جمعه , ۲۵ , خرداد , ۱۴۰۳
خانه / آموزش / خواص بی نظیر گُل خَتمی و ریشه آن در طب سنتی

خواص بی نظیر گُل خَتمی و ریشه آن در طب سنتی

چکیده:
ریشه گل ختمی یک مکمل دارویی است که از ریشه گیاه چند ساله گل‌دار Althaea officinalis که به عنوان گل خطمی مرداب یا گل ختمی نیز شناخته می‌شود ، تهیه می‌شود. ریشه گل ختمی که بومی اروپا، آسیای غربی و شمال آفریقا است، قرن هاست که به عنوان یک داروی گیاهی برای سرفه استفاده می شود.

 از مرهم ، تنتور و دمنوش گل ختمی و ریشه آن برای درمان زخم ها، کمک به هضم غذا و کاهش علائم تنفسی مانند سرفه و گلودرد استفاده می شود . در ادامه این مطلب روشن خواهیم نمود که چگونه گل ختمی و ریشه آن ، میتواند برای سلامتی شما مفید باشد و آیا عوارض جانبی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

آیا مارشمالو با ریشه گل ختمی درست می شود؟

ابتدا این توضیح را لازم میدانم که مارشمالوهای آب نباتی ، در گذشته با ریشه گل ختمی درست می شدند. اما امروزه به جای آن از ژلاتین استفاده می شود. ریشه ختمی شیرینی لطیف و طعمی خاکی دارد، اما به شیرینیه مارشمالوهای خریداری شده در فروشگاه نیست.

فواید ریشه مارشمالو یا گُل خَتمی

فواید بالقوه ریشه ختمی برای سلامتی احتمالاً از ترکیب گیاهی به نام موسیلاژ ناشی می شود. هنگامی که موسیلاژ موجود در ریشه گل ختمی با آب ترکیب می شود، ژلی ایجاد می کند که می تواند گلو، معده یا پوست را بپوشاند تا تحریک را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات انسانی مرتبط با فواید سلامت ریشه گل ختمی محدود است.

سرفه و گلودرد را تسکین می دهد

هنگام مصرف، ریشه گل ختمی یک لایه آنتی اکسیدانی محافظ به نام موسیلاژ ایجاد می کند. این می تواند پوشش داخلی گلو (مخاط) را بپوشاند تا به تسکین سوزش کمک کند و بهبودی مربوط به سرفه خشک و گلودرد را بهبود بخشد .۱با این حال، تحقیقات در مورد استفاده واقعی از ریشه گل ختمی برای گلودرد و سرفه محدود است.

در یک نظرسنجی آلمانی، ۸۲۲ شرکت‌کننده برای درمان گلودرد یا سرفه خشک، قرص یا شربت عصاره ریشه گل ختمی را به مدت هفت روز مصرف کردند. اکثر مردم گزارش دادند که ریشه و گل ختمی (در هر دو شکل) به تسکین علائم در عرض ۱۰ دقیقه کمک کرد.

مطالعه دیگری همچنین نشان داد که موسیلاژ ریشه گل ختمی دارای اثرات محافظتی ضد اکسیداتیو و ضد التهابی بر روی سلول های ایمنی انسان است. به نظر می رسد که این اثر به محافظت از سلول ها برای بهبود بهتر در برابر عفونت کمک می کند. اما، ما هنوز به آزمایش‌های انسانی بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم ریشه گل ختمی چگونه سرفه و گلودرد را درمان می‌کند .

به ترمیم پوست و زخم کمک می کند

ریشه گل ختمی اغلب به کرم ها و مرهم اضافه می شود تا به سلامت پوست و بهبود پوست آسیب دیده کمک کند. محققان بر این باورند که آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی ریشه گل ختمی فعالیت ضد التهابی دارند که سلول ها را تحریک کرده و تحریک و التهاب را کاهش می دهد.۶محتوای موسیلاژ ریشه ختمی همچنین به حفظ رطوبت پوست کمک می کند.

حتما بخوانید:
 بابونه گیاهی دارویی بسیار موثر در درمان میگرن

از پماد موضعی تهیه شده از ریشه یا خود گل ختمی برای کمک به درمان کورک ، اگزما و التهاب پوست استفاده می شود. یک بررسی تحقیقاتی گزارش داد که پماد عصاره ریشه ختمی ۲۰ درصد به کاهش تحریک پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) یا تتراهیدروفورفوریل الکل (حلالی موجود در رنگ، چسب، آفت کش ها و سایر محصولات) کمک می کند.

در یک مطالعه روی کودکان مبتلا به اگزمای خفیف تا متوسط ، استفاده از پماد ریشه گل ختمی ۱% به کاهش خشکی و تحریک پوست بیش از ۱% پماد هیدروکورتیزون کمک کرد. با این حال، این مطالعه تنها شامل ۲۲ کودک بود.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که سایر ترکیبات موجود در ریشه گل ختمی می تواند به درمان نوک سینه های زخمی و ترک خورده پس از شیردهی کمک کند. با این حال، هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد آیا استفاده از ریشه گل ختمی روی نوک سینه ها در طول شیردهی بر شیر مادر تأثیر می گذارد یا تأثیری بر روی نوزادان شیرده دارد.۹

گل ختمی و ریشه آن به مشکلات دستگاه گوارش کمک کند

ریشه گل ختمی اغلب به عنوان درمانی برای رفلاکس اسید و زخم معده معرفی می شود. در تئوری، موسیلاژ ریشه گل ختمی باید به درمان این مشکلات گوارشی کمک کند زیرا می تواند معده و گلو را بپوشاند. با این حال، هیچ مدرک تایید شده ای مبنی بر اینکه ریشه گل ختمی می تواند شرایط دستگاه گوارش را درمان کند وجود ندارد.

تنها تحقیقاتی که از خواص محافظتی ریشه گل ختمی بر دستگاه گوارش حمایت می کند، شامل مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی است. این مطالعات نشان داده است که ریشه گل ختمی می تواند پوشش داخلی دستگاه گوارش را بهبود بخشد. علاوه بر این، ویتامین ها و آنتی اکسیدان های ریشه گل ختمی ممکن است به جلوگیری از آسیب سلولی کمک کنند. با این حال، ما به آزمایشات انسانی نیاز داریم تا ثابت کنیم ریشه گل ختمی می تواند مشکلات گوارشی و زخم معده را درمان کند .۴

نحوه گرفتن ریشه گل ختمی

پس از برداشت و خشک شدن ریشه گل ختمی، شبیه مالچ برنزه و فیبری می شود. ریشه خشک ختمی معمولاً برای تهیه چای فروخته می شود. اگر ریشه گل ختمی خود را برداشت کنید، می توانید برگ ها و گل های آن را نیز بخورید. با این حال، این قسمت ها فواید موسیلاژی مشابه ریشه را ندارند.۱۰شما همچنین می توانید ریشه گل ختمی را به اشکال دیگر خریداری کنید، مانند:۱۱

 • کیسه های چای
 • تنتور یا شربت مایع
 • پاستیل
 • کپسول
 • مرهم
 • کرم ها

برای درمان گلودرد یا سرفه، باید از ریشه گل ختمی به شکلی استفاده کنید که به پوشاندن گلوی شما کمک کند، مانند چای، تنتور، شربت یا قرص‌ها. برای درمان پوست تحریک شده یا ملتهب می توانید از مرهم یا کرم های ریشه گل ختمی استفاده کنید.

سازندگان مکمل اغلب مصرف کپسول های ریشه گل ختمی را با آب توصیه می کنند، در حالی که تنتورها معمولا آب را به مایع اضافه می کنند. ریشه گل ختمی همچنین می تواند جذب سایر داروها را برای بدن شما دشوار کند. پس از مصرف ریشه گل ختمی باید حداقل دو ساعت صبر کنید تا داروهای بیشتری مصرف کنید.

مقدار مصرف

میزان مصرف ریشه گل ختمی به نوع مکمل ریشه گل ختمی یا محصول مراقبت از پوست شما بستگی دارد. برای اطلاعات دوز، دستورالعمل های روی مکمل گل ختمی یا کرم موضعی خود را دنبال کنید.

تولیدکنندگان همچنین دستورالعمل های آماده سازی محصولاتی مانند چای با برگ های شل را ارائه می دهند. دستورالعمل های دوز اضافی بر اساس بررسی ها و مطالعات ریشه گل ختمی عبارتند از:

 • چای ریشه گل ختمی (ریشه گل ختمی خشک):  با ۰.۵ تا ۵ گرم (گرم) ریشه گل ختمی در ۱۵۰ میلی لیتر آب چای درست کنید و تا سه بار در روز بنوشید.
 • تنتور، شربت یا مایعات ریشه گل ختمی:  ۲ تا ۸ میلی لیتر (میلی لیتر) از عصاره را یک بار در روز در دهان خود بریزید.
 • کرم یا مرهم ریشه گل ختمی:  کودکان ۳ تا ۱۲ ساله می توانند با خیال راحت  کرم ریشه ختمی ۱ درصد را دو بار در روز یا سه بار در هفته روی پوست بمالند. بزرگسالان تا ۲۰ درصد پماد ریشه گل ختمی را با خیال راحت استفاده کرده اند.

آیا ریشه مارشملو ایمن است؟

ریشه گل ختمی برای اکثر افراد بی خطر در نظر گرفته می شود و واکنش های آلرژیک بسیار نادر است. همچنین، یک مطالعه اخیر لهستانی نشان داد محصولات گیاهی حاوی ریشه گل ختمی سطح بالایی از فلزات سنگین ندارند.

هیچ اطلاعاتی در مورد بی خطر بودن ریشه گل ختمی در دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد. به همین دلیل، برخی از افراد باردار و شیرده ممکن است از ریشه گل ختمی اجتناب کنند.

تداخلات دارویی بالقوه

ترکیب موسیلاژ موجود در ریشه گل ختمی ممکن است با نحوه جذب سایر داروهای خوراکی توسط دستگاه گوارش شما تداخل ایجاد کند. این می تواند اثربخشی داروهای خوراکی را در صورت مصرف با ریشه گل ختمی کاهش دهد. برای احتیاط باید دو تا شش ساعت پس از مصرف ریشه گل ختمی منتظر مصرف دارو باشید.

ریشه گل ختمی همچنین ممکن است به طور مستقیم با لیتیوم (پریادل) و داروهای دیابت تداخل داشته باشد. مصرف ریشه گل ختمی می تواند خلاص شدن از شر لیتیوم را برای بدن دشوار کند و میزان لیتیوم را در بدن به سطوح بالقوه خطرناک افزایش دهد. ریشه گل ختمی همچنین ممکن است قند خون را کاهش دهد و خطر هیپوگلیسمی (سطح قند خون پایین) را در صورت ترکیب با داروهای دیابت افزایش دهد.

حتما بخوانید:
معجزه ای به نام گل گاوزبان

آیا مصرف گل ختمی و ریشه آن میتواند مضر باشد؟

تحقیقات کافی برای تایید سطح سمی ریشه گل ختمی هنگام مصرف یا استفاده موضعی وجود ندارد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده میزان ریشه گل ختمی را که در غذاها یافت می شود به عنوان “به طور کلی ایمن شناخته شده” (GRAS) دسته بندی می کند. در حالی که GRAS به مکمل‌های ریشه گل ختمی گسترش نمی‌یابد، به نظر نمی‌رسد که دوزهای مکمل موجود آسیبی ایجاد کند.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، باید به توصیه های دوز و فرکانس محصول ریشه گل ختمی خاص خود پایبند باشید. همچنین باید قبل از مصرف دوزهای زیاد ریشه گل ختمی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

عوارض جانبی ریشه گل ختمی

ریشه گل ختمی علاوه بر واکنش های آلرژیک نادر، هیچ عارضه جانبی رسمی گزارش نشده ای ندارد. با این حال، گزارش های حکایتی نشان می دهد که مصرف مکمل ممکن است باعث ناراحتی معده و سرگیجه شود. علائم واکنش آلرژیک پس از مصرف ریشه گل ختمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کهیر
 • خارش چشم
 • حساسیت پوستی 
 • لب ها، زبان یا صورت متورم شده است
 • خس خس سینه
 • خون ریزی احتمالی

اگر پس از مصرف ریشه گل ختمی دچار مشکل تنفسی، گیجی و ضربان قلب سریع شدید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. اینها علائم آنافیلاکسی ، یک واکنش آلرژیک شدید است.

سخن پایانی

ریشه گل ختمی ( Althaea officinalis ) قرن هاست که به عنوان یک داروی گیاهی سرفه وجود داشته است. امروزه، هنوز هم می‌توانید از چای ریشه گل ختمی، تنتور و قرص‌های پاستیل برای کمک به تسکین گلو تحریک‌شده و سرفه خشک استفاده کنید.

ریشه گل ختمی به دلیل داشتن ماده ژلاتینی به نام موسیلاژ که خواص ضد اکسیدانی و ضد التهابی نیز دارد به پوشش و محافظت از گلو کمک می کند. کرم‌ها و مرهم‌های موضعی ریشه گل ختمی نیز ممکن است به کاهش تحریک پوست و التیام زخم‌های مربوط به اگزما و پوست آسیب‌دیده کمک کنند. با این حال، تحقیقات بیشتر مبتنی بر انسان برای تأیید مزایای سلامتی ریشه گل ختمی مورد نیاز است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
ایمیل
واتساپ
آپارات
اینستاگرام
فیسبوک
SOCIALICON

درباره ی مدیر سایت

همچنین ببینید

خواص گل بید‌مشک و عرق آن در طب سنتی

چکیده: گل بیدمشک خواص دارویی اعجاب آوری دارد، در طب سنتی گیاه بیدمشک به درمان …

یک دیدگاه

 1. My brother recommended I would possibly like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine simply how a lot time I had spent for this info! Thank you!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share This