز، نیاز به اضافه شدن داشته باشند.

گزینه‌های غیر جراحی برای درمان عبارتند از:

اشک مصنوعی برای روان کردن حرکت چشم

عینک آفتابی برای حساسیت به نور

داروها:

 • کورتیکواستروئیدها
 • داروهایی که پاسخ ایمنی بدن را کاهش می‌دهند، مانند سیکلوسپورین
 • داروهایی که برخی از آنتی بادی‌ها را مسدود می‌کنند، مانند ریتوکسیماب

پرتو درمانی: در مورد پرتو درمانی، پرتو درمانی با دوز کم معمولا برای موارد شدید تر بیماری است و اغلب با استفاده از کورتیکواستروئیدها همراه است.

گزینه‌های جراحی برای درمان عبارتند از:

رفع فشار روی کره‌ی چشم: بزرگ کردن کره‌ی چشم می‌توانید فضای بیشتری برای چشم و عضلات و بافت آن فراهم کند.

جراحی عضله چشم: می‌تواند برای اصلاح عضلات غیر طبیعی چشم مفید باشد.

جراحی پلک: این کار از طریق محافظت از قرنیه و قسمت بیرونی کره چشم از آسیب، به درمان کمک می‌کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده بیرون زدگی در یک یا هر دو چشم، باید به پزشک مراجعه کنید.

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص باور نکردنی سیر برای بدن

چکیده: سیر طبعی گرم و خشک دارد. این گیاه خواص بی‌شماری دارد که در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This