یکشنبه , ۶ , اسفند , ۱۴۰۲
خانه / آموزش / الگوی مبازه با کرونا ویروس در ایران و کشورهای مختلف

الگوی مبازه با کرونا ویروس در ایران و کشورهای مختلف

چکیده:
  این روزها همه ما شاهد ظهور بیماری کرونا با نام علمی COVID-19 هستیم که به سرعت در همه نقاط جهان در حال شیوع است. از زمانی که اولین موارد ابتلا در اواخر سال ۲۰۱۹ از شهر ووهان چین مشخص شد، تا کنون صدها هزار مورد در کل جهان گزارش شده و روش مقابله با این ویروس به مشگل بزرگ متخصصین عفونی تبدیل گردیده است.

بیماری کرونا تا چند ماه آینده در کل دنیا به اوج خود خواهد رسید و هیچ کشوری نمیتواند از دست آن در امان باشد، چون دو راه بیشتر وجود ندارد:

۱- قرنطینه کردن

قرنطینه کردن همراه با تعطیلی کسب و کارهای مردم و توقف صنعت و تولید و ضرر مالی بالا و ورشکستگی های مختلف برای کشورهایی که این مسیر را  انتخاب میکنند.

 ۲- اپیدمی شدن

شیوع گسترده بیماری در میان مردم برای مقاوم کردن آنها حتی با شیب ملایم که در اینصورت تلفات زیادی به جا خواهد گذاشت. طبق تجربه چند ماه اخیر، با فرض وجود امکانات بیمارستانی، آمار حداقل ۲ الی ۴ درصد مرگ و میر تقریباً قطعی است. ایراد مسیر اول این است که هر زمان قرنطینه  سازی را تمام کنند. دوباره اپیدمی بین مردمی که مقاوم نیستند شروع شده و بیماری باز خواهد گشت. کشور چین راه اول را انتخاب کرد و  ضررمالی فراوانی رو متحمل شد و با اینکه موفقیت در کنترل بیماری به دست آورد ولی در حال حاضر در حال بررسی اقداماتی هستند که باید انجام دهند تا در صورت برداشتن قرنطینه، اپیدمی مجدداً شروع نگردد.

انگلستان مسیر دوم رو انتخاب کرد و حدود ۴ هفته از  شروع شیوع بیماری با همین تفکر ایپدمی و مقاوم سازی مردم جلو رفت اما آماری که به بوریس جانسون داده شده و گفته شد که اگر به همین ترتیب پیش برود، بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار مرگ و میر خواهند داشت. بدلیل آنکه کشور انگلستان ۵۰۰۰ تخت آی سی یو بیشتر ندارد و در حالت  عادی (بدون کرونا) ۹۰ درصد تخت ها همیشه پر هستند. به همین دلیل بوریس جانسون عقب نشینی کرده و دولت انگلیس با سرعت کمتری در حال  قرنطینه سازی کشور است تا زیرساخت ها را کمی آماده تر نمایند. ولی در هر صورت این کشور مشکل بزرگی همچون ایتالیا در پیش خواهد داشت. در کشور خودمان ابتدا  میخواستند قرنطینه کامل را اجرا کنند اما بنا به دلایل زیاد و وجود فشارهای عوامل مختلف ، همان داستان های همیشگی پیش آمده و کلی وقت و انرژی برای تفهیم ماهیت این ویروس و آثارش مخرب آن بر افراد جامعه، به عوامل بازدارنده صرف گردید،

در آخر هم تصمیم بر این شد که نیاز نیست زیاد موضوع کرونا جدی گرفته شده و در نهایت بطور پنهانی و ناگفته، مسیر اولیه انگلستان را انتخاب کردند. همونطور که معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت بین ۶۰ تا ۸۰ درصد مردم این ویروس رو خواهند گرفت و راه دیگری  هم نیست. از طرفی ایران به هیچ وجه برای قرنطینه کردن، نه امکان آن را دارد نه بودجه و پولش را، پس در این وضعیت تحریم و کسری  بودجه و درآمد اندک دلاری، چاره ای جز رهاسازی مردم و اپیدمی شدن ویروس بین مردم وجود نداشته و به عبارتی به دلیل اولویت نداشتن حفظ جان مردم  این الگو انتخاب گردید. از طرف دیگه چون کشور در عمل ارتباطش با دنیا قطع شده، به راحتی می توان آمار و ارقام رو پنهان کرده و دنیا را از فاجعه ای که در کشورمان در حال رخ دادن است، بی خبر نگاه داشت. این راه حل ساده ترین و کم هزینه ترین راه برای دولت است. بدیهی است که تنها کاری که انجام خواهد شد، انجام تبلیغات از طریق رسانه بوده که مردم را به ماندن در خانه توصیه کنند. (بدون هیچ ضمانت اجرایی مثل جریمه یا اقدام قانونی) که این هم تا حدودی جواب داده و شیب پیک بیماری رو ملایم تر کرده است.

اما انصافاً ایران روی داروها خوب کار کرده و به روش آزمون و خطا عمل نموده و بالاخره به نتایجی هم خواهد رسید. (آن هم به دلیل خلاء وجود قانون برای حمایت از بیماران در کشورمان بوده و  باعث خواهد شد زودتر آثار داروها معلوم گردد)، کاری که انگلستان هنوز انجام نداده و هیچ دارویی جز استامینوفن تجویز نمیکند، ایران بتدا اسلتامیویر را استفاده کرده (داروی آنفلوانزا) ، بعد شاینو و هیدروکسی کلروکلین اضافه شد. (داروی مالاریا) که هنوزم ادامه دارد اخیراً هم داروی کلترا و رمدسیویر تجویز می شود که همه اینها بصورت موردی جواب مثبت داده ولی برای همه یکسان نیست. برای کاهش علایم بیماری هم اخیراً درمان سه دارویی آزیترومایسین، ناپروکسن و پردنیزولون جزو پروتکل درمانی تصویب شده که اثر آن در داخل مثبت بوده، اما در کشورهای دیگر تایید نشده است. (سه داروی قبلی طبق پروتکل های سازمان بهداشت جهانی تایید شده اند)

 ۳- اندازه ویروس

کرونا ویروس دارای اندازه های ریز و درشت است که ابعاد بزرگتر آن وزن سنگینی داشته و از جنس لیپید (مثل چربی) هستند. این ویروس ها پس از خروج از بدن بیمار با عطسه و سرفه، در سطح خیابان و زیر کفش ها و روی ماشین و لباس و سطوح مختلف خواهند نشست. علت اینکه چین کل شهر ووهان را روزانه دوبار بطور کامل ضدعفونی میکرد همین سکونت ویروس روی سطوح مختلف بود. پس لازم است زمانی که از بیرون برمیگردید کفش ها و پایین پاها و شلوار را ضد عفونی کنید و لباس هایتان رانیز آویزون کنید. بعد از چند ساعت  ویروس از بین خواهد رفت. چون روی سطح پارچه و لباس دوام زیادی ندارد.

 ۲- قبلاً مشخص نبود

اخیراً مشخص گردیده که ویروس به طریق آئروسل (هواپخش) نیز منتقل خواهد شد، یعنی اگر کسی در فاصله یک تا دو متری شما سرفه یا عطسه کند و شما ماسک N95 و گان چشمی نداشته باشید ویروس به داخل بدن شما از راه های گفته شده نفوذ خواهد کرد. تردید نکنید که این بیماری تا چند ماه آینده دنیا را فلج خواهد کرد. (البته در یک دیدگاه دیگر گفته می شود که دنیا نفسی خواهد کشید و استراحت خواهد نمود) . از طرفی بازار شیادان و خرافاتی ها هم داغ  شده و این افراد در سراسر دنیا در حال مانور دادن هستند، اینجا روغن بنفشه ، هند ادرار گاو، شیلی آب خالی بجای الکل و … تقریباً همه جا مثل هم شده اما یکسری اصول علمی ثابت شده و قطعی هست که کاملاً باید رعایت گردد.

«خط قرمز هر کسی صورتش اوست که اصلاً نباید بدون ضد عفونی یا شستن دستان با آن تماس گرفت»

( ناحیه تی T شکل چشم ها، بینی و دهان) همه ما عادت داریم به صورت بطور معمول دست میزنیم ولی باید ترک عادت کرد و برای آن چاره ای بیندیشید.

 ۴- ماندگاری ویروس در سطوح

ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف هنوز بطور دقیق بررسی نشده اما چیزی که تا به حال مشخص گردیده این است که کمترین میزان ماندگاری روی پوست ۱۰ دقیقه و بیشترین میزان ماندگاری ویروس روی سطح استیل و شیشه هست که نهایتاً تا ۹۶ ساعت در دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه ممکن است دوام داشته باشد. یعنی اگر اتاق بیماران کرونایی در بیمارستان امروز خالی شود و هیچ ضدعفونی هم انجام نگردد، بعد از ۴ تا ۵ روز ویروس ها کلاً از بین خواهند رفت. پس شما خریدهای ضروری منزل و اونایی که در یخچال قرار نمیگیرند را می توانید  ۳، ۴ روز یک گوشه قرار دهید و سپس با خیال راحت استفاده کنید . البته اگر اسپری الکل هم به آنها بزنید یا سشوار با دمای بالای ۳۰ درجه بر روی آنها بگیرید ، پس از ۱۰ دقیقه میتوانید استفاده نمایید.

 ۶- آلوده ترین مکان ها

در ایران بیمارستان ها و درمانگاه ها، بازارهای میوه تره بار، فروشگاههای زنجیره ای، سوپرمارکت ها، بانک ها، آرایشگاه ها، پمپ بنزین ها و اماکن پرتردد شناخته شده اند. هرچقدر کمتر به این مکان ها بروید ضریب درگیری با ویروس کمتر خواهد شد، اگر هم ناچاراً رفتید موارد بالا را رعایت کنید هیچ اتفاقی نمیفته پس استرس نداشته باشید.

 ۵- انتقال ویروس از طریق دستگاه گوارش

انتفال ویروس کرونا از طریق سیستم گوارش مثل خوردن آن و جذب شدنش در معده و روده مشخص نیست و فعلاً گفته می شود ویروس از این طریق منتقل نخواهد شد، پس حتی از غذاهای بیرون هم می شود استفاده کرد به شرطی که بشقاب و قاشق و میز و صندلیشون تمیز باشد و دست شما پس از تماس با اونا به ناحیه T صورت برخورد نکند (ناحیه خط قرمز) ولی احتیاطاً می شود مدتی طرف غذاهای بیرون نرفت اما از غذاهای خانگی خودتون مطمئن باشید و پس از شستشو و پخت کامل مثل سابق با خیال راحت بخورید و لذت ببرید.

 ۷- امن ترین روش

مناسب ترین شیوه برای پیشگیری که کل دنیا در مورد آن اتفاق نظر دارند ماندن در منزل و قرنطینه خانگی است و اینکه کسی را هم بدون تعارف راه ندهید . می بایست تمام کارها را با تلفن و اینترنت و نهایتاً پیک موتوری و آژانس انجام داد، که آن هم مثلاً اگر چیزی را میخواستیم به پیک موتوری یا آژانس تحویل بدهیم یا بگیریم با دستکش و ماسک باشد و وسیله تحویل گرفته شده را هم سریع با الکل ضدعفونی کنیم و دم در هم کفش ها را ضدعفونی نماییم. بیرون رفتن و با ماشین دور زدن ایرادی ندارد به شرطی که از ماشین پیاده نشوید و چیزی خرید نکنید و وقتی هم به منزل برگشتید. پارکینگ و کفش ها رو ضد عفونی کنید.

 ۸- یک اسپری الکل

یک بسته دستکش یکبار مصرف و یک اسپری الکل داخل ماشین بگذارید. وقتی از ماشین پیاده شدید روی فرمون، دنده، دسته راهنما و چراغ، دریچه های هوا، دستگیره های درب از داخل و بیرون و دکمه ها و سایر جاهایی که دست باهاش تماس داشته را با اسپری الکل ضدعفونی کنید تا برای استفاده بعدی خیالتان راحت باشد.

 ۹- یادمان باشد

درصدی که تا الان در کل دنیا برای این بیماری تجربه شده ، تقریباً یکسان و بدین شکل هست که؛ از هر ۱۰۰ نفر ۸۰ نفر علائمی در حد سرماخوردگی خفیف دارند و بعضی از آنها که شاید اصلاً متوجه نشوند مریض شده اند. حس بویایی و چشایی ممکن است بطور موقت از بین برود که ازعلائم نوع خفیف کروناست و اگر اینطور شد باید خوشحال باشید چون نوع خفیف آن را گرفته اید و بدنتان هم مقاوم شده و ظرف نهایتاً دو هفته کاملا خوب می شوید.

این موضوع عیناً برای فردی در شمال ایران رخ داده ، بطوری که برای خودش و کل خانواده و چندین نفر از اقوامشان و حتی پدربزرگ و مادربزرگش اتفاق افتاد و مشاهده شده که همگی بهبود یافته و نسبت به ویروس مقاوم شده اند. ضمناً مادر این خانواده با اینکه مشکل قند بالا، چربی خون، پروتئین بالا، کبد چرب و مشکلات زنانه داشت اما حتی به سرفه های شدید هم نرسیده و خوب شده است.

پس ۸۰ نفر از ۱۰۰ نفر اصلاً بیمار نشده و راحت بهبود می یابند. (البته این افراد متاسفانه ناقل به دیگران خواهند بود) از ۲۰ نفر باقیمانده، ۱۵ نفر به علت تنگی نفس نیاز به مراجعه به بیمارستان پیدا میکنند و از این ۱۵ نفر، ۲ الی ۴ نفر به علت عموماً سن بالای ۶۰ تا ۷۰ سال با سابقه بیماری های شدید قبلی و زمینه ای فوت می کنند که این موضوع در تمام بیماری های ویروسی از ابتدای تاریخ تا الان وجود داشته است. پس موضوع عجیب و غریبی نیست. لذا ۸۰ درصد احتمال دارد که شما بیماری را بصورت خفیف تجربه کنید و بدنتان مقاوم شود، ۲۰ درصد باقیمانده هم فقط ۴ درصد احتمال مرگ هست که آن هم برای افراد بالای ۷۰ سال است. (بالاخره بین ۱۰۰ نفر  ۴ نفر سن بالای ۷۰ سال با چند نوع بیماری دارند که آنفولانزای عادی هم ممکن است باعث مرگ آنها شود) پس عقلانی نیست که این ۹۶ درصد را رها کرده و همه انرژی را صرف آن ۴ درصد کنیم.

کلام آخر

مطالبی که ارائه شد، اطلاعات و تجربیاتی بود که طی یک ماه گذشته در ایران با ارتباط با پزشکان و پرستاران و متخصصین و مطالعه پروتکل های درمانی داخل ایران و سازمان بهداشت جهانی و همچنین تماس با چند نفر از دوستانی که در شمال کرونا گرفته و خوب شده بودند کسب گردید. با توجه به اینکه کشورمان بلافاصله پس از چین جزء اولین کشورهای آلوده به ویروس کرونا بود و بیماری زودتر در اینجا شروع شد، این مطالب و تجربیات هم زودتر توانست توسط پزشکان ایرانی بدست آید. این مطالب به جهت انتقال تجربه و استفاده از این موارد برای دیگران نگارش گردیده است.  بهرحال به قول یکی از متخصصین عفونی، تا یکسال آینده سبک زندگی باید مطابق با وجود این ویروس تغییر کرده و با آن هماهنگ گردد. که البته کار سختی هم نیست.

برگرفته از: یادداشت یک پزشک هموطن که جان برکف در صف مقدم مبارزه با کرونا قراردارد

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

روغن هسته انگور یک ضد سرطان بی نظیر

چکیده: یک متخصص هندی تبار در آمریکا و دستیاران وی در آزمایش جدیدی متوجه شده‌اند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This