سه شنبه , ۸ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / آیا تمایل به آمیزش بعد از عمل برداشتن رحم کم می شود؟

آیا تمایل به آمیزش بعد از عمل برداشتن رحم کم می شود؟

چکیده:
اغلب خانم ها پس از انجام عمل جراحی برداشتن رحم یا  هیسترکتومی، نگران کاهش میل جنسی خود بوده و در مورد اینکه زندگی زناشویی آنها چگونه خواهد بود، سولاتی دارند که در این مطلب به آنها پاسخ داده خواهد شد.
هرچند روند بهبودی پس از عمل جراحی در فرد به طور متفاوتی پیشرفت می یابد، ممکن است فرد بعد از جراحی برخی از عوارض جانبی رایج را تجربه کند که ممکن است در ابتدا بر روی رابطه جنسی تاثیر گذارد.

چه مدت باید صبر کنید؟

به گفته متخصصین کالج تخصصی زنان و زایمان آمریکا، پس از هیسترکتومی، خانمها باید حدودا ۶ هفته از دخول هر چیز در واژن امتناع خود کنند. این شامل آلت تناسلی مرد، انگشتان دست، اسباب بازی های جنسی، تامپون ها و دوش است.
در هر صورت مهم است که درک کنیم که این توصیه بر اساس میانگین زمان لازم برای بهبودی است که حدود ۶ تا ۸ هفته است. با این حال، همه افراد با سرعتهای متفاوتی بهبود می یابند. پزشکان توصیه می کنند که زنان پس از هیسترکتومی از فعالیت جنسی خودداری کنند تا تمام ترشحات واژینال مربوط به جراحی متوقف شده و همه زخمی های ناحیه جراحی بهبود پیدا کنند.
  به عنوان مثال، برای رسیدن به یک ارگاسم توسط خود ارضایی دستی با انگشتان، مشگل خاصی وجود ندارد. اما، این کار باعث تاخیر در بهبودی زخم های جراحی خواهد گردید، جراحی حساسیت عضلات در ناحیه لگن را افزایش داده و ارگاسم را کاهش داده و زخم های آن ناحیه را به زخم های مزمن تبدیل خواهد نمود.
در واقع هیچ زمان مشخصی در مورد اینکه زن پس از هیسترکتومی چند وقت باید برای رابطه جنسی صبر کند، وجود ندارد. بعضی از زنان ممکن است بعد از انجام عمل تا چندین هفته دارای خونریزی واژینال را تجربه کرده، و ممکن است علاقه ای به رابطه جنسی نشان ندهند.
  علاوه بر اثرات فیزیکی، هیسترکتومی می تواند تأثیر عاطفی قابل توجهی بر روی بیمار داشته باشد و بر احساس یک رابطه جنسی تاثیر گذارد. احساسات زن نسبت به جنس مخالف پس از هیسترکتومی ممکن است بسته به دلایل جراحی، وضعیت شخصی او و اینکه آیا جراحی باعث ایجاد یائسگی شده است یا نه، متفاوت باشد.

چی انتظار داریم

  اگرچه هیسترکتومی ممکن است تغییرات خاصی در ناحیه لگن ایجاد کند، اما معمولا بر توانایی لذت بردن از رابطه جنسی تاثیر نمی گذارد. در بیشتر موارد، یک زن میتواند بعد از بهبودی یک زندگی جنسی سالم را انجام دهد.
  به طور معمول، از برداشتن رحم بر داشتن احساس در مهبل (واژن) و یا توانایی زن برای داشتن یک ارگاسم اثر نمیگذارد. واژن ممکن است کوچک تر از قبل از جراحی باشد، که البته این مطلوب خانم ها بوده و نمی تواند با فعالیت جنسی ارتباط داشته باشد.

 

  ضرورت دارد تا زمانی که یک زن زمان کافی برای بهبودی داشته باشد، خونریزی یا درد نباید اتفاق بیفتد. در صورت عدم رعایت و برقراری رابطه جنسی، اگر خونریزی یا درد رخ دهد، حتما باید با دکتر خود مراجعه نمود. با توجه به بررسی چندین مطالعه، عمل هیسترکتومی بدون برداشتن تخمدان ها ، معمولا بر روی جنسیت تأثیر منفی ندارد. اکثر زنان پس از داشتن هیسترکتومی، عملکرد جنسی بهبود یافته یا بدون تغییر را گزارش می دهند.
هنگامی که اختلال عملکرد جنسی اتفاق می افتد، به نظر می رسد به علت سن بالا یا تغییرات هورمونی ناشی از تخلیه تخمدان ها باشد.

عوارض احتمالی

  اگرچه بسیاری از زنان پس از هیسترکتومی، مشکلات جنسی را تجربه نمی کنند، لیکن برخی عوارض را تجربه خواهند نمود.

این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱-از دست دادن توان جنسی: اگر تخمدان او برداشته شود، یک زن ممکن است کاهش میل جنسی داشته باشد، زیرا این امر باعث کمبود استروژن می شود.
۲-ضعف ماهیچه های اطراف لگن:انجام تمرینات کف لگن، مانند ورزش کگل، می تواند عضلات بعد از جراحی را تقویت کرده، و موجب افزایش میل جنسی و کاهش خطر ابتلا به بی اختیاری می گردد.
۳- خشکی واژن: بعضی از زنان پس از داشتن هیسترکتومی، خشکی واژن را تجربه می کنند. این اغلب می تواند با یک روان کننده بدون مواد مخدر یا جایگزین طبیعی مانند روغن نارگیل مدیریت شود. ۴- تغییر در ۴-احساس جنسی: بعضی از زنان احساس سقط را در داخل واژن خود را در طول رابطه جنسی گزارش می دهند. این کار نباید منفی توانایی زن را برای ارگاسم را تحت تاثیر قرار دهد، همانطور که کلیتوری و لوبیا هنوز حساس هستند. با این حال، ممکن است تغییر موقعیت ها و تکنیک ها برای پیدا کردن آنچه درست پس از جراحی احساس می شود.

روابط جنسی و یائسگی

 در صورتی که تخمدانها در طی هیسترکتومی برداشته شوند، بدون توجه به سن زن، موجب یائسگی خواهد گردید. تمام خانم ها بعد از یائسگی مشکلات جنسی را تجربه کرده و یائسگی می تواند بر روی یک رابطه جنسی زن تاثیر بگذارد. سطحاستروژن به دلیل یائسگی کاهش می یابد که می تواند منجر به نازک شدن بافت های واژن شود. بافت نازک ممکن است برخی از فعالیت های جنسی را دردناک کند.

از طرفی خشکی واژن همچنین ممکن است در یائسگی ایجاد شود و فعالیت جنسی ناخوشایند باشد. گاهی اوقات، در اثر تغییر در سطح هورمون، ممکن است باعث کاهش میل جنسی زن شود. برخی از زنان تصمیم به استفاده از هورمون جایگزین (HRT) برای کمک به مدیریت مسائل، از جمله خشکی واژن و کاهش میل جنسی دارند. همچنین محصولات متعددی برای درمان خشکی واژن ارائه شده است.

نکاتی برای رابطه جنسی پس از هیسترکتومی

طبیعی است که کمی بعد از یک هیسترکتومی رابطه جنسی داشته باشید. چندین چیز وجود دارد که فرد میتواند انجام دهد تا راحتتر شود، از جمله:
۱-چیزهای عجیب و غریب: داشتن رابطه جنسی خیلی زود پس از جراحی ممکن است دردناک باشد و ممکن است عفونت واژن ایجاد کند. یک فرد باید از توصیه های پزشک در مورد زمانی که آن را برای داشتن رابطه جنسی امن است، به یاد داشته باشید، به یاد داشته باشید که ۶ هفته فقط یک راهنمای است. برخی از زنان ممکن است در آن زمان در بهبود خود آماده نباشند.
۲- استفاده از روانکاری: استفاده از روانکاری ممکن است جنس را ساده تر و لذت بخش تر کند. روانکاری مخصوصا برای زنان که تخمدان آنها را برداشته و در معرض یائسگی جراحی هستند مفید است.
۳- صحبت کردن با شریک زندگی: برای فرد باید با هر شرکای جنسی صحبت کند که چگونه پس از هیسترکتومی احساس می شود، به خصوص اگر چیزی دردناک یا ناراحت کننده باشد.
۴-تلاش برای موقعیت های مختلف: موقعیت های خاص ممکن است راحت تر از دیگران باشد، به ویژه برای افرادی که خشکی واژن را تجربه می کنند. در این موارد، آنها می توانند موقعیت های مختلف را آزمایش کنند تا چیزی را پیدا کنند که احساس خوبی داشته باشد.

نتیجه گیری

 بطور قطع عمل هیسترکتومی در زندگی جنسی یک خانم اثر گذار خواهد بود. در اغلب موارد، داشتن عمل جراحی هیسترکتومی به طور معمول در  رابطه جنسی تاثیر منفی نمی گذارد. افراد با سرعت متفاوت بهبود می یابد. خانم ها پس از عمل باید به زبان بدنش گوش دهند و منتظر بمانند تا بدن خود فعالیت جنسی را بطلبد، و از لحاظ احساسی و فیزیکی بهبود یافته و آماده شود. زنانی که پس از هیسترکتومی، اعلائمی مانند درد و یا کاهش میل جنسی، مشکلات جنسی را تجربه می کنند، باید در مورد راه حل های احتمالی با پزشک خود صحبت کنند. خبر خوب این است که زندگی جنسی پس از داشتن هیسترکتومی، می تواند به همان اندازه خوب یا حتی بهتر باشد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

«یخ ضد لک» برای حذف لکه های پوست

چکیده: در این مطلب روش تهیه « یخ ضدِ لک » برای از بین بردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This