اسکن قلب چیست؟

در بیماران با سابقه سکته قلبی یا بیماران نارسایی قلبی، تصویربرداری قلب به روش اسکن هسته ای یا اسکن پرفوزیون، به تشخیص میزان بافت زنده باقیمانده (بافت قابل نجات با اقدامات درمانی) بسیار کمک کننده است.
جهت بررسی آسیب‌دیدگی عضله قلب که می‌تواند ناشی از استفاده از دارو، حمله قلبی، صدمه یا عفونت در گذشته باشد و همچنین برای بررسی چگونگی پمپاژ خون توسط قلب به بدن، با استفاده از اسکن هسته ای امکان درمان به موقع و پیشگیری از حملات قلبی برای بیمار فراهم می‌آید.

با تنگ شدن عروق کرونر، قلب بیمار در حالت استراحت بدون هیچ مشکلی فعالیت می کند و تنها زمانی که قلب تحت استرس و کار زیاد باشد، علائم تنگی عروق کرونر آشکار شده و موجب رنجش فرد می گردد.بنابراین لازم است که تصویربرداری از عضله قلب در دو حالت استراحت و فعالیت صورت گیرد، تا با مقایسه نتایج با یکدیگر، پزشک به مطالعه و بررسی وضعیت خونرسانی عروق کرونر بپردازد.

نکته:
توجه به این نکته ضروریست که اسکن هسته ای قلب نیاز به قطع دارو دارد. بنابراین اگر سابقه بیماری قلبی دارید و دارو مصرف می کنید و یا دیابتی هستید و انسولین مصرف می نمایید، از چند روز قبل با مشورت با پزشک خود نسبت به قطع دارو اقدام کنید.

مراحل انجام اسکن قلب