خانه / آموزش / مکمل های تهیه شده از اسفناج می تواند قدرت عضلانی را افزایش دهد

مکمل های تهیه شده از اسفناج می تواند قدرت عضلانی را افزایش دهد

چکیده:
تحقیقات جدید نشان داده است که  عصاره اسفناج پتانسیل آن را دارد که به عنوان یک افزایش دهنده عملکرد ورزشی مورد استفاده قرار گیرد. ترکیبات فعال در عصاره اسفناج به میزان قابل توجهی قدرت عضلانی را بهبود می بخشد،

ممنوع بودن  مصرف این مکمل در مسابقات ورزش به تولید کنندگان مکمل های ورزشی مورد تاکید قرار گرفته است.

برخی اسفناج را به دلیل غنی بودن از کلسیم، منیزیم و آهن، یک مکمل تقویت ورزشی “فوق العاده” می نامند. محققان طی مطالعات انجام گرفته ، اسفناج را به دلیل دارا بودن  مزایای متعددی نظیر ، جلوگیری کننده از انواع سرطان ، جلوگیری از آسم، کاهش دهنده فشار خون و کمک به افراد مبتلا به دیابت ، پیشنهاد کرده اند.

تحقیقات جدید به بررسی یکی دیگر از مزایای بالقوه این گیاه می پردازد،  در این مطالعه که توسط  محققان دانشگاه Freie Universität به رهبری ماریا پری – استاد شیمی دارویی در برلین آلمان انجام گردیده، عصاره اسفناج به شکل یک مکمل غذایی به جای خود غذا مورد بررسی قرار گرفت است. در این تحقیق به طور خاص، اثر اکدیسترون بر عملکرد ورزشی و قدرت عضلانی بررسی گردیده است.

Ecdysterone ترکیب اصلی عصاره اسفناج بوده و یک فتواستروئید گیاهی است .یعنی استروئیدی که به طور طبیعی در گیاهان تولید گردیده و متعلق به یک فتیسترول است که به طور ساختاری مشابه کلسترول است. مطالعات قبلی در پستانداران نشان داده اند که اکدیستروئید طیف گسترده ای از اثرات مفید را دارد. در دهه ۱۹۸۰، محققان اکدیسترون را پس از سوء ظن در مورد استفاده ورزشکاران المپیک روسیه از آن به عنوان مکمل تقویت عملکرد استفاده می کردند را “دوپینگ روسی” نامیدند.
سایر مطالعات نشان داده اند که اکدیسترون “سنتز پروتئین در ماهیچه اسکلتی” را افزایش می دهد.  پروفسور پار محقق در زمینه دوپینگ توضیح می دهد که ecdysterone
قوی تر از استروئید است که در ورزش به عنوان مکمل ممنوعه شناخته می شود.

تحقیق در خصوص اکدیسترون و قدرت عضلانی:

  برای تحقیقات خود، پروفسور پرو، و تیم، یک مطالعه دو سو کور را انجام دادند که شامل ۴۶ ورزشکار جوان بود. محققان آنها را به دو گروه تقسیم کردند: یکی عصاره اسفناج (گروه مداخله) و دیگری یک دارونما دریافت کرد. نه شرکت کنندگان و نه محققان می دانستند که چه چیزی مصرف می کنند و مداخله ۱۰ هفته طول کشید.
  در طول این مدت مردم در گروه مداخله “دوزهای مناسبی از مکمل های حاوی اکدیسترون” را دریافت کردند تا تأثیرات آنها بر بهبود عملکرد آنها مشخص شود. دانشمندان نمونه های خون و ادرار را گرفته و آنها را برای ecdysterone و “biomarkers بالقوه بهبود عملکرد” ​​مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها همچنین “غربالگری جامع برای مواد افزایش دهنده عملکرد ممنوعه” یا تست دوپینگ را انجام دادند.

توده عضلانی بالاتر و عملکرد بهتر:

   نتایج نشان داد که شرکت کنندگان که اکدیسترون مصرف می کردند، “افزایش قابل ملاحظه ای در توده عضلانی” افزایش می یابد. آزمایشات درون آزمایشگاهی نتایج را تکرار کردند، و پروفسور پرو و ​​همکارانش نشان داد که اکدیسترون با گیرنده استروژن بتا تعامل دارد. این آزمایش ها همچنین نشان داد که “افزایش کارایی مطبوعاتی یک تکرار پرسرعت” قابل توجه است. با این حال، آزمایشات خون و ادرار نشانه هایی از سمیت کبد یا کلیه را نشان نمی دهد. همانطور که پروفسور پارار و تیم در مقاله خود توضیح می دهند، “این داده ها تأثیر مکمل اکدیسترون را با توجه به عملکرد ورزشی مشخص می کند.”
پروفسور پار می افزاید: شرکت کنندگان که دوز کم مکمل را دریافت می کنند، دو قرص اکدیسترون دریافت می کنند که هر روز بین ۲۵۰ گرم (گرم) و ۴ کیلوگرم اسفناج (بسته به کیفیت محصول) . بنابراین، برای به دست آوردن مزایای چنین دوز کم، فرد مجبور است برای هر ۱۰ هفته هر روز ۲۵۰ تا ۴ کیلوگرم اسفناج مصرف کند. برای تقلید از دوز بالا در مطالعه، فرد باید هر ۱۰ تا ۱۶ هفته از هر ۱۰ تا ۱۶ کیلوگرم اسفناج مصرف کند.

نتیجه گیری:

“نتایج به دست آمده طی این تحقق به روشنی نشان می دهد که اکدیسترون را میبایست و در فهرست مواد و روش های ممنوعه در ورزش و در زمره سایر عوامل آنابولیک قرار داد.”

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

توانایی شگفت انگیز مغز و ذهن خود را بشناسید

چکیده: از خصوصیات اصلی انسان، توانایی فوقالعاده‌ی او در فکرکردن است؛ به‌خصوص توانایی او در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This