خانه / آموزش / شیوه نو در درمان آب مروارید

شیوه نو در درمان آب مروارید

چکیده:
کاتاراکت یا آب مروارید از شایع ترین عارضه های چشمی است که معمولا با ورود به دوره میانسالی به تدریج در افراد شکل گرفته و با نشانه هایی از جمله کاهش دید ظاهر می شود. درمان کاتاراکت به روش های مختلفی انجام شده و امروزه بسیاری از چشم پزشکان در رفع این عارضه به مهارت و تجربه کافی دست یافته اند.

چندسالی است که علاوه بر درمان های رایج از لیزرهای طبی مانند «فمتوکاتاراکت» برای کاهش سریع اثر بیماری و بهبودی بیمار در زمان کوتاه تر استفاده می شود.

لیزر فمتوکاتارکت همانطور که از نامش پیداست برای درمان بیماران مبتلا به عارضه آب مروارید استفاده می شود. در واقع با استفاده از آن چشم پزشک می تواند برش های قرنیه را با دقت بسیار بالایی ایجاد کند. در گذشته این کار با استفاده از چاقوی مخصوص جراحی انجام می شد در حالی که امروز این برش ها به روش کاملا لیزری ایجاد می شوند که نسبت به روش های قدیمی تر علاوه بر دقت، از کیفیت بالاتری برخوردار است. پیش تر بیماران این عمل ها را با نام لیزری می شناختند.

آن زمان از فیکو استفاده می شد که یک عمل سرپایی بدون بخیه بود و حالا این گونه عمل ها با به کارگیری سریع ترین و پیشرفته ترین تجهیزات از جمله لیزر فمتوکاتاراکت با دقت و کیفیت بسیار بالایی انجام می شود. در این شیوه ابتدا از قسمت قدامی چشم یعنی قرنیه و عدسی تصویربرداری می شود تا مشخص گردد قرنیه چه ضخامتی دارد. سپس بر اساس تصویر به دست آمده، مسیر تابش لیزر را مشخص خواهد کرد. جراحی کاتاراکت با این دستگاه ظرف مدت بسیار کوتاهی انجام می شود با این حال برای همه بیماران کاربرد ندارد.

حتما بخوانید:
چشم های شما آیینه سلامت شماست

اگر فردی کدورتی روی قرنیه دارد یا اینکه مردمک چشم او بیش از حد تنگ است کاندید مناسب جراحی با لیزر فمتوکاتاراکت نیست؛ زیرا در چنین شرایطی تصویربرداری خوبی از چشم انجام نمی شود و جراح نمی تواند با دقت لازم لیزر را به محل مورد نظر بتاباند.
از این رو بیماران قبل از عمل به دقت معاینه می شوند تا شفاف بودن قرنیه و باز بودن مردمک آنها تایید شود. از سوی دیگر در این روش درمانی بیمار نباید مشکلی غیر از آب مروارید داشته باشد زیرا در این صورت عمل موفقیت آمیز نخواهد بود.

از این روش نوین که از کارآمدی و موفقیت بالایی در سطح جهان برخوردار است، هم اکنون در بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور استفاده می شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گیاه رازک برای کاهش استرس

چکیده: دمنوش گیاه رازک دارای خاصیت آرام بخش اعصاب بوده و به رفع بدخوابی، برطرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This