خانه / آموزش / با لمینت «لامینت» دندانی آشنا شوید

با لمینت «لامینت» دندانی آشنا شوید

مقدمه
درمان بدشکلی دندان‌ها با استفاده از مواد همرنگ (ونیرهای کامپوزیتی یا لمینت دندان) در یک جلسه به سادگی صورت می‌گیرد. تنها راه برای آنکه یک فرد بتواند با اطمینان بداند که آیا فرد مناسبی برای استفاده از لامینت‌های دندانی هست یا خیر، آن است که یک وقت ملاقات با دندانپزشک زیبایی باتجربه‌ی ما تعیین کند.

دندانپزشک بعد از بررسی سوابق پزشکی و وضعیت قرارگیری دندانهای فکین بیمار روی هم و شرایط فعلی سلامت دندان‌ها ومینای دندان‌های بیمار، می‌تواند تصمیم آگاهانه‌ای در مورد مناسب بودن وضعیت کلی بیمار برای لامینت دندان بگیرد. ایشان همچنین می‌تواند روش‌های جایگزین دیگری را برای بیمارانی که شرایط لازم برای این عمل را ندارند، توصیه نماید.

لمینت و ونیر دندان چیست؟

امروزه در دندانپزشکی زیبایی مرتب با کلمات لامینیت دندان، لمینت دندان dental laminate یا ونیر دندان dental veneer روبرو می‌شوید در کل این کلمات به مفهوم پوشاندن سطح بیرونی و لبه‌های دندان‌ها بصورت ساخت و نصب پوسته‌هایی از جنس مواد مورد کاربرد در دندانپزشکی زیبایی می‌باشد که بسته به شرایط دندان‌ها و امکان پرداخت شما، دندانپزشکتان جهت طراحی لبخندی زیبا، درخشان و ‌ماندگار یکی از دو مورد معمول لمینیت کامپوزیتی (مواد همرنگ دندان ) و یا لمینیت سرامیکی را به شما پیشنهاد می‌دهد .
ونیر چیست ؟
نوعی ترمیم است که بیشتر جهت زیبایی دندان استفاده می شود . معمولا افرادی مثل بازیگران سینما / خوانندگان و ستاره های هنری در مجریان تلویزیون و حتی بعضی از سیاستمداران که لبخندهای زیبایی دارند از ونیرها جهت زیباتر شدن دندانهایشان استفاده می کنند. ونیر که از جنس سرامیک یا کامپوزیت های دندانی (ترمیم های همرنگ دندان) ساخته می شوند مثل یک پوسته ای نازک روی دندان بیمار قرار می گیرد( شبیه ناخن مصنوعی که روی ناخن طبیعی چسبانده می شود و باعث زیبایی ناخن ها می شود)
ونیرهای کامپوزیتی
۱- برای درمان بد رنگی ها و اصلاح لکه ها یا خطوط زرد و قهوه ای و سفید که روی بعضی دندان هاست و در اثر زیادی فلوراید آب آشامیدنی بوجود می آیند، می توان بدون تراش دندان براحتی با استفاده از یک لایه کامپوزیت با رنگ سفید و روشن روی دندان را پوشاند و رنگ روشن و زیبایی را بوجود آورد.
۲- یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا براحتی با ونیرهای کامپوزیتی حل می شود بستن فاصله بین دندانی (دیاستم) توسط این ترمیم ها می باشد. این فواصل بین دندانی که نمای نا زیبایی ایجاد می کند خیلی راحت و سریع (طی یک جلسه ) و با هزینه ای اندک برای همیشه برطرف می شوند و پس از درمان لبخند بسیار زیبایی برای بیمار ایجاد می کند.
۳- از دیگر معایبی که به راحتی با این درمان برطرف می شود رفع نامنظمی های دندان جلو در مواردی است که این نامرتبیها کم هستند و بیمار تمایلی برای انجام درمان زمانبر ارتودنسی ندارد. در مواردی که دندانهایی به شدت نامرتب باشند بایستی حتما توسط ارتودنسی مرتب شوند ولی در مواردی جزیی یا مواردی که فقط یک دندان از ردیف خارج است می توان با تراش آن دندان و ترمیم های کامپوزیتی با راحتی و خیلی سریع (طی یک جلسه ) و با هزینه اندک برای همیشه این مساله را حل کرد.
۴- یکی دیگر از مواردی که می توان با استفاده از ونیرهای کامپوزیتی لبخندی زیباتر ایجاد کرد وقتی است که بعضی از دندانها کوتاه یا کوچک و یا داخلتر از سایر دندانها هستند و باعث نمای نا منظمی در لبخند می شوند که براحتی می توان با کامپوزیت حجم یا طول آن دندانها را زیاد کرد و تناسب را بین اندازه دندانها برقرار کرد.
۵- از دیگر مسائلی که می توان با کامپوزیت براحتی حل کرد ترمیم دندانهای شکسته یا لب پر شده است که اگر با دقت و ظرافت کار شود پس از درمان اصلا قابل تشخیص نخواهد بود .
انواع مواد برای ونیرهای دندان:
مواد کامپوزیت
آماده‌سازی سطح دندان و قرار دادن لایه ای از مواد همرنگ با اشعه در یک جلسه بوده که همزمان نامرتبی، بدرنگی و بدشکلی دندان‌ها نیز اصلاح می‌شود.
علی‌الخصوص دندان هایی که در اثر پوسیدگی، تصادف و یا تغییر رنگ آسیب دیده‌اند.
پرسلن لمینت ونیر (Porcelain Laminate Veneer)
همین روکش پس از آماده‌سازی سطح دندان و قالب‌گیری از سطح دندان در لابراتوارهای تخصصی ساخته شده و توسط دندانپزشک با چسب‌های مخصوص روی سطح دندان چسبانده می‌شود . در هراین روش تراش محدود به سطح دندان بوده و بسیاری از مواقع نیازی به بی‌حسی نیز نمی‌باشد .

کاربرد و مزایای لمینیت یا لامینیت دندان

لمینیت‌ها در موارد زیر بکار می‌روند:
• اصلاح نامرتبی و بدشکلی،پوسیدگی، چرخش, بد رنگی دندانها بدون ارتودنسی با لمینت کردن دندان ، بدون بی حسی در یک یا دو جلسه
• بستن فواصل میان دندان‌ها
• حذف لکه‌ها، ترک‌ها،پریدگی‌ها، سایشها، بدرنگی کلی دندان‌ها با اضافه کردن مواد همرنگ روی تک تک دندان‌ها توسط اشعه بدون تراش و بدون بی حسی
• حذف پوسیدگی‌ها و ترمیم با مواد همرنگ دندان در یک جلسه
• ترمیم شکستگی‌ها و پریدگی‌ها، اصلاح شکستگی دندان‌ها بدون دیده شدن خط شکستگی

حتما بخوانید:
با این روش ها پلاک دندان را از حذف کنید

فرد مناسب برای استفاده از لامینت دندان

فرد مناسب برای این عمل باید حتماً دندان‌ها و لثه‌های سالمی داشته باشد تا بتواند از لامینت یا ونیرهای دندانی استفاده کند. افرادی که از عادات فکی نامناسب مانند دندان قروچه و یا فشار دادن دندانها روی هم و بیماری‌های لثه رنج می‌برند، معمولاً شرایط لازم برای استفاده از لامینت دندان را ندارند. با این حال اگر این مشکلات به طور موفقی توسط دندانپزشک درمان شوند، بیمار شرایط لازم برای عمل‌های دندانپزشکی زیبایی را پیدا خواهد کرد. افرادی که قصد دارند از لمینت ونیرها استفاده کنند، باید به خاطر داشته باشند که این ونیرها عموماً حالت دائمی خواهند داشت و برای همیشه باید آن را داشته باشند. زیرا دندانپزشک معمولاً قبل از چسباندن ونیرسرامیکی ، یک لایه از مینای دندان را می‌تراشد. بنابراین بیمار باید در آینده ونیرهای خود را با ونیرهای جدید یا یک روش زیبایی دیگر جایگزین کند. به همین دلیل است که هیچ کس نباید قبل از آنکه از تصمیم خود کاملاً مطمئن شود، نسبت به استفاده از ونیر اقدام کند.
بعضی افراد که عادت دارند دندان‌های خود را روی هم بسایند (دندان قروچه) یا فک‌های خود را روی هم فشار دهند، ممکن است فرد مناسبی برای استفاده از ونیرهای دندانی نباشند. اگر چه لامینت ونیرها از استحکام و دوام بالایی برخوردارند، اما نیروی زیاد ناشی از دندان قروچه می‌تواند فشار زیادی را روی آنها وارد کند و باعث شکستگی یا کنده شدن آنها از روی دندان شود. با این حال در بسیاری از موارد یک دندانپزشک می‌تواند عامل زمینه‌ای اصلی که باعث ایجاد دندان قروچه شده است را درمان کند و نهایتاً امکان استفاده بیمار از ونیرهای دندانی را فراهم نماید. علاوه بر آن، مواد دندانی جدیدی که امروزه عرضه شده‌اند سازندگان لامینت‌ها و ونیرهای دندانی را قادر می‌سازد تا انواع قوی‌تری از این وسایل بسازند که برای بیماران مبتلا به دندان قروچه مناسب‌تر باشد.

روش کار ونیرهای دندانی

هنگامی که بیمار برای استفاده از لامینت و ونیرهای دندانی به مطب ما مراجعه می‌کند، ما یک قالب از دندان‌های او تهیه می‌کنیم و سپس در آزمایشگاه از روی این قالب، ونیرهای دندانی ساخته می‌شوند. ونیرها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که اندازه، شکل و رنگ آنها دقیقاً منطبق با دندان‌های اصلی شما باشد، بنابراین کار ساخت آنها ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

قبل از آنکه لامینت بر روی دندان شما قرار داده شود، ابتدا متخصص ما سطح دندان شما را آماده می‌کند. برای این منظور قسمتی از مینای دندان برداشته می‌شود. این کار برای نصب لمینت ونیر ضروری است، زیرا باید کاملاً صاف بر روی دندان و در امتداد بافت لثه شما قرار بگیرد. پس از آنکه کار آماده‌سازی دندان به پایان رسید، یک ونیر موقتی با استفاده از چسب‌های ساده بر روی دندان چسبانده می‌شود. در طول مدتی که این ونیرهای موقتی بر روی دندان‌های شما قرار دارد، باید دندان‌ها را خیلی آرام مسواک بزنید و از خوردن غذاهایی که روی آنها فشار می‌آورد و یا باعث کنده شدن آنها می‌شود، خودداری کنید. زیرا این ونیرها با چسب‌های موقتی چسبانده شده‌اند و به راحتی ممکن است کنده شوند.
هنگامی که ونیرهای دائمی شما آماده شد، شما یک بار دیگر به کلینیک ما می‌آیید تا ما ونیرهای موقتی را برداریم و ونیرهای جدید را بر روی دندان‌های شما امتحان کنیم. ونیرهای دائمی هم معمولاً ابتدا با چسب‌های بر پایه آب چسبانده می‌شوند تا شکل ظاهری آنها بررسی شود. در این مرحله هر تنظیم و اصلاحی که لازم باشد بر روی ونیرها انجام می‌گیرد. در غیر این صورت، سطح دندان تمیز می‌شود و ونیر به شکل دائمی بر روی دندان چسبانده می‌شود. ونیرها بر روی دندان کاملاً سخت و محکم هستند و شما می‌توانید بلافاصله بعد از چسباندن آنها، شروع به لبخند زدن کنید.

حتما بخوانید:
چگونه دندان های زرد را سفید و زیبا کنیم؟

مراقبت از ونیرهای لمینتی دندان

مراقبت و نگهداری از ونیرهای سرامیکی، در عمل اصلاً کار سختی نیست. در واقع از ونیرها هم باید دقیقاً مثل دندان‌های اصلی خود مراقبت کنید، یعنی به طور عادی آنها را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید. معمولاً دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از خمیردندان‌های غیرساینده و حاوی فلوراید استفاده کنید.

یک هفته بعد از آنکه ونیرها بر روی دندان‌های شما چسبانده شد، شما باید یک بار دیگر به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند و ببیند واکنش دهان و دندان شما به ونیرهای جدید چگونه بوده است. دقت کنید که حتی در صورتی که خودتان فکر می‌کنید ونیرها کاملاً موفق بوده و مشکلی ندارد، اما باز هم مراجعه به دندانپزشک در این زمان اهمیت بسیار زیادی در سلامت دهان و دندان شما در آینده خواهد داشت.
اگر شما هم دندان قروچه یا عادت به ساییدن و فشار دادن دندان‌ها بر روی هم دارید، ممکن است دندانپزشک یک محافظ دهانی برای استفاده در شب‌ها برایتان تجویز کند تا آسیبی به ونیرهای دندانی شما وارد نشود.
همچنین لازم است شما در آینده به صورت منظم برای انجام معاینات و مراقبت‌های دوره‌ای به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا لامینت ونیرهای کامپوزیتی باید با استفاده از یک خمیر مخصوص و غیرساینده تمیز و جلادهی شوند. علاوه بر آن، دندانپزشک باید به طور منظم دندان‌های شما را از نظر وجود هر گونه نشانه‌های آسیب‌دیدگی ونیرها بررسی کند.

هزینه ونیر و لمینت دندان

هزینه لمینت ونیرها برای بیماران مختلف و نیز برای دندان‌های مختلف یک بیمار، تفاوت زیادی دارد. علاوه بر تعداد ونیرهایی که یک بیمار نیاز دارد، چندین عامل دیگر هم بر هزینه کل لمینت ونیر تأثیرگذار خواهند بود که مهم‌ترین آنها عبارتند از:
• نوع ونیر: ونیر ممکن است از انواع مختلفی از سرامیک دندانی ساخته شده باشد. مواد جدیدی که در عین حال، زیباترین و بادوام‌ترین مواد برای ساخت ونیر هستند، معمولاً هزینه بالاتری نسبت به محصولات قدیمی‌تر دارند. علاوه بر آن، روش‌های پیشرفته‌ای برای چسباندن ونیرها وجود دارد که استفاده از آنها می‌تواند هزینه کلی ونیرها را افزایش دهد.
• موقعیت جغرافیایی: هزینه‌های دندانپزشکی هم به مانند اغلب هزینه‌های دیگر زندگی، در نقاط مختلف کشور متفاوت است. معمولاً نرخ خدمات ونیر‌های دندانی در کلان‌شهرها و مناطق پرجمعیت کشور در مقایسه با شهرهای کوچک و مناطق کم‌جمعیت، بیشتر است.
• تجربه دندانپزشک: معمولاً دندانپزشکان متخصص زیبایی در مقایسه با دندانپزشکان زیبایی هزینه بیشتری برای نصب ونیرهای دندانی مطالبه می‌کنند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

تفاوت محصولات کشاورزی ارگانیک و تراریخته

چکیده: برای اغلب افراد ، اصطلاح “ارگانیک” به روشی گفته می شود که در آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Share This