خانه / آموزش / علت ایجاد غبغب و رفع آن با شیوه های خانگی

علت ایجاد غبغب و رفع آن با شیوه های خانگی

چکیده:
اصطلاح غبغب یا “jowls” غالباً برای توصیف پوست های افتاده در زیر چانه یا فک شما استفاده می شود. تقریباً همه افراد با بالاتر رفتن سن ، غبغب در زیر چانه آنان ایجاد می شود. این اتفاق می افتد زیرا پوست شما با گذشت زمان نازک تر و خاصیت ارتجاعی آن کاهش می یابد.
غبغب در افرادی که پوست ضخیم تری نسبت سایر افراد دارند، یا کلاژن بیشتری در ناحیه زیر گونه ها و چانه ها دارند, کمتر ایجاد می شود. لیکن در برخی دیگر غبغب به دلیل وراثت، دارای ژن  غبغب بوده و همچنین فاکتورهای محیطی و سبک زندگی نامناسب هستند ایجاد می گردد. شما با مطالعه ادامه این مطلب بیشتر در مورد چگونگی ایجاد غبغب ، شیوه کاهش شانس ایجاد یا پیشرفت آن و کارهایی که می توانید برای به حداقل رساندن یا حذف  آن انجام دهید آشنا خواهید شد.

در این مطلب می‌خوانید:


چه عواملی باعث ایجاد غبغب می شود

۱- از دست دادن الاستین و کلاژن

با گذشت زمان ، پوست موجود در گونه ها و زیر فک شما قسمت اعظم کلاژن و الاستین خود را از دست می دهد. کلاژن پروتئینی است که بافت همبند بدن را تشکیل می دهد. الاستین یکی دیگر از پروتئین های بافت همبند است که به شما امکان می دهد پوست شما حتی پس از کشش به حالت طبیعی خود بازگردد.

با از بین رفتن این پروتئین ها ، پوست گونه های اطراف دهان شما استحکام و سفتی خود را از دست می دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، جاذبه زمین و افزایش سن باعث می شود که آن  مناطق در اطراف دهان و چانه فرو افتاده و آویزان شوند.

۲- ژنتیک و عامل وراثت

عوامل وراثت و ژنتیک شما همچنین می تواند تعیین کند که آیا شما غبغب خواهید داشت یا نه و با گذشت زمان چقدر بروز خواهد نمود. اگر هریک از والدین شما دارای غبغب هستند ، احتمالاً ژن غبغب آنها به شما هم خواهد رسید. اگر به شما طور طبیعی دارای پوست نازک بوده و یا مقدار محدودی کلاژن و الاستین در پوست شما وجود دارد ، ممکن است با افزایش سن و حتی در اوایل نوجوانی یا بیست و یک سالگی آهنگ نمایان شدن غبغب آغاز شود.

۳-عوامل محیطی و سبک زندگی

سایر علل ایجاد غبغب از محیط شما ناشی می شود. این عوامل از انتخاب سبک زندگی شما ناشی می شود. عوامل محیطی همچون:

حالت های صورت: حالت های نامناسب صورت که مکرراً توسط برخی افراد به دلیل حالت روحی آنان اظهار میگردد، می تواند موجب تغییر شکل دائمی صورت و نا فرم شدن پوست صورت و گردن و ایجاد غبغب گردد.

کاهش وزن: هنگام افزایش وزن ، پوست شما کشیده می شود تا توده بدن افزایش یابد. اگر وزن خود را از دست دهید، پوست کشیده شل و آویزان خواهذ گردید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب: قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش (اشعه ماوراء بنفش) در نور خورشید می تواند به کلاژن موجود در پوست شما آسیب برساند. این می تواند باعث زودتر شل شدن پوست شما شود.

سیگار کشیدن: نیکوتین و سایر مواد شیمیایی موجود در سیگار می توانند به کلاژن و الاستین آسیب بزنند. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث تنگ شدن رگ های خونی شما شود. این گردش خون را محدود می کند و مانع از آن می شود که پوست شما به اندازه کافی از مواد مغذی مانند ویتامین A برای سالم نگه داشتن آن استفاده کند.

استفاده از رایانه یا تلفن: استفاده از رایانه یا نگاه کردن به تلفن هوشمند برای مدت طولانی باعث می شود پوست اطراف گردن شما به مرور زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. به این شوخی ها “گردن فناوری” گفته شده است.

چند نکته برای پیشگیری از غبغب

شما ممکن است به دلیل عواملی که خارج از کنترل شما هستند به مشکل غبغب مبتلا شوید. اما نگران نباشید برای شما کارهای بسیاری وجود دارند که می توانید انجام دهید تا از ایجاد زود هنگام غبغب جلوگیری نمایید.

روشهای طبیعی برای جلوگیری از غبغب:

۱- از کشیدن سیگار خودداری کنید. مواد شیمیایی موجود در سیگار و سایر اشکال دخانیات می تواند به پوست شما آسیب برساند.
۲- قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید. شما همیشه قبل از عزیمت به روز باید ضد آفتاب را بر روی صورت و گردن خود بمالید. آن را به بخشی از برنامه های صبح خود تبدیل کنید تا آسیب های ناشی از اشعه ماوراء بنفش به حداقل برسد.
۳- زمان استفاده از صفحات نمایش کامپیوتر و گوشی خود را محدود کنید. سعی کنید هنگام استفاده از رایانه یا تلفن همراه، سر خود را با زاویه ای طبیعی و راحت نگه دارید تا پوست گردن شما دچار جمع شدگی و چروک زیاد نشود. همچنین می توانید با انجام استراحت ۱۰ دقیقه ای برای هر ساعت کار رایانه ای که انجام می دهید ، از عضلات خود محافظت کنید.

برای از بین بردن یا کاهش غبغب چه می توان کرد؟

گزینه های مختلفی برای درمان غبغب و  یا کاهش افتادگی چربی های زیر چانه وجود دارد. روشهای جراحی مانند بالابرهای گردن می توانند پوست شما را محکم تر کرده و باعث ایجاد کمرنگ تر شوند. روشهای غیر جراحی مانند ترموژ ، لیزر و لایه برداری می توانند ترکیب کلاژن را در پوست شما تغییر دهند. از پرکننده ها می توان برای استتار مناطق توخالی در اطراف جورها استفاده کرد.

همچنین هنگام بیرون آمدن می توانید از لباس و آرایش برای پنهان کردن غبغب خود استفاده کنید. اگر بیشتر به راه حل های خانگی علاقه دارید ، یکی از این راه حلهای زیر را برای خود انتخاب نمایید.

گزینه جراحی برای رفع غبغب

روشهای جراحی برای کاهش حجم غبغبا معمولاً در بیمارستان یا مطب پزشکان متخصص جراحی زیبایی انجام می شود. حتما قبل از تعیین وقت ملاقات با جراح مشورت کنید تا بتوانید آنها را بشناسید و مطمئن باشید که آنها برای انجام این عمل صلاحیت لازم را دارند.

لیفتینگ یا کشیدن پوست صورت

لیفت صورت (Rhytidectomy ) یک نوع  جراحی شامل بیهوشی عمومی است. بهبودی چند روز تا چند هفته طول می کشد. لیفت گردن ، که همچنین به آن ریتیدکتومی پایینی نیز گفته می شود ، با از بین بردن چربی ، سفت شدن عضلات و دوباره تنظیم مجدد پوست در اطراف گردن برای شکل دادن به فک شما انجام می شود. برش معمولاً در جلوی گوش و پشت گوش قرار می گیرد و تا خط موی شما امتداد می یابد.

در بعضی موارد ، ممکن است بخواهید لیفتینگ کامل صورت را انجام دهید. لیفت کامل صورت، چربی های زیر پوست صورت را از بین برده، ماهیچه های صورت را محکم کرده و برای تکمیل فرایند بازسازی صورت نیازمند تزریق چربی به نقاط مختلف پوست است.

لیفت پوست گردن بسته به ارائه دهنده بیمه شما به طور معمول حدود ۴۵۲۸ دلار هزینه دارد. مانند هر روش جراحی ، خطرات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • کبودی
 • آسیب به اعصاب یا عضلات
 • خونریزی داخلی
 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • تورم یا نتائج نادرست
 • سپسیس یا عفونت خونی

لیپوساکشن

با لیپوساکشن ، جراح شما از میکروکانول برای برداشتن چربی از ناحیه چانه شما استفاده می کند. آنها همچنین از جلوی پوست و فک استفاده می کنند تا از آفتاب زدن در آینده جلوگیری شود.

شما برای این عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار دارید و احتمالاً چند روز تا چند هفته بهبود طول می کشد. لیپوساکشن به طور معمول حدود ۳۲۰۰ دلار هزینه دارد.

خطرات شامل موارد زیر است:

 • کبودی
 • آسیب به اعصاب یا عضلات
 • خونریزی داخلی
 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • تورم یا بهبودی نادرست
 • سپسیس یا عفونت خونی

گزینه های غیر جراحی جهت حذف غبغب

برخی از درمانها نیازی به عمل جراحی ندارند و می توانند در یک مرکز سرپایی نیز انجام شوند. این روشها نیازی به بیهوشی عمومی ندارند ، بنابراین معمولاً خطرات کمتری داشته و با این حال ، نتایج بدست آمده هم ممکن است چندان قابل توجه نباشد.

سفت کردن پوست با فک حرارتی

در این روش از انرژی امواج مادون قرمز و رادیوی از ابزاری به نام “ThermaTip” استفاده می شود تا پوست اطراف گردن و چانه شما محکم شود. برای اطمینان از محکم ماندن کلاژن موجود در پوست ، می توان چندین بار انجام داد. زمان بهبودی حداقل است و کل کار را می توان در یک روز انجام داد.

این روش بسته به ارائه دهنده بیمه شما می تواند بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار هزینه داشته باشد. خطرات عوارض مرتبط با این روش ، از جمله عفونت ها ، کم است ، اما با افزایش سن ممکن است افزایش یابد.

تزریق چربی و ژل

پرکننده های پوستی یا تزریق چربی و ژل از ماده ای به نام هیالورونیک اسید ساخته شده اند. برای پر کردن چین و چروک می توانید این ماده را به گردن و چانه خود تزریق کنید. بعضی از پرکننده ها می توانند به بدن شما کمک کنند تا کلاژن بیشتری برای محکم نگه داشتن پوست خود ایجاد کند.

هزینه پرکننده های پوستی بستگی به ارائه دهنده بیمه شما و میزان پرکننده های مورد نیاز شما دارد. علاوه بر عفونت ، خطرات کمی با پرکننده ها وجود دارد.

هزینه ها به دلار و در کشور آمریکا می باشد.

روش های دیگر برای کاهش ظاهر آنها

اگر به روشهای جراحی یا غیر جراحی علاقه ای ندارید اما هنوز می خواهید ظاهر غبغب خود را کاهش دهید ، ممکن است برای پنهان کردن آن ، تغییر سبک پوشش و آرایش شخصی خود را نیز در نظر بگیرید. آرایش و لباس ممکن است کمک کند.

آرایش

استفاده از سبک های مختلف کانتورینگ در امتداد چانه و گردن شما باعث می شود خطوط جهشی شما کمتر مورد توجه قرار گیرد. برای کوچکتر به نظر آمدن غبغب می توانید آموزش های آنلاین را تماشا کنید. همچنین آموزش های زیادی وجود دارد که می تواند به شما در تعیین مناسب سایه های مناسب برای پوست شما، برای کاهش تظاهر غبغب کمک کند.

یقه اسکی و روسری

روسری و یقه اسکی فقط برای گرم نگه داشتن نیست – آنها همچنین پوشش را فراهم می کنند. اگرچه پیراهن های پیراهن یقه دار یا ژاکت ها می توانند صدای جادوی شما را به طور کامل پنهان کنند ، روسری ها می توانند مشکل باشند. از پارچه های شفاف خودداری کنید و به دنبال ساختاری مناسب تر برای پوشش مناسب باشید.

کلام آخر

در صورت ناراضی بودن از موارد ذکر شده، گزینه های بسیاری برای پیشگیری ، معالجه و پنهان کردن غبغب وجود دارد. حتما در مورد بهترین گزینه برای شما، با پزشک خود صحبت کنید. به خصوص اگر سن شما بیشتر از ۶۰ سال بوده یا شرایطی دارید که می تواند خطر ابتلا به عوارض بعد از عمل جراحی را افزایش دهد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

واقعیت انکار ناپذیر تاثیر هورمون ها بر کاهش وزن

چکیده: هورمون های چربی سوز نقش مهمی در کاهش وزن ایفا می کنند که سوخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Share This