خانه / آموزش / خواص فوق العاده سونا برای سلامت قلب

خواص فوق العاده سونا برای سلامت قلب

چکیده:
سونا فواید زیادی برای سلامتی دارد؛ از جمله تسکین دردهای مفصلی، رفع گرفتگی و فشارهای عضلانی، تنظیم فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالا، تحریک جریان خون، تنفس بهتر؛ اما ممکن است برای برخی افراد هم مشکل ساز باشد.

سونای خشک و بخار فواید و مزایایی برای بدن دارند که لاغری و زیبایی پوست در صدر انها قرار دارد.

اشاره‌ای بر نتایج مطالعه از سونای خشک و بخار:

مرگ ناگهانی ناشی از بیماری‌های قلبی در مردانی که دو تا سه بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند، ۲۲٪ کمتر از مردانی بود که تنها یک‌ بار در هفته از آن استفاده می‌کردند. مردانی که چهار بار و بیشتر در هفته از سونا استفاده می‌کردند، در مقایسه با مردانی که تنها یکبار در هفته از آن استفاده می‌کردند،

۶۳٪ کمتر، دچار مرگ ناگهانی ناشی از حملات قلبی را شده بودند. مرگ ناگهانی ناشی از حملات قلبی در فنلاندی‌هایی که زمان بیشتری را در سونا می‌گذراندند، یعنی حدودا ۱۹ دقیقه در هر جلسه در مقایسه با افرادی که کمتر از ۱۱ دقیقه زمان صرف سونا می‌کردند، کمتر از ۵۲٪ بود.

بیماری تصلب شرائین سرخرگ‌ها یکی از علل مرگ و میر در سراسر جهان غرب است. مردانی که دو تا سه بار در هفته از سونا استفاده کردند، احتمال مرگ ناشی از این بیماری تا ۲۳٪ کمتر از آن‌هایی بود که فقط یک‌بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند.

خطر مرگ ناشی از تصلب سرخرگ‌ها در مردانی که چهار بار یا بیشتر در هفته از سونا استفاده می‌کردند، تا ۴۸٪ کمتر از مردانی بود که یک بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند. کاهش خطر مرگ ناگهانی ناشی از حملات قلبی و مرگ مربوط به بیماری تصلب سرخرگ‌ها به‌دلیل عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی مختلف از جمله فشار خون بالا، دیابت، سیگار کشیدن مداوم و پیری دیده می‌شد.

تفاوت سونای بخار و سونای خشک:

سونای بخار شبیه سونای خشک است؛ در هردو شما باید در جای کوچک و گرمی بنشینید و هر دوی آنها برای سلامتی مفید هستند. اما تفاوت بزرگ بین سونای خشک و سونای بخار در نوع گرمایی است که تولید می‌شود. در سونای خشک، از گرمای خشک استفاده می‌شود که معمولا از سنگ‌های داغ یا اجاق بسته ناشی می‌شود. اما سونای بخار توسط دستگاهی که آب را می‌جوشاند و بخار تولید می‌کند گرم می‌شود.
سونای خشک هم به شل کردن و ریلکس کردن عضلات کمک می‌کند اما فوایدش مشابه فواید سونای بخار نیست. فایده‌ی منحصر بفرد سونای بخار، به دلیل رطوبت آن است.

فواید سونای خشک:

سونای خشک تأثیر فوری روی دستگاه قلب و عروق (گرما عروق خونی را گشاد می‌کند و این مسئله باعث افزایش ضربان قلب می‌شود) و غدد درون ریز دارد اما با این حال معمولاً هم بزرگسالان و هم افراد هم کم سن و سال راحت‌تر شرایط آن را تحمل می‌کنند.
افرادی که به تازگی انفارکتوس میوکارد دارد و از تنگی دریچه آئورت رنج می‌برند نباید از سونای خشک استفاده کنند. به غیر بیماری‌های سخت مانند سرطان، سکته قلبی، عفونت‌های شدید مانند آنفولانزا یا برونشیت همه افراد می‌توانند از فواید سونای خشک بهره مند شوند.
نتایج بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که استفاده منظم از سونای خشک برای سلامتی خطرناک نیست و برعکس باعث آرامش شده و همچنین قدرت دفاعی بدن را بالا می‌برد و برای مقابله با استرس و عفونت‌ها مؤثر است. سونای خشک سیستم گردش خون را فعال کرده و تأثیر تقویتی روی پوست دارد. نتایج برخی از پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهد که استفاده منظم از سونا به کنترل فشارخون در بین افرادی که پرفشاری خون دارند کمک می‌کند. افراد مبتلا به آسم و برونشیت مزمن نیز می‌توانند از سونا بهره خوبی ببرند. سونا همچنین برای تسکین دردهای مفصلی، گرفتگی و فشارهای عضلانی و فیبرومالژی در افراد مبتلا به روماتیسم التهابی مانند آرتروز، پولی آرتریت روماتوئید مؤثر است.

سونای خشک برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

افرادی که به تازگی انفارکتوس میوکارد دارد و از تنگی دریچه آئورت رنج می‌برند نباید از سونای خشک استفاده کنند. به غیر بیماری‌های سخت مانند سرطان، سکته قلبی، عفونت‌های شدید مانند آنفولانزا یا برونشیت حاد همه افراد می‌توانند از فواید سونای خشک بهره مند شوند. همچنین توجه داشته باشید قبل از وارد شدن به سونا از مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد فشارخون بپرهیزید. در هر حال اگر شرایط ویژه‌ای دارید بهتر است قبل از استفاده سونا خشک با پزشک معالجتان مشورت کنید. در حین استفاده از سونا همچنین باید به صدای بدنتان گوش دهید و اگر هر نوع واکنش نگران کننده و نامطلوب داشتید به سرعت سونا را ترک کنید.

سونای بخار:

سونای بخار برخلاف سونای خشک مکانی پر از رطوبت و بخار است. به دلیل این بخار آب است که احساس گرمای بسیار بالایی ایجاد می‌شود. رطوبت و گرما فواید زیادی برای پوست دارد چون باعث تمیزی عمقی پوست می‌شود. منافذ پوست به دلیل رطوبت و گرمای بالا باز می‌شود و همین امر باعث دفع سریع سموم و باکتری‌های موجود در پوست می‌شود. می‌توانید از سونای بخار برای لایه برداری پوست استفاده کرد.
بخار آب گرم این نوع سونا همچنین فواید زیادی برای سلامتی دارد. بخار باعث آزاد شدن سینوس‌ها می‌شود و به این ترتیب تنفس فرد بهتر و راحت‌تر می‌شود.توصیه می‌شود بعد از یک وعده غذایی سنگین وارد سونا نشوید. باید حداقل ۳ ساعت از زمان صرف غذای سنگین گذشته باشد تا بتوانید از سونا استفاده کنید.دوش آب سرد بعد از سونای بخار نیز برای تحریک جریان خون و در حالت کلی بهبود سلامت عمومی بدن مؤثر است. سونای بخار مکانی آرام و راحت است در نتیجه استفاده از آن باعث ایجاد احساس آرامش می‌شود. گرمای داخل آن نیز دردهای عضلانی و فشارهای روحی روانی را تسکین می‌دهد.

چه افرادی نباید از سونای بخار استفاده کنند؟

سونای بخار برای خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. همان‌طور که گفته شد گرما باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شده و فشارخون را پایین می‌آورد. در واقع سونای بخار نیز برای افرادی که از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند توصیه نمی‌شود. چون گرما آن‌ها را در معرض ناخوشی و حتی سکته‌های قلبی قرار می‌دهد. علاوه بر این سونای بخار برای افرادی که از مشکلات و بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند نیز توصیه نمی‌شود. افرادی که دچار عفونت‌های پوستی هستند نیز نباید از سونای بخار استفاده کنند. گرما و رطوبت باعث تکثیر و حتی انتقال عفونت و قارچ‌ها می‌شود.
در هر صورت اگر بیمار هستید و یا در شرایط جسمی ویژه‌ای قرار دارید حتماً قبل از استفاده از سونای بخار نظر پزشک خود را جویا شوید. برای استفاده از سونای بخار و بهره مندی از فواید آن لازم است که مواردی را رعایت کنید:توصیه می‌شود بعد از یک وعده غذایی سنگین وارد سونا نشوید. باید حداقل ۳ ساعت از زمان صرف غذای سنگین گذشته باشد تا بتوانید از سونا استفاده کنید.
گرما و رطوبت باعث رشد قارچ‌ها می‌شود بنابراین برای استفاده از سونای بخار از صندل استفاده کنید. اگر تب دارید وارد سونا نشوید چون گرمای داخل آن تب را بالا می‌برد و برایتان خطرناک است. در نهایت اینکه استفاده از سونای بخار بعد از مصرف نوشیدنی‌های الکلی بسیار خطرناک است.

چگونه سونا خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد؟

درس‌های پراهمیت فراوانی از این مطالعه وجود دارد. حتی اگر به سونای خشک سنتی دسترسی ندارید، می‌توانید برخی از جنبه‌های مفید سونا را در زندگی خود دریافت کنید.

آرامش برای قلب خوب است:

فنلاندی‌ها از سونا برای آرامش جسمی و روحی بهره می‌برند. بدن، ذهن و قلب ما نیاز به زمانی برای استراحت دارد. این عمل ساده گذاشتن زمانی برای استراحت، استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد، توانایی ما را برای به انجام رساندن وظایف افزایش می‌دهد، خلاقیت را بهبود می‌بخشد، موجب کاهش خطر ابتلا به خستگی مفرط می‌شود، فشار خون را پایین می‌آورد و می‌تواند ضربان نامنظم قلب را تنظیم کند. پس زمانی‌که صرف سونا می‌کنیم، سود بیشتری کسب می‌کنیم، یعنی گذراندن زمان بیشتر، بهتر.

روابط اجتماعی قوی به قلب کمک می‌کند:

فنلاندی‌ها برای گذراندن وقت با خانواده و دوستان از سونا استفاده می‌کنند. مطالعات تحقیقاتی متعدد به وضوح نشان می‌دهد مردمی که با دیگران ارتباط دارند، احساس می‌کنند که بخشی از یک اجتماع هستند و روابط پایدار و حمایتی دارند، طولانی‌تر عمر می‌کنند. سپری کردن اوقات خود با دوستان و خانواده در تلاش برای یک زندگی طولانی‌تر ضروری است.

سونا می‌تواند برای تنظیم ضربان قلب مفید باشد:

هنگامی‌که بدن ما در معرض گرمای سونا قرار می‌گیرد، در محدوده درجه حرارت پایین‌تر، ضربان قلب می‌تواند از ۱۰۰ ضربه در دقیقه تجاوز کند. هنگامی‌که درجه حرارت بالا باشد، ضربان قلب ما می‌تواند از ۱۵۰ضربه تجاوز کند. این پاسخ‌های ضربان قلب و افزایش خروجی قلب ما می‌تواند الگوی انجام حرکات ورزشی را تقلید کند. طبق یک فرضیه، استفاده از سونای خشک، بسیاری از جنبه‌های مفید ورزش را برای سیستم قلبی عروقی ما تکرار می‌کند.

استفاده از سونا، مانند ورزش، می‌تواند فشار خون را کاهش دهد:

در سونا، فشار خون ما اغلب کاهش می‌یابد. علاوه بر این، رگ‌های خونی بسیار کوچکی که برای عملکرد اندام‌های بدن ما حیاتی هستند، استراحت می‌کنند و باز می‌شوند. توانایی رگ‌های خونی در استراحت و باز شدن خود، عملکرد درون پوشی غشاء درونی رگ نام دارد. افرادی که غالبا از سونا استفاده می‌کنند، عملکرد درون پوشی بهتری در رگ‌ها دارند. هنگامی‌که عملکرد درون پوشی از دست برود.

بیشتر در معرض احتمال ابتلا به بیماری تصلب سرخرگ‌ها، سکته مغزی و بی‌نظمی ضربان قلبی قرار می‌گیریم. یکی از مزایای مهم ورزش نیز حفظ عملکرد درون پوشی سالم غشاء درونی رگ است. متاسفانه، آگاهی نداریم که این منافع برای قلب، علاوه بر استفاده از سونای خشک، با تامین رطوبت بالا، با ریختن آب بر سنگ گرم، در حمام بخار و یا در وان داغ هم به دست می‌آید.

چگونه در سونا ایمن بمانیم؟

توجه داشته باشید که هر فرد در یک جلسه سونای معمولی می‌تواند۴۵۰ گرم عرق کند. این میزان آب زیادی است. افرادی که از بیماری قلبی، بیماری کلیوی، افت فشار خون رنج می‌برند و یا سابقه غش دارند، باید از این نوع کاهش آب در بدنشان اجتناب کنند، مگر آنکه پیش از آن با پزشک خود مشورت کرده باشند. هنگامی‌ که زیاد عرق می‌کنید، بسیاری از الکترولیت‌های بدن مثل سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم را از دست می‌دهید.

این الکترولیت‌ها باید جایگزین شود تا سیستم‌های الکتریکی قلب ما سالم و با ضربات معمولی باقی بماند. الکل ادرار‌آور است و می‌تواند باعث شود آب بدن را از دست دهید، گویی دچار کم آبی شده‌اید. مصرف الکل و سپس قرار گرفتن در معرض سونای خشک و گرم می‌تواند، ترکیبی خطرناک باشد که منجر به افت خطرناک آب بدن، فشار خون و الکترولیت‌ها شود.

خبر خوب این است که فنلاندی‌ها به ما نشان داده‌اند. که با استفاده از یک درمان تقریبا روزانه که شامل آرامش و پیوند اجتماعی است. و هم‌چنین تحریک مطلوب قلب و رگ‌های خونی، می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به تصلب شرائین سرخرگ‌ها را کاهش داد و به عمر طولانی‌تر دست یافت.

تفاوت میان سونای خشک و بخار چیست؟

سونا یکی ازفعالیتهایی است، که تقریباً همه ورزشکاران با آن آشنا هستند و در سطح قهرمانی و حرفه ای و آماتوری به آن توجه خاصی دارند، اما این که چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد، دانستن آن برای همگان بسیار لازم به نظر می رسد. اولین بار، فنلاندی ها سونا( خشک) را به کار گرفتند. گفته می شود از هر ۳ خانه در فنلاند، یکی دارای سونا است. فنلاندی ها معتقدند سونا بدن را از استرس ها و سموم آزاد می کند.

در سونا چه اتفاقی می افتد؟

به محض ورود به سونا، بدن به گرما واکنش نشان می دهد. درجه حرارت بدن به ۳۹ درجه سانتی گراد می رسد. مویرگها گشاد می شوند. منفذهای پوست باز می شود و شروع به تعریق زیاد می کنیم. جریان خون و جابه جایی مواد در بدن افزایش پیدا می کند. تعداد ضربان های قلب از متوسط ۷۰ به ۱۰۰عدد در دقیقه می رسد. راههای تنفسی بازتر می شوند.

تنفس بهتر و راحت تر انجام می شود و میزان دریافت اکسیژن بر اثر تاثیرهوای خشک و گرم بیشتر می شود. به دلیل تغییرات سریع درجه حرارت، انعطاف پذیری (الاستیسیته) عروق بهبود می یابد. روی تنفس پوست تاثیرعالی می گذارد. و باعث سریع شدن سوخت و ساز سلولیت(چربی زیر پوست ران و کپل) می شود. بر اثر گرمای سونا بر سرعت متابولیسم افزوده می شود و با کمک سونا سبک تر و لاغرتر می شویم. غیر از این، سونا باعث بالارفتن مقاومت در مقابل عفونت های ویروسی می شود.

و با کمک سونا سبکتر و لاغرتر می شویم،

همچنین، سونا  دوباره سازی سلولها را تسریع می کند. پیش از وارد شدن به سونا باید دوش  بگیرید و سر را کاملاً خشک بکنید. در بدو ورود به داخل سونا، حتی المقدور در موقعیت خوابیده و با یک حوله بلند در زیر خود قرار بگیرید. از سکوهای پایین شروع کنید، زیرا درجه حرارت کمتر است. در شروع، زمان کوتاهی را در سونا بمانید و زمانی که بدن به آن عادت کرد تا ۳۰ دقیقه در موقعیت بمانید.

بعد از هر اقامت در سونا، تا حدود ۱ لیتر مایعات از دست می دهید، پس لازم است مایعات زیادی قبل و بعد تعریق بنوشید. از نوشیدن قهوه، الکل و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. با شکم پر به سونا نروید. با شکم خالی نیز رفتن به سونا پیشنهاد نمی شود. ۲ ساعت پیش از رفتن به سونا غذای سبک بخورید. قبل از خروج از سونا کمی نشسته، سپس بلند شوید.

با این کار از سرگیجه احتمالی جلوگیری می کنید. اگر در سونا احساس ضعف یا سرگیجه کردید، از آن خارج شوید، به پشت بخوابید و پاهای خود را بالا بگیرید. بعد از خروج از سونا حتماً با آب سرد دوش بگیرید و یا داخل یک حوضچه آب سرد شوید. زیاده روی نکنید فقط تا زمانی در سونا بمانید که برای شما لذت بخش است.

خاصیتهای سونای خشک را بدانید 

سونای خشک، مشهورترین و پرطرفدارترین سونا در جهان است. نام آن از زبان فنلاندی گرفته شده و از چوب ساخته می شود. معمولاً وقتی صحبت از سونا می شود، منظور سونای خشک است، ولی سونای بخار( ترک) و همچنین سونای روسی نیز معروف اند. در سونای خشک، درجه حرارت بین ۸۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد است. ولی در سونای تر بندرت از ۵۰ درجه تجاوز می کند. سونای بخار حداکثر درجه رطوبت را دارد. به علت اختلاف در میزان رطوبت هوا سونای تر بعد از سونای خشک پیشنهاد می شود.

مزایای سونا متفاوت است.

معروف است که تصویر ریه های انسان و به همین دلیل لازم است این پوست از مواد مضر پاک شود. سونا برای بهبود تنفس پوست نیز ایده آل است. تهویه بهتر پوست و سونا گرفتن مداوم، شانس سالم ماندن آن بیشتر می شود. سونا دردهای رماتیسمی را تسکین می دهد و لازم است دست کم یک بار در هفته به سونا رفت.

تذکر:

پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنید. به افرادی که از بیماری های قلبی عروقی، ریوی و یا واریس رنج می برند، رفتن به سونا پیشنهاد نمی شود. -برای بعضی ها سونا مانند شوک است. باید محتاط بود و به سفارش متخصصان گوش داد و اصول تجربه شده را رعایت کرد. -چرب کردن پوست با روغنهای مختلف قبل از رفتن یا در حین حضور در سونا پیشنهاد می شود. معمولاً این کار را بعضی افراد برای تحریک تعریق خود انجام می دهند، که باعث خفه کردن پوست می شود.

چه کسانی نباید به سونا بروند؟

-افرادی که دچار مشکلات قلبی بوده و یا از ناراحتی های ریوی رنج می برند باید پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنند. -مبتلایان به صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی باشند. -کودکان زیر ۴ سال از آنجایی که سیستم لنفاوی بدنشان بطور کامل رشد و تکامل نیافته نباید به سونا بروند.

فواید سونا برای سلامتی

۱- پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورود به سونا ضربان قلب ۳۰ درصد افزایش یافته و برونده قلب ۲ برابر می شود، جریان خون عمقی کاهش یافته و جریان خون سطحی افزایش می یابد، همچنین فشار خون نیز کاهش می یابد. رد این میان حرارت پوست تا ۱۰ درجه و حرارت داخلی بدن تا ۳ درجه می توانند افزایش پیدا کنند.

۲- با اتساع عروق خونی و افزایش گردش خون درد را تسکین می دهد.
۳- سونای بخار بهترین درمان برای مشکلات تنفسی از قبیل: برونشیت، لارنژیت، سینوزیت و تنگی نفس می باشد.
۴- بهبود جریان خون و تقویت سیستم قلبی وعروقی.
۵- افزایش انعطاف پذیری مفاصل وعروق خونی بدن.
۶- می تواند با سونا فشار خون بالا را درمان کرد.

۷- تسکین تنش،استرس و خستگی جسمی و روحی.
۸- تمدد اعصاب، شل کردن عضلات و رفع گرفتگی عضلات.
۹- با پاکسازی سطح پوست از سلولهای مرده پوست بدن را لطیف تر، شاداب تر و روشن تر می سازد.
۱۰- تسکین درد مفاصل در آرتروز و دیگر بیماریهای التهابی.

۱۱- افزایش اکسیژن رسانی به سلولهای بدن.
۱۲- کاهش و التیام آکنه، اگزما و زخمهای پوستی. (البته زخمهای خشک و بسته)
۱۳- افزایش سوخت و ساز بدن.

(هر جلسه ۳۰ دقیقه ای سونا باعث سوختن۳۰۰ تا۵۰۰ کالری می شود، بنابراین سونا سبب خواهد شد تا بدن کالری بیشتری بسوزاند)

۱۴- تنظیم و کنترل وزن فعلی.

۱۵- بهبود کیفیت خواب.
۱۶- تعریق یکی از مکانیسمهایی است که بدن توسط آن سموم و مواد زائد را از بدن دفع می کند.

تعریق در سونا سبب دفع سموم: سدیم،نیکوتین، کلسترول، فلزات سنگین (کادمیوم، سرب، جیوه، روی …)، اوره و اسید لاکتیک می شود،

در واقع سونا یک شیوه سمزدایی بسیار کارآمد است.

۱۷- با القای حالت تب مصنوعی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و مقاومت بدن را در مقابل هجوم ویروسها و باکتریها افزایش می دهد.

۱۸- بعد از استفاده از سونا احساس سبکی و آرامش مطلوبی به فرد دست می دهد و می تواند در روند فعالیتهای آتی روزمره بسیار موثر باشد.
۱۹- در هنگام استفاده از سونا در صورتی که عوارضی نظیر سر درد، سر گیجه، رخوت بیش از حد، تپش قلب غیر عادی رخ دهد باید بلافاصله سونا را ترک کرد.

۲۰- ورزش و نرمش سنگین در هنگام سونا اشتباه می باشد.

(البته درون سونا می توانید حرکات کششی ملایم و نرم در تایمهای کوتاه انجام دهید)

این مطلب برگرفته از چندین مقالات پزشکی میباشد .امید است مفید واقع شود .برای سلامت خود و دیگران با همراه باشید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

رژیم غذایی مناسب با نشاسته‌های مقاوم

چکیده: بیشتر کربوهیدرات های مصرفی در رژیم غذایی شما نشاسته هستند. نشاسته‌ها زنجیره های طولانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Share This